Dete, bolnica, ruka, infuzija
Foto: Shutterstock

Dečak iz Čačka, za koga se sumnja da je zaražen novim i nepoznatim virusom jetre se i dalje nalazi u kilinici u italijanskom gradu Bergam, saznaje naš portal od izvora bliskog porodici. Prema njegovim rečima, mališanu su rađene sve pretrage i još uvek se ne zna da li je kandidat za transplantaciju jetre, ali, po njegovom mišljenju, nije.

„Jednog trenutka su pokazatelji nalaza bili dobri i on je iz klinike sa majkom premešten u bolnički stan. Međutim, čekale su se još neke dodatne analize, pa je, ipak, ponovo morao na bolničko lečenje, gde se i sada nalazi i prima adekvatnu terapiju“, navodi naš sagovornik.

On istiiče, da je devetogodišnjem mališanu, između ostalog, rađen i CT glave, ali preciznije informacije nema o tom snimku.

„Njegova majka je hrabra žena, sve vreme je uz dete. Kako se ne bi sami borili za pobedu i otac sa mlađim bratom je otišao u Italiju i svakodnevno ga obilaze“, kaže naš sagovornik. Svi poručuju da će zajedno pobediti bolest, ali je potrebno još vremena, objašnjava sagovornik portala Nova.rs.

Dečak koji je primljen u Opštu bolnicu Čačak, sredinom aprila, bio je žut što je uočio njegov otac. Odmah je, po prijemu, poslat na Institut za majku i dete „Dr Vukan Čupić“.

„Imao je u tom periodu nepodnošljiv svrab po koži, a bilirubin mu je rastao i opadao. Primao je infuziju. Dr Dragan Prokić je tada rekao da mu je jetra u teškom stanju, a zabrinjavalo ga je što se kod deset odsto malih pacijenata taj organ i ne oporavi. Mališan nije bio životno ugrožen. Zato je upućen u Italiju gde ga tim stručnjaka prati i nadamo se njegovom dolasku kući“, zaključuje naš sagovornik.

Kako je objasnio za Nova.rs infektolog dr Dragan Delić, kada se isključe svi poznati i nepoznati razlozi, kako infektivne, tako i neinfektivne u pitanju je oštećenje jetre nepoznatog porekla.

„Mi od 1995. godine koristimo u kliničkoj praksi koja se svodi na akutno oštećenje tog organa nepoznate etiologije. Kažemo da je to akutni hepatitis koji nije ni A, B, C, D, E, koji su poznati virusi. Postoje i druga oštećenja jetre kao što su autoimune bolesti, toksična, ali to nije ništa novo u humanoj medicini“, objasnio je danas za Nova.rs dr Delić.

PROČITAJTE JOŠ

Lekari sve vreme pokušavaju da razreše tu enigmu šta bi to moglo da bude, dodaje infektolog.

„Moja hipoteza je da se radi o novom hepatotropnom virusu koji pokazuje afinitet prema jetri, pa čak i teška oštećenja tog organa sa mogućim smrtnim ishodom. Englezi su publikovali davno jedan rad gde kažu da od stotinu dece sa akutnim oštećenjima jetre kod skoro 50% nepoznat je uzrok“, objašnjava Delić.

Bila je priča da je to adenovirus, odnosno, prejak imunološki odgovor kod onih koji su preležali kovid infekciju, napominje.

„Međutim, serotip 41 davao je obično gastroenteritise, odnosno povraćanja, povišene temperature i prolive. Nauka pokušava i sada da odgonetne da li se tu nalazi nepoznati hepatotropni virus ili poznati koji je mutirao. Videćemo, ja imam veliki broj bolesnika i sačuvane njihove serume pa pokušavamo da dokažemo prisustvo nekog novog virusa. To je realno očekivanje, zašto bi stalo na njih pet koje smo pomenuli“, smatra infektolog Delić

Naravno da je nezahvalno, kaže, davati prognoze vezano za dečaka iz Čačka, jer je on u Italiji i tamošnji lekari najbolje znaju.

„Mi godišnje kod šest do osam odsto bolesnika koji su ležali na odeljenju, a imali akutno oštećenje jetre, nismo dokazali koji je uzročnik takvog oštećenja. Prema tome, susrećemo se sa takvim nalazom, i kod dece i kod odraslih, bilo je i smrtnih ishoda. Za mene kao kliničara to nije ništa novo. Radili smo i biopsije jetre kod tih osoba i patolog bi nam odmah odgovorio da histopatološki nalaz najviše odgovara virusnoj etiologiji“, ponavlja naš sagovornik.

Sada mi pokušavamo da te viruse dokažemo u toj krvi, u Institutu za genetiku i genetički inženjering, a videćemo da li ćemo uspeti u tome. To je jedan deo priče, nešto sa čim se susrećemo redovno, zato nije „misteriozno“ nego akutno oštećenje jetre, ali sa nepoznatim uzročnikom, zaključio je on za Nova.rs.

BONUS VIDEO: KORONA -Koji je ovo talas?

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar