Foto: Shutterstock/ Privatna arhiva

Vrtoglava poskupljenja namirnica, energenata, ali i radne snage, prete da učenike nižih razreda osnovnih škola u Srbiji, ostave bez hrane, jer su cene ručka koji deca dobijaju u celodnevnoj nastavi ili boravku, skočile za minimum 30 odsto. Poskupljenja obroka u školama dovode do raskida ugovora pojedinih obrazovnih ustanova sa firmama za ketering, a sve je više slučajeva roditelja koji otkazuju deci ručak, jer ne mogu da ga priušte.

Pročitajte još:

Malobrojne osnovne škole u Srbiji imaju svoju kuhinju, u većini ustanova obroci za decu do trećeg razreda, koja idu u prvu smenu, ali ostaju u učionicama posle nastave, do 16 ili 17 časova, ručak dostavljaju firme koje se bave keteringom. Ove firme biraju se pre početka školske godine putem javne nabavke, a cena obroka usklađuje se sa cenama namirnica. Međutim, cene koje su ugovorene pre septembra 2021., za tekuću školsku godinu, su u drugom polugodištu, sa drastičnim poskupljenjima sirovina, skočile toliko, da će jedan broj mališana ostati bez ručka, iako u školi provode osam do devet sati dnevno.

Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

“U prepodnevnoj smeni nastava počinje u osam ujutru i završi se do 11, pa deca ostaju u boravku do 16 ili 17 sati. Moje dete uglavnom ostaje do četiri popodne, a ujutru doručkuje ako stigne ili ponese doručak, neko voće i slatkiš da ima za užinu. Podrazumeva se da će u školi da ruča, oko 13 sati. Prošle godine račun za boravak, odnosno za ručak, bio je mesečno, maksimum tri do četiri hiljade, jer ako učenici odsustvuju sa nastave, obrok otkazuju i ne plaćamo ga. Za mart 2022. godine, račun za boravak iznosio je nešto više od 5.500 dinara, što je rekordna cena do sada, jer to je oko 240 dinara po obroku. Ne smem ni da mislim kako će biti od septembra. Nekoliko roditelja je najavilo da će deci otkazati ručak, jer ne mogu više da plaćaju” priča za Nova.rs Kristina Stojiljković, mama učenika drugog razreda jedne osnovne škole u Novom Beogradu.

Polazak skola djaci ucenici osnovci
Polazak u školu Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

Zbog skoka cena, ketering služba (poznata redakciji) koja snabdeva nekoliko osnovnih škola u Beogradu, nedavno je tražila raskid ugovora sa ustanovama, a u njihovom dopisu između ostalog stoji:

“Prinuđeni smo da Vas obavestimo da zbog više sile, promenjenih okolnosti na ekonomskom planu, opštepoznatog poskupljenja energenata, goriva, radne snage i sirovina kod dobavljača, nismo više u mogućnosti da izvršavamo svoje obaveze, po cenema određene Ugovorom, jer nastavak poslovanja po trenutno ugovorenim cenama ne samo da nije ekonomski isplativ i opravdan po nas, već nas takvo poslovanje velikom brzinom vodi u poslovne gubitke…”

Foto: Privatna arhiva

U ovoj firmi za ketering, rečeno nam je da je rast cena sirovina ugrozio posao, zbog čega je jedino rešenje bio raskid ugovora sa školama.

“Cene koje smo ugovorili još pre septembra 2021. više ne mogu biti iste, jer nam se ne isplati, a suočavamo se sa ozbiljnim gubicima i plašim se da će biti sve gore. Po cenama od prošle godine ne možemo više da isporučujemo hranu, jer je sve nenormalno poskupelo. Ketering, osim hrane, podrazumeva i posude za pakovanje, escajg, gorivo za vozila koja dostavljaju ručak, plate radnicima. Sada jedan obrok košta nešto manje od 240 dinara, što je roditeljima već preskupo, a realna cena morala bi da bude preko 300 dinara, kako bismo i mi nešto zaradili” rekla nam je direktorka ove firme, a zamolila je da ostane anonimna.

Ipak, u pojedinim školama uspeli su da se dogovore sa ketering službama i sa roditeljima, ali to nije išlo lako i svi se plaše novih poskupljenja.

Polazak skola djaci ucenici osnovci
Polazak u školu Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

“Kad smo radili javnu nabavku tokom leta, pre početka školske godine, vodili smo se starim cenama i brojem dece koji je prošle godine ostajao u boravku. Međutim, od drugog polugodišta, ručak i užina su dosta skuplji, a više dece se prijavilo za boravak. Ketering služba nije mogla da isporuči toliko obroka jer ih je mnogo koštalo. Početkom 2022., morali smo ponovo da raspišemo javnu nabavku, a svi dobavljači ponudili su visoke cene. Obroci su bili u proseku za 20 do 30 dinara skuplji” objašnjava za Nova.rs Jelena Volarov, direktorka OŠ “Đorđe Krstić” u Beogradu.

Ona ističe da je u ovoj školi u prvom polugodištu obrok po detetu koštao 192, a sada je 216 dinara.

U školama sa kuhinjom ručak duplo jeftiniji

Osnovna škola “Josif Pančić” u Beogradu, ima svoju kuhinju.

“Sami spremamo hranu za učenike, nemamo ketering i to je dosta isplativije. Cena je još početkom školske godine, kad su krenula prva poskupljenja, skočila na 180 dinara jer smo imali mnogo troškova oko namirnica. Međutim sada smo spustili na 150 dinara po obroku, što je gotovo duplo jeftinije nego u školama koje plaćaju ketering. Imali smo javnu nabavku za snabdevanje namirnicama mesom, smrznutim voćem i povrćem, i kada smo krenuli sa odabirom, bio sam šokiran cenama koje su nudili” kaže za Nova.rs Milan Bajić, direktor OŠ “Josif Pančić”.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar