U krugu nekadašnje "Fabrike reznog alata", na svega par stotina metara od centra Čačka, nalazi se burad sa opasnim kancerogenim materijalom, saznaje portal Nova.rs.
Informaciju nam je potvrdio i nekadašnji predsednik Industrijskog sindikata Dušan Đelić. Prema njegovim rečima, u pitanju su burići sa solima, u čijem sastavu je barijum – hlorid i cijanid. Kaže da je, prema njegovim nezvaničim informacijama, u pitanju oko dvadeset tona opasnih materija.
„Ovaj materijal je nekada bio u selu Prelići, ali su se meštani pobunili i dislociran je ovde“, priča Đelić za Nova.rs.
Kako kaže najveći sastav je cijanid.
Đelić objašnjava da su se soli koristile za kaljenje u pećima na otvorenom.
„Bila je zabranjena i nabavka, ali su nadležni bukvalno švercovali preko carinskih papira“, tvrdi Đelić.
Prema njegovim rečima, kada je taj opasan materijal bio u Prelićima, meštani su prijavili nadležnoj inspekciji koja je naredila da se uništi.
„Oni su otrove prebacili ovde u krug, koji po zakonu ne sme da stoji ovde. Postoji način kako se uništava. Ne može da stoji ovako. Postoji i nedozvoljeno ulje, koje ima kancerogeni sastav“, priča Đelić.
„Nije normalno da burići stoje neobeleženi, a Ministarstvo za zaštitu životne sredine je naložilo da se to uništi. Ponovo sam poslao njima zahtev za informaciju od javnog značaja vezano za ovaj problem“, kaže Đelić, napominjući da se rukovodstvu žurilo da proda „FRA“, zbog sopstvenih interesa.
Dr Aleksandar Radojević kaže za Nova.rs da su cijanidi krvni bojni otrovi.
„Oni direktno oštećuju krvni sistem. I kada nemate hemoglobin i kiseonik u tkivima oni izazivaju opšte trovanje“, kaže Radojević.
Zanimalo nas je kolika je realna opasnost i ukoliko bi ove štetne materije došle u dodir sa čovekom? Naš sagovornik objašnjava da bi, ukoliko bi dospele u vodu, hranu ili vazduh, izazvale trovanje. Naravno, težina posledica tog trovanja, zavisila bi od koncentacije opasnih materija sa kojim smo došli u dodir.
„Dakle ima konkretan štetni efekat na krvni sistem“, zaključio je dr Radojević.
Violeta Marković, potpredsednica Narodne stranke u Čačku kaže za naš portal da je resorno Ministarstvo zabranilo prodaju te fabrike dok se kancerogeni materijal ne uništi, odnosno otkloni.
„Dakle od centra grada je kancerogeni otpad udaljen na pet stotina metara, a bruka nadležnih u Gradskoj upravi je što ne vode računa o takvim materijama“, priča ona za Nova.rs.
Marković je, takođe uputila zahtev Ministarstvu zaštite životne sredine upit o otrovima u centru grada.
Deo nekadašnje fabrike „FRA“ je prodat pre neliko dana čačanskim preduzećima „Unipromet“ i „Euroline“ za 560 miliona dinara.
Pokušali smo da dođemo do nadležnih službi. Načelnik gradske uprave za inspekcijski nadzor Igor Krivokapić rekao je da to nije u nadležnosti njihove službe, već republičkih organa.
Uputio nas je na načelnika Moravičkog okruga Marka Parezanovića. U viber prepisci Parezanović je obećao da će se kada proveri navode naših sagovornika javiti redakciji portala Nova.rs. Odgovor još čekamo.