Osnovni sud u Užicu, po tužbi grupe građana iz ovog grada, doneo je rešenje o privremenoj meri kojim se zabranjuje JKP „Regionalni centar za upravljanje otpadom Duboko“, da neovlašćeno skladišti, vrši tretman neopasnog otpada i isti odlaže na regionalnu sanitarnu deponiju „Duboko“. Ovim rešenjem stekli su se uslovi da građani prekinu tromesečna danonoćna dežurstva na blokadama, kojima su sprečavali protivzakonit rad deponije. Sa druge strana Osnovno javno tužilaštvo i dalje vodi predistražni postupak i ne raspolaže nikakvim informacijama da je u slučaju deponije „Duboko“ prekršen zakon.
Pred Osnovnim tužilaštvom u Užicu, predistražni postipak započeo je, kako za Nova.rs kaže glavni tužilac Marko Dimitrijević, nekoliko dana po izbijanju požera na deponiji „Duboko“, 3.maja ove godine. Ni posle blizu sedam meseci tužilaštvo nema dokaza da je po bilo kom osnovu prekršen zakon, a tužilac se, o slučaju informiše uglavnom putem medija.
„Ja i dalje čekam policijski izveštaj povodom toga. Video sam u medijima da je bio vanredni inspekcijski nadzor i da je sud doneo to rešenje. Čekam da se dostavi kompletan policijski izveštaj. Danas sam bio u kontaktu sa policajcem koji to radi, pa mi je rečeno da će to biti u narednim danima ali nam iz policije još uvek ništa zbvnično nije stiglo, oni postupaju po našim zahtevima. Tražili smo da inspekcijski organi izvrše svoj deo posla. Mi prikupljamo informacije i o tome da li je bilo nekog zagađenja i da li je došlo do ekološke katastrofe ili nije i da li ima elemenata krivičnog dela. Tada ćemo videti koje korake ćemo preduzeti jer mi radimo na osnovu prikupljenih dokaza a ne na osnovu nečijih uverenja“, kazao nam je Dimitrijević.
Imajući u vidu da su izveštaji, pre svega Zavoda za javno zdravlje, dostupni javnosti a koji ukazuju na višegodišnje zagađenje površinskih voda koje nisu ni za kakvu upotrebu i ugrožavaju zdravlje ljudi, tužioca smo pitali da li su mu ti podaci poznati.
„Posledice po ekologiju treba da budu trajne. Ako je posledica bila pa nestala onda nema elemenata krivičnog dela. Sve je to utvrđivano u vreme kada se to dešavalo“, dodaje Dimitrijević iz čega se može zaključiti da to što su Užičani tri nedelje udisali teške metale više nije predmetno.
Imajući u vidu da više od pola godine vodi ovaj postupak, tužioca smo pitali šta za njega predstavlja činjenica da JKP RCUO „Duboko“ više od dve i po godine nema ni jednu važeću dozvolu za rad i da se požar desio u okviru preduzeća koje je poslovalo protivzakonito, Dimitrijević kaže da je i o tome saznao putem medija.
„Za to sam upoznat iz medija, zadnje što sam pročitao da nisu imale dozvole. Ja još uvek nisam dobio takav izveštaj od policije. Mi još uvek nemamo zvanično da nisu imali dozvole koje se pominju. To će sve biti u policijskom izveštaju koji treba da nam bude dostavljen“, kazao nam je Dimitrijević koji nije mogao da nam kaže ni da li je i koliko ljudi saslušano, kao ni to da li je među njima doskorašnji direktor JKP RCUO „Duboko“ Momir Milovanović.
U skladu sa izveštajem policije, kako kaže tužilac, proceniće se da li ima krivičnog dela i kog. Na osnovu toga će se odrediti nadležnost tužilaštava. Dimitrijević tvrdi da je po pokretanju istrage naložio da sve policijske službe izvrše nadzor ali se po tom nalogu ništa nije desilo. Sa drugestrane, samo nekoliko dana od predaje tužbe građana Osnovnom sudu u Užicu, kojom je zatražena privremena mera, izvršen je vanredni inspekcijskin nadzor na osnovu koga je Osnovni sud u Užicu i doneo presudu ali i Ministarstvo zaštite životne sredine donelo odluku o zatvaranju deponije „Duboko“.
Pored tužioca inspekcijskim službama su se obraćali i građani ali niko nije reagovao. Šta se dešava sa čitavim postupkom pitali smo i Policijsku upravu u Užicu i kako je moguće da još uvek tužilaštvu nisu dostavili nikakve informacije. Do zaključenja ovog teksta nismo dobili odgovor.
Jedina institucija koja je zakonito postupila i u predviđenom roku od osam dana saslušala tužioce, odnosno građane, i tužene Grad Užice i JKP RCUO „Dubiko“ i donela presudu, je Osnovni sud u Užicu i postupajući sudija Dušica Mićić. Građani su se na danonoćnim blokadama načekali i tužilaštva i policije pa su presavili papir i podneli tužbu nadležnom sudu. Pre toga su doživeli da 4. novembra na njih krene politički napad kada je kompletno rukovodstvo grada Užica, rukovodstvo svih javnih preduzeća i brojnim radnicima, sa koordinatornkom SNS Marijom Preković iz Aranđelovca, sa podignutim kašikama dva bagera a kordon policije je stajao između dve suprotstavljene strane.
Taj događaj je bio veći skandal i od samog požara ali ni policija ni tužilaštvo nisu još uvek reagovali na taj slučaj koji nije zapamćen u Užicu. Sve što su uradili jeste da su priveli i 48 sati zadržali 75-ogodišnjeg starca koga su koordinatorka SNS-a Marija Preković i v.d.direktorka JKP RCUO „Duboko“ Tanja Knežević, optužile za nanošenje telesnih povreda i to plastičnim čepom. Grad je brujao o tom događaju ali niko od nadležnih institucija nije bio zainteresovan da se bavi tim slučajem i ovlašćenjima onih koji su tog dana ko zana koliko puta i po koliko osnova prekršili zakon. Taj događaj ni do danas nije bio tema ni jednog prorežimskog medija.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare