Velika evropska studija analizirala je slamke od raznih materijala iz prodavnica i restorana brze hrane i otkrila da 18 od 20 marki papirnih slamki sadrže PFAS, pri čemu je te opasne supstance bilo manje u plastičnim i staklenim verzijama! Takođe, studije su pokazale da se u recikliranom ubrusu i toalet-papiru zadržavaju opasne hemikalije kao što je Bisfenol A, BPA, zato je najbolje rešenje koristiti braon, nebeljeni od 100 odsto celuloze, jer u njemu nema nikakvih hemikalija.
I Bisfenol A i PFAS se mogu akumulirati u našem telu tokom godina i napraviti opasne i ozbiljne zdravstvene probleme.
Hemikalije PFAS koje su nedavno otkrivene u slamkama su povezane sa brojnim zdravstvenim problemima, uključujući manju težinu fetusa, slabiji odgovor na vakcine, zatim bolest štitne žlezde, povećan nivo holesterola, oštećenje jetre, rak bubrega i rak testisa.
Bisfenol A je toliko opasan i štetan, da su naučnici zanemeli kad su radili istraživanje. Naime, naučnici Tamara Gelovej i Dejvid Melcer prvi su istražili uticaj Bisfenola-A na ljude, tako što su analizirali urin kod 1500 nasumično odabranih Amerikanaca. Konstatovano je da osobe sa najvećom količinom Bisfenola u urinu imaju duplo češće dijabetes ili srčane bolesti. Kod tih osoba su i enzimi jetre veoma oštećeni. Naučnici su utvrdili da je najopasnije dugo izlaganje toj hemikaliji, a mi se njoj nesvesno izlažemo i pijenjem vode iz plastike iz koje nije odstranjen BPA, svakodnevnom upotrebom ubrusa koji u sebi sadrži BPA od recikliranog materijala ili toalet-papira od proizvođača koji nema sertifikat da proizvodi zdrave, bezopasne proizvode.
Šta možemo uraditi da ne izazovemo teške bolesti kod sebe i dece?
Veoma je važno da vodimo računa o tome šta koristimo svakodnevno. Masovna proizvodnja znači i da neki odnosno mnogi proizvodi možda nisu prošli kroz stroge kontrole i da su zato „jjeftiniji mogući“. Ipak, cena koju time plaćamo je prevelika. Daleko je važnije da proverite ko je proizvođač slamke koju kupujete i ubrusa koji koristite u dodiru sa hranom.
Na primer, najbolje je da se opredelite za kuhinjski ubrus koji ima IFS sertifikat kao potvrdu da može biti u dodiru sa hranom.
Takođe, braon, nebeljeni ubrus ili toalet-papir nemaju nikakve dodate hemikalije koje bi mogle ugroziti zdravlje. Zdrav ubrus na pakovanju ima istaknut natpis da je od 100 odsto celuloze, takođe, on nije samo neophodan zbog zdravlja već je postao i simbol moći i osvešćenosti. Gotovo svi moderni hoteli i kafići u svetu koriste braon ubrus, jer je simbol prirode, zdravlja, pa je samim tim on proglašen za novi statusni simbol.
I tu nije reč o tome da li je on skup, stvar je daleko važnija – kao što biramo kreme za lice, hranu koja nije puna pesticida, uništena nezdravim dodacima i pojačivačima ukusa… Na isti način treba da biramo proizvode koje svakodnevno koristimo u dodiru sa hranom kao što je ubrus ili proizvode koji dolaze u direktan kontakt sa kožom i sluzokožom kao što je toalet-papir.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar