Veštačko akumulaciono jezero Gruža kod Knića pijaćom vodom snabdeva oko 300.000 stanovnika centralne Šumadije. Međutim, zagađeno je zbog nelegalne gradnje, pesticida i herbicida...
Gružansko jezero snabdeva Kragujevac i delove Knića i Batočine pijaćom vodom i ono je, bar prema zakonima Srbije, prioritet u zaštiti od zagađenja. Prošlog leta talase vode sekli su motorni čamci i gliseri policije da bi vrh države video oslobađanje brane od „diverzanata“.
Gradi se do same obale i postavlja bodljikava žica u vodu, pa je samo 10 odsto obale dostupno nevlasnicima zemljišta, piše N1.
„Ribe ima solidno, ali su vikendaši najgori. Ogradili su, ne može da se priđe“
„U poslednje vreme se mnogo gradi. Vidite i sami koliko je objekata. Dosta je nelegalnih. Na samoj obali jezera se gradi“
„Ima tu raznih zagađivača. Veliki problem je što se u gornjoj Gruži gradi kanalizacija i celokupna kanalizacija sela Kusovca je odvedena blizu jezera, na 300 do 400 metara u jedan potok. Izlivanjem u potok, kada su bujične kiše, sva ta kanalizacija će da završi u jezeru posle dva -tri do pet minuta“
„Jezero kao jezero je lepo i fantastično. Dozvolila je opština Knić ili Kragujevac da su napravili takvu divlju gradnju . Mi dođemo i ne možemo da priđemo 10 odsto do jezera, svi su ogradili. Ajde što je on napravio vikendicu, nego je i ogradio i ne da nam da prođemo. Njegova plaža. Ja plaćam za pecanje kao on. Rešenje? Tu inspekcija mora da radi više“
Direktor kragujevačkog Vodovoda tvrdi daje situacija sa jezerom blizu alarmantne.
„U neposrednoj zoni sanitarne zaštite, kao i u prvoj zoni, prisutna je bespravna gradnja koja je ovih dana doživela vrhunac i koja mora da se zaustavi u svakom smislu. Pored bespravne gradnje, Gružu ugrožavaju nesavesni poljoprivredni proizvođači koji svoje poljoprivredne mašine i opremu peru u akumulaciji i u nju izlučuju velike količine hemijskih proizvoda od herbicida i pesticida. Stanje na akumulaciji Gruža u pogledu kvaliteta sirove vode je vrlo ozbiljna, još uvek nije alarmantna ali u budućem periodu to može da pređe u vrlo ozbiljan problem“, naglašava Nebojša Jakovljević, direktor JKP Vodovod i kanalizacija Kragujevac.
U udruženju „Ekomar“ kažu da je ogroman unos fosfata i nitrita i da toksikoloških analiza nije bilo.
„Problem cvetanja algi, to su cijano-bakterije koje se nalaze u vodi, koje zbog određenih spoljnih uslova u nekom trenutku mogu da se prenamnože. Uslovi koji dovode do toga su prekomerni unos fosfata i nitrata. Dok se ne urade analize koje su neophodne, ne može se znati da li one ispuštaju toksine ili ne“, objašnjava Marija Simić Savić iz udruženja „Ekomar“.
Opširnije čitajte na N1.
BONUS VIDEO – Policijska vežba – Gružansko jezero
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare