U saopštenju Ministarstva zdravlja, koje je potpisao ministar Zlatibor Lončar, a koje je izdato juče “povodom zlonamernih i netačnih informacija u cilju uznemiravanja i obmanjivanja javnosti o stanju u porodilištima”, naglašava da je srpsko zdravstvo u skladu sa najrazvijenijim zemljama sveta i navodi sve primere “cvetanja” našeg zdravstvenog sistema. E pa, nije baš tako. Naprotiv.
Nakon što je javnost u Srbiji uznemirila vest o pokvarenim klimama u GAK Narodni front, zbog čega su se trudnice i porodilje na tropskim temperaturama danima borile za vazduh, ministar Lončar odlučio je da nam pokaže da nije sve tako crno, ali je zaboravio da prethodno stanje proveri na terenu, u praksi.
Ministar je, naime, prevideo brojne probleme sa kojima se svakodnevno susreću i bore zdravstveni radnici i pacijenti u ustanovama širom Srbije, a koji su sve, samo ne usklađeni sa sistemom u “najrazvijenijim zemljama sveta”.
“U prethodnih 10 godina u zdravstvo Srbije uloženo je više od milijardu evra, izgrađeno je i rekonstruisano više od 150 zdravstvenih ustanova, uslovi za pacijente i osoblje, zdravstvene radnike, lekare i sestre danas su u većini ustanova u skladu sa uslovima u najrazvijenijim zemljama sveta”, tvrdi Lončar.
Greška broj 1: Bolnice i domovi zdravlja, pre svega, u unutrašnjosti vape za sanacijom
Ako je pravilno, demokratski, raspoređeno tih “više od 10 milijardi evra” u domaćem zdravstvu, zašto onda osoblje i pacijenti u ustanovama u Požarevcu, Aleksincu, Boru, Subotici, Kraljevu i drugim gradovima u unutrašnjosti, vape za sanacijom, medicinskom opremom, a pre svega kadrovima.
U Kraljevu do nedavno nisu radili liftovi, u Boru se u domu zdravlja ljušte zidovi u ambulantama, a u Požarevcu ulazak u porodilište izgleda kao set za horor film. Ulaganje u zdravstvo, prema rečima medicinara, vidno je samo u novoj zgradi Univerzitetskog kliničkog centra Srbije i Institutu za kardiovaskularne bolesti Dedinje.
“Uslovi za pacijente i osoblje, zdravstvene radnike, lekare i sestre danas su u većini ustanova u skladu sa uslovima u najrazvijenijim zemljama sveta”, piše Lončar.
Greška broj 2: Odliv zdravstvenih radnika u inostranstvo i u privatan sektor je nesaglediv
U poslednjih 10 godina Srbiju je napustilo više od 6.000 lekara prema procenama Sindikata lekara i farmaceuta Srbije, a na stotine njih prešlo je iz državnog u privatni sektor. Razlozi za odlazak, koje navode ne samo lekari, već i medicinske sestre, tehničari i laboranti, upravo su nepodnošljivi uslovi rada, a tek onda plate, koje su u Srbiji, u odnosu na ostale zemlje regiona – najniže.
Mobing, korupcija i nepotizam su naizgled neiskorenjivi u zdravstvenom sistemu Srbije, ali ako je tako i u “najrazvijenijim zemljama sveta”, onda mi bolje da ćutimo.
“Uslovi boravka u porodilištima su danas neuporedivo bolji nego u vreme onih koji nam drže i dele lekcije, a koji nisu ni dinara uložili u boljitak zdravstva kada su bili u prilici”, nastavlja Lončar.
Greška broj 3: Porodilišta nemaju osnovna sredstva za higijenu, ni uslove za pratnju, a akušersko nasilje raste iz godine u godinu
U tim “najrazvijenijim zemljama sveta” o kojima ministar govori, u porodilištima svaka soba ima kupatilo, u toaletima postoje osnovna sredstva za higijenu: toalet papir, sapun, ubrus, uloške, što je u ustanovama u Srbiji, nažalost, misaona imenica.
Podsećamo da je u martu ove godine, društvene mreže preplavio snimak na kojem se vidi čovek kako tek porođenoj ženi dostavlja kroz prozor neophodne stvari za higijenu uz pomoć kanapa.
Pratnja na porođajima uvedena je sporadično, jer u većini porodilišta nema uslova ua ovu uslugu, a optužbe za akušersko nasilje ređaju se iz meseca u mesec.
“Ishrana u srpskim porodilištima je danas usklađena sa međunarodnim nutritivnim normativima i standardima i u potpunosti u skladu sa ishranom u porodilištima u drugim razvijenim zemljama”, ponosno tvrdi ministar zdravlja.
Greška broj 4: Za doručak salama i dve kriške hleba
O obrocima u srpskim bolnicama ne treba trošiti reči, jer fotografije koje pacijenti iznova dele na mrežama govore više nego dovoljno. Nažalost, najveći broj ovih objava upravo je iz srpskih porodilišta. Među reakcijama na gore pomenuti snimak, supruga koji ženi kroz prozor dostavlja sredstva za higijenu, našli su se komentari porodilja, upravo o ishrani.
„U kutiju od plazme su mi pakovali sendviče jer je to jedino bilo dozvoljeno, sok i voda“, piše jedna od žena.
„I plazmu i vodu, pošto nam skoro 12 sati ništa ne donose od hrane i pića, a majke su budne skoro celu noć“, dodala je druga.
„Ja sam, poučena iskustvom, spakovala među stvari pite ispod sača, nisu ih našli, pa sam delila sa cimerkama“, bio je jedan od komentara.
“Havarije usled ekstremnih vremenskih prilika se dešavaju svuda u svetu, ali je država, zahvaljujući stabilnim finansijama, u prilici da odmah i promptno reaguje i obezbedi zamenu svih neispravnih klimatskih uređaja i sistema, u svim porodilištima u Srbiji”, naglašava Lončar.
Greška broj 5: Za pokvarene klime saznaju iz medija
U razvijenom svetu, koji prema rečima ministra “u stopu pratimo”, sva porodilišta i bolnice imaju centralizovane klime, kako bi u svakoj prostoriji, bila jednaka temperatura, što je važno pre svega zbog zdravlja, što u Srbiji nije slučaj.
U većini porodilišta u unutrašnosti, klime rade sporadično, u sobama su pojedinačne, poput kućnih, a kvare se svakog leta, što je ove godine izazvalo havariju u GAK Narodni front, u kojem su se trudnice i porodilje nedeljama borile za vazduh, uz pomoć ventilatora. Vlada Srbije, reagovala je tek nakon objava medijima, kako kažu – promptno.
Nakon što smo ukazali na sve “uspehe”, kojima se diči ministar zdravlja, ostaje da mu predložimo da siđe sa oblaka i spusti se među građane, pacijente i svoje kolege, zdravstvene radnike, da obiđe domove zdravlja, opšte bolnice i porodilišta u svim delovima Srbije, ne samo u Beogradu, pa onda sedne i napiše novo saopštenje, ali neko vredno čitanja.
***
BONUS VIDEO: Mito i sve ostale dijagnoze srpskog zdravstva
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare