Prema podacima koje su do sada iznosili članovi Kriznog štaba i direktori bolnica, u Srbiji je barem 183 zdravstvenih radnika zaraženo koronavirusom. U odnosu na ukupan broj obolelih, zdravstveni radnici čine skoro 10 odsto. U Sindikatu lekara i farmaceuta kažu da zvaničnih podataka o tome nema, a da se na zdravstvene radnike vrši pritisak da o zarazi među medicinarima ne pričaju u javnosti.
Samo u Institutu za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“ zaraženo je 67 zdravstvenih radnika, i to zato što su, kako nam je rekao direktor Milovan Bojić, „operisali u redovnoj zaštitnoj odeći, da bi se ispostavilo da su pacijenti zaraženi koronavirusom“.
„Dedinje“ je, inače, već prošlo kroz jedan talas zaraze među zaposlenima, a „nulti pacijent“ bio je njihov kolega dr Branislav Stojković.
U najvećem porodilištu u Srbiji, „Narodnom frontu“, zaraženo je 46 zaposlenih, što su potvrdili i u Kriznom štabu za borbu protiv Covid-19.
U Ćupriji je zaraženo 40 zdravstvenih radnika, u Valjevu je najmanje 11 medicinara pozitivno na koronavirus, a direktor Doma zdravlja u Jagodini dr Darko Miletić potvrdio je da je i u tom gradu zaraženo četvoro zdravstvenih radnika.
I dok je u celoj Vojvodini zaraženo četvoro lekara i jedna sestra, u Nišu je još 20. marta bila potvrđena zaraza koronavirusom kod 9 zaposlenih u Kliničkom centru, a novih informacija još nema.
Za Radeta Panića, predsednika Sindikata lekara i farmaceuta, broj zaraženih medicinskih radnika govori o tome da su bili u pravu kada su insistirali na tome da se striktno poštuju bezbednosni protokoli i da se zdravstvenim radnicima obezbedi zaštitna oprema.
„Imamo iz mnogih ustanova informacije da su direktori branili čak i nošenje maski ‘da se pacijenti ne bi plašili’ – to je citat izjave jednog od direktora“, kaže Panić za Nova.rs
Uz to, naglašava i da je među zdravstvenim radnicima bilo premalo testiranja na koronavirus.
Prema njegovom mišljenju, mere koje su preduzete – zabrana kretanja za građane, izolacija – jesu pokušaj da se nadomesti nedostatak zaštitne opreme i adekvatnih protokola o tome kuda pacijent može ili mora da ‘prođe’ kroz sistem ako se sumnja na zarazu koronom.
„Radi se o tome da su mnogi građani sa sumnjom ili čak pozitivnom epidemiološkom anamnezom ‘lutali’ kroz zdravstveni sistem. Tek ćemo videti koliki će biti broj zaraženih medicinskih radnika“, kaže Panić, uz ogradu da sindikat kojem je na čelu ne može dati tačne podatke o broju zaraženih medicinara, „jer nam se preti raznim sankcijama i otkazom ako pričamo o tome u javnosti“.
Predsednik Sindikata lekara i farmaceuta upozorava da, kada nema dovoljno zdravstvenih radnika, „a nama i u redovno doba nedostaje 15 odsto od potrebnog broja medicinara, pa još kada zaposleni zbog zaraze nisu na poslu, onda ne pomažu ni respiratori ni druga tehnika“.
Pratite nas i na društvenim mrežama: