Ekipa portala Nova.rs posetila je danas Miljakovačku pijacu, novu lokaciju beogradskog buvljaka. Na mestu zapuštene zelene pijace koja je nekada krasila, ali i snabdevala ovaj kraj, naći će se nova buvlja pijaca, to nam je najavio gradonačlenik Beograda, Aleksandar Šapić.

Radnici već polako rade na raščišćavanju terena i prikuplljaju šut iz zapuštenih objekata koji okružuju lokaciju novog buvljaka.

Kako kažu, do septembra bi sve trebalo da bude gotovo.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Oko pijace se nalaze napuštene mesare i mlekare, na čijim su vratima nalepljena obaveštenja o premeštanju na drugu lokaciju, stara i po nekoliko godina.

Meštani sa kojima smo razgovarali mahom ne opravdavaju premeštanje buvljaka u urbano srce Miljakovca.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Kako kažu, potrebnije bi im bilo da se obnovi nekadašnja zelena pijaca ili da se na njenom mestu izgradi nešto korisnije, poput vrtića.

Jedan od meštana ovog kraja navodi i da ideja o premeštanju buvljaka nije od juče i da je takvih, mada neuspešnih pokušaja bilo i pre nekoliko godina.

Pijaca na Miljakovcu je otvorena 1984. godine, na prostoru koji je nekada bio velika, slobodna zelena površina.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Jedan od meštana ovog kraja navodi i da ideja o premeštanju buvljaka nije od juče i da je takvih, mada neuspešnih pokušaja bilo i pre nekoliko godina.

„Ako ne može da bude na Novom Beogradu, meni je u redu da bude ovde. Danas, ovde u okruženju nema pijace. Mislim da to nije loše“, kaže jedan od naših sagovornika koji pozdravlja ovu ideju.

Ipak, više je onih koji joj se snažno protive.

„Oni su to već probali. Nije uspelo. Već pet godina nemamo zelenu pijacu Pre ukidanja su hteli da ovde prebace buvljak“, kaže jedan od stanovnika Miljakovca.

Još jedan od prolaznika pored pijace dodaje da su spali na veliki supermarket koji je u blizini.

Bilo je onih i koji su se pitali kako će to izgledati sa ekološke strane.

Pijaca je građena u isto vreme kada i zgrada Robne kuće Beograd i Dom samoupravljača na Miljakovcu i bilo je planirano da zajedno čine jedan kulturno trgovinski kompleks.

Međutm, 1997. godine zelena pijaca je zatvorena, a prodavci su premešteni na novootvorenu pijacu na Banjici.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Zbog pritužbi građana na loše snabdevanje, deo tezgi ubrzo je vraćen na staro mesto. Pijaca se nalazi u Vareškoj ulici, u neposrednoj je blizini centra naselja Miljakovac.

Iako je bila predviđena za prodaju povrća i voća, na jednom delu pijace prodavala se i mešovita roba, kao i roba sa greškom.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Na posebnom delu pijace prodavci su nudili i stare i polovne stvari, uglavnom odeću, obuću i kućne predmete.

Gradonačelnik Beograda, Aleksandar Šapić je novinarima prilikom posete Višnjičkoj ulici koja se rekonstruiše, rekao da je prethodni plan da se „buvljak“ premesti na Bežanijsku kosu ostavljen po strani jer postoje „pravno-imovinski problemi s tim zemljištem“, zbog čega je pitanje kada bi mogli da počnu radovi na toj lokaciji.

On je rekao da je „sadašnja lokacija ‘buvljaka’ (u Novom Beogradu) prodata pre tri godine i da može da bude problem što nije iseljena do sada, ukoliko vlasnik zemljišta podigne tužbu protiv Grada“.

Na tom mestu na Miljakovcu je, po Šapićevim rečima, od 1984. do 1999. godine bila pijaca, a prostor pripada JKP Beogradske pijace.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

„Vraćamo mu namenu kroz ovo prebacivanje ‘buvljaka’ iz Novog Beograda ovde, a Bežanija ostaje u planu kada se steknu uslovi za to“, kazao je Šapić.

Vlasnik lokacije na kojoj se buvljak trenutno nalazi, od 2019. godine je Srđan Milovanović, vlasnik kompanije Kopernikus.

PROČITAJTE JOŠ

Sredinom avgusta 2019. godine u Direkciji za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda organizovano je javno nadmetanje, na kojem je prodato zemljište u Bloku 43, koje je plaćeno 2,36 milijardi dinara, odnosno oko 20,2 miliona evra.

Prema rečima tadašnjeg zamenika gradonačelnika Beograda Gorana Vesića, za učešće na licitaciji za prodaju zemljišta od dva hektara prijavila su se tri investitora, a “najveću ponudu dalo je preduzeće čija je pretežna delatnost izgradnja stambenih i nestambenih zgrada”.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare