Svetska nedelja imunizacije – obeležava se svake godine tokom poslednje nedelje aprila – okuplja partnere širom sveta kako bi promovisali upotrebu vakcina koje štite ljude svih uzrasta od bolesti. Iznenađujuće ili ne, kada je HPV vakcina početkom juna prošle godine stigla u Srbiju napravila je pravu pomamu. Vakcina protiv humanog papiloma virusa (HPV) koja štiti od raka grlića materice kod žena i raka penisa kod muškaraca, predstavila je, sasvim izvesno, iskorak i pozitvnu vest za srpsko zdravstvo.
Tih dana, mediji su bili ispunjeni naslovima o redovima ispred domova zdravlja, u kojima su roditelji sa svojom decom čekali kako bi ih vakcinisali.
Kako je ranije za Nova.rs objasnila dr Ivana Begović Lazarević, epidemiolog iz Zavoda za javno zdravlje Beograd, ova vakcina štiti od raka grlića materica koji kod nas poprima epidemijske razmere.
“Ovo je idealna prilika da deca i mladi ljudi, prime ovako skupu vakcinu. Ovo je verovatno najbezbednija vakcina na svetu, a štiti od najsmrtonosnije bolesti. HPV vakcina sprečava pojavu genitlanih bradavica – papiloma, koji se mogu pojaviti, ne samo na grliću materice, već i na vulvi, penisu, anusu. Zato je važno da vakcinišemo i dečake i devojčice jer na taj način muškarci štite svoje partnerke. Tako ćemo smanjiti širenje karcinoma grlića materice, koji kod nas dobija epidemijske razmere”, objasnila je sagovornica našeg portala.
HPV (humani papiloma virus) je vrlo rasprostranjen virus u ljudskoj populaciji. Smatra se da većina seksualno aktivnih ljudi bude zaraženo ovim virusom u nekom trenutku života.
Virusom češće bivaju zaražene žene, zbog anatomije ženskih polnih organa.
Pored raka grlića materice i vagine, ovaj virus izaziva i rak penisa, anusa, pluća i grla.
Genitalni HPV prenosi se bilo kojim oblikom polnog kontakta – uglavnom direktnim kontaktom s inficiranim grlićem materice, stidnicom, penisom ili anusom, čak i blagim dodirom dve sluzokože, bez pravog odnosa, a poznata je i forma oralnog HPV viralnog stomatitisa.
Visoka podudarnost tipa HPV virusa postoji među seksualnim partnerima.
Ono što nije iznenađujuće jeste da je HPV virusom najčešće inficirana populacija između 20 i 25 godina.
Kod većine inficiranih osoba (9 od 10) organizam se oslobodi virusa unutar 1-2 godine sopstvenim imunološkim mehanizmima bez tretmana i posledica.
Globalni savetodavni odbor za vakcinaciju ocenio je HPV kao visoko (ekstremno) bezbedna. Najčešće neželjene reakcije na HPV vakcinu prijavljene za vreme sprovođenja kliničkih ispitivanja su lokalne reakcije na mestu aplikacije (bol, otok i crvenilo). Često se mogu javiti i opšte tegobe u vidu glavobolje, mučnine, vrtoglavice, povišene telesne temperature i zamora.
Gostujući u jutranjem brogramu Nove S, profesor dokror Ljiljana Gojković Bukarica istakla je da je HPV vakcina u našoj zemlji registrovana još 2018. godine.
„Ovo je jedina vakcina koja prevenira karcinom, a mi u našoj zemlji imamo ozbiljan problem sa karcinomom poslednjih godina“. objašnjava doktorka Bukarica.
Dodaje da je za nju kao farmakologa neverovatno da postoji vakcina koja može da prevenira karcinom.
Kaže i da HPV vakcinu nije kasno primiti ni posle 1. seksualnog odnosa.
„SZO je zacrtala da do 2030. godine iskorene rak grlića materice“, objašnjava sagovornica Nove S.
BONUS VIDEO: HPV vakcina i za dečake: Da li je realno da ova novina postane deo medicinske kulture?
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar