Poljoprivrednici koji treći dan protestuju ispred Banovine, večeras su odblokirali Varadinski most. Blokada kod mosta uklonjena je oko 23h, a i dalje je blokiran ceo Bulevar Mihajla Pupina, prenosi 021.rs.
Blokadama su zatvoreni prilazi Bulevaru kod Skupštine grada, kod NORK-a i kod Uspenske crkve.
Centar Novog Sada i dalje je blokiran i za sada nema najava da će se situacija promeniti barem do jutarnjih časova. Većina parkiranih traktora su prazni i deluje da se neće pomerati. Poljoprivrednici se okupljaju u manjim grupicama duž ispražnjene saobraćajnice.
Trenutno je Bulevar Mihajla Pupina pešačka zona, pa su Novosađani iskoristili priliku da se prošetaju jednom od inače najprometnijih saobraćajnica, piše Danas.
Voze se biciklima, mladi prave „selfije“ pored traktora, a paori su maksimalno predusretljivi pa najmlađe sugrađane puštaju da uđu u kabine i „provozaju“ ove velike mašine, koje inače nemaju toliko prilike da vide uživo u Novom Sadu.
Većina autobuskih gradskih linija trenutno ne vozi, jer njih više od pola prolazi upravo ovim bulevarom. Oko tridesetak autobusa JGSP „Novi Sad“ ostalo je parkirano u Jevrejskoj i okolnim ulicama blizu blokade.
Ove blokade su počele u 18 časova.
Prethodno je saobraćaj oko 15 časova bio blokiran na sat vremena, a ratari su zatim traktore vratili ispred Banovine.
Završena blokada Varadinskog mosta. #NoviSad #protest pic.twitter.com/jAfdCUrYmO
— Dragana Prica (@novosadskaprica) August 11, 2022
Poljoprivrednici su tada ponovo poslali zahteve Ministarstvu poljoprivrede i naveli su da čekaju odgovore.
Oni su blokade postavili nakon pregovora koji su u Beogradu, između predstavnika poljoprivrednika i predsednice Vlade Ane Brnabić, završeni bez ispunjenja zahteva paora.
Tada su bili blokirani Varadinski most i deo Bulevara Mihajla Pupina.
Nekoliko policajaca bilo je na licu mesta, ali nisu sprečavali protest. Nekoliko vozača je automobilima zaobišlo traktore prolaskom preko trotoara, javili su ranije reporteri 021.rs.
Na Varadinskom mostu bilo je desetak traktora, a ispod mosta njih pet, šest. Ljudi su prelazili peške, eventualno skuterima, biciklima i motorima. Autobusi GSP-a skretali su ka Žeželju.
Kako su predstavnici poljoprivrednika rekli nakon sastanka, iz Vlade su im ponudili 535 evra po toni kukuruza, dok su paori tražili 700 evra.
Tražili su i da plaćaju gorivo bez akciza, ali im je rečeno da je to nemoguće i da će im vraćati 22 dinara po litru, ali će biti ukinuta zabrana izvoza svih primarnih poljoprivrednih proizvoda.
Poljoprivrednici zahtevaju otkupnu cenu suncokreta od minimum 700 evra po toni, subvencije za gorivo, slobodan izvoz poljoprivrednih proizvoda, moratorijum i zamrzavanje kredita, premiju za mleko od 15 dinara po litri, kao i 30 odsto subvencija za đubrivo, a traže i da se proglasi elementarna nepogoda zbog velike suše.
Poljoprivrednik Đorđe Grujić rekao je da je definitivno da Vlada nije ispunila ništa i da za takav dogovor nisu ni morali da idu do Beograda.
„Dobili smo isto ono što su ponudili prvi dan“, naveo je.
BONUS VIDEO: Poljoprivrednici nezadovoljni ponudom vlade
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar