Festival dokumentarnog filma i medija „Dokumentale“ održava se prvi put od 10. do 20. oktobra u Berlinu, a na festivalu učestvuje i portal Nova.rs, čiji izvršni urednik Milan Vukelić će biti govornik na dva panela na kojima će se raspravljati o represiji i cenzuri nad medijima.
Na festivalu Dokumentale biće prikazano 50 filmova, na više od 150 projekcija na lokacijama širom glavnog grada Nemačke. Osim festivalskog centra, projekcije će biti održavane u desetak bioskopskih sala, ali i na neobičnim lokacijama, poput klubova i barova čuvene berlinske andergraund scene, kao što su Trezor i Kater Blau.
Među filmovima na programu festivala biće i film „Neptunova Nevera“ beogradske rediteljke Katarine Stanković, koji se bavi posledicama masovnog turizma na hrvatskom ostrvu Visu. Publika će moći i da vidi film „Dnevnik moga oca“ reditelja poreklom iz BiH Ade Hasanovića u italijansko-francuskoj koprodukciji koji se bavi genocidom u Srebrenici kroz perspektivu Adinog oca Bekira.
Na festivalu će bitipredstavljen i projekat pod radnim naslovom „In Our Backyeards“, u kojem se autor Huan Fransisko Donoso bavi nama dobro poznatom temom kopanja litijuma.
„Mi znamo da istorija nije unapred napisana i da budućnost oblikuje ono što radimo danas. Zastrašujući dokazi klimatskih promena su prilično jasni: naš ekosistem je u opasnosti i naši razvojni modeli moraju radikalno da se menjaju. Zajednice i pokreti iz pustinje Atakama u Čileu, kao i u dolini Jadra u Srbiji, teritorijama na kojima je pronađen litijum potreban za baterije električnih automobila, na ovu krizu reaguju tako što ističu potrebu za obustavom rudarenja kako bi se vratio uravnotežen odnos čoveka s Prirodom. Ovo je potpuno suprotno neumoljivoj eksploataciji kritičnih sirovih materijala, u čijem je središtu sve veća potražnja za električnim automobilima na Globalnom Severu, posebno u Nemačkoj“, kaže Donoso.
Prema njegovim rečima, namera autora filma je da skrenu pažnju na kolonijalnu dinamiku koja se primenjuje u ime progresa.
„Iskopavanje litijuma nije samo pitanje zaštite životne sredine, nego i pravde i etike. Namera nam je da razobličimo greenwashing tako što ćemo otkriti kakvom strategijom se koriste kompanije koje se bave rudarenjem, a to se posebno odnosi na Rio Tinto. Ovaj naš cilj se uklapa i u kontekst velikih protesta koji su se desili širom Srbije u avgustu protiv rudarenja litijuma za kojim Zapadna Evropa toliko čezne“, kaže Donoso.
U delu festivala posvećenom debatama i panelima učestvovaće i urednik portala Nova.rs Milan Vukelić.
On će 15. oktobra govoriti na panelu „Freedom vs. Censorship“, on će govoriti o iskustvu borbe protiv cenzure i dezinformacija u Srbiji. Osim Vukelića, na panelu će govoriti nemački sociolog Beris Nee, autor knjige „Beyond Molotovs“, koja je napisana kao svojevrsni vodič za borce protiv autokratskih režima širom sveta, zatim reditelj Askold Kurov, autor filma „Of Caravans and Dogs“, koji govori o poslednjim danima legendarnog ruskog lista „Novaja Gazeta“, čiji glavni urednik Dimitrij Muratov je dobitnik Nobelove nagrade za mir. Na istom panelu će govoriti kenijska rediteljka i producentkinja Debra Aroko, u čijem fokusu je klimatska kriza.
Vukelić će 16. oktobra govoriti i na panelu „Facing Repressions“, u kojem će biti reči o radu filmskih autora i novinara u visoko rizičnim sredinama. Osim Vukelića, na panelu će učestvovati Karl Malakunas, reditelj i producent višestruko nagrađivanog dokumentarca „Delikado“, koji je nominovan za nagradu „Emi“, i koji je za svoj rad dobio nagradu Vokli, australijski ekvivalent Puliceru. Treći učesnik panela biće Ibrahim Našat, egipatski dokumentarista koji je nastanjen u Berlinu, a koji ove godine predstavlja svoj veoma zanimljiv film „Hollywoodgate“, u kojem je on zajedno sa grupom Talibana ušao u vojne baze koje su napustili američki vojnici u Avganistanu, ostavivši iza sebe opremu vrednu nekoliko milijardi dolara.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare