U novinama “Nova”, u utorak, pročitajte: Ko je kriv za železničku nesreću i ekološku katastrofu u Pirotu; Kakve će posledice ostaviti izlivanje 20 tona amonijaka. Saznajte i šta se krije iza odluke Vlade da opet povuče skandalozni nacrt novog Zakona o policiji.
Tragedija na jugu Srbije je mogla da bude izbegnuta rekonstrukcijom pruge: Javašluk ove vlasti kod Pirota plaćen životima
Od potpisivanja ugovora za rekonstrukciju pruge Niš – Dimitrovgrad, 31. januara 2018. godine, do raspisivanja tendera za izvođenje radova, prošle su četiri godine, a rezultat toga je najmanje jedan život manje i 56 građana Srbije u bolnicama. Toliko nas je koštao transport opasnih materija nebezbednom prugom kojom vozovi idu 30 kilometara na sat, a zatim prevrtanje i izlivanje cisterni s amonijakom u blizini Pirota. Objašnjenje bi moralo da da resorno Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, koje su u ovom periodu vodili Zorana Mihajlović i Tomislav Momirović. Završnu reč trebalo bi dati Vladi Srbije.
Posledice izlivanja amonijaka – u dodiru sa vodom amonijak je najopasniji: Ljude sa bolestima pluća hitno bi trebalo evakuisati
Kada amonijak dođe u dodir sa vodom, prerasta u amonijum-hidroksid i tek tada postaje ozbiljno opasan. Sav živi svet u Nišavi biće otrovan, ako amonijak dođe u kontklat sa vodom, on će ostati na dnu i oko priobalja sve dok ga reka ne ispere. Jedini dobar potez bilo je zaustavljanje vodosnabdevanja građana, jer ovaj toksin može izazvati teška zdravstvena oštećenja, kažu za “Novu” stručnjaci, koji analiziraju katastrofu koja se pre dva dana dogodila u Pirotu, kada se prevrnuo vagon-cisterna sa amonijakom.
Vlada Srbije povukla sporni nacrt zakona o policiji: Pobeda javnosti ili kupovina vremena
Sporne su bile odredbe o biometrijskom nadzoru, ali i široko ovlašćenje policije koja bi mogla uz minimalnu sumnju da upada u stanove građana i ispituje ono što je zanima
Zimska oluja danima parališe Sjedinjene Američke Države i Kanadu: Skoro dva miliona ljudi bez struje na minus 45 stepeni
Rekordno niske temperature do sada su odnele najmanje 34 života, a pik snežne mećave se tek očekuje ove nedelje i niko ne može ni da zamisli razmere katastrofe koju će izazvati.
Jedan od najpoznatijih performera na violončelu današnjice, hrvatski „buntovnik na čelu“, započeo je veliku svetsku turneju koncertom u „Areni“ u Budimpešti, odakle će nastaviti put po Evropi, sve do sledećeg oktobra, kada će i publika u Beogradu moći da ga vidi prvi put – kao solo izvođača.
Nedavno je izdao svoj prvi samostalni album „The Player“, na kome je sabrao neke od najvećih hitova latino muzike poput „Livin’ la Vida Loca“ ili „Besame Mucho“. Nakon rastanka od Luke Šulića i raspada dua 2Cellos, Stjepan Hauser krenuo je i na veliku svetsku turneju. U velikom, ekskluzivnom intervjuu za „Novu“, Stjepan je iz Budimpešte pričao o svojoj muzici, strasti koju oseća prema violončelu, ali i ženama, pogotovo Srpkinjama, koje je nazvao „vatrenim“.
Đoković se sprema za povratak u Melburn: Novak i Australija oči u oči, doček će sad biti drugačiji
U trenutku kada se teniska sezona nalazi na pauzi tokom koje se uglavnom igraju egzibicije, pitanje svih pitanja je kakav će doček imati poznati teniser u zemlji kengura.
Pronađite svoj primerak novina „Nova“.
Bonus video: Prof. dr Aleksandar Baucal u „24 minuta“