Foto: MIljana Isailović/Nova.rs

Sa sirom, mesom ili čvarcima, sa šunkom, piletinom ili kulenom, svejedno je koji burek kupite, ali mora da bude vruć i mastan, kažu Nišlije koje su posetile popularnu "Buregdžijadu" koja je ove večeri otvorena na platou ispred Oficirskog doma u Nišu.

Kao i na prethodnim „Danima bureka“ čekalo se u redu za kupovinu, jer stanovnici Niša vole burek i jedu ga u bilo koje doba dana, za doručak, ručak ili večeru.

Burek je, tvrde sve Nišlije, najbolji u Nišu, mada se pravi širom naše zemlje, a prave ga i naše komšije Makedonci, Bugari i Bošnjaci.

Nišlijka Budimka Popović kazala je da je probala burek i u drugim mestima, ali da nigde nije tako dobar kao u pekarama u Nišu.

„Da bi burek bio dobar more da bude mastan i da bude pun fila, bez obzira da li je u pitanju sir ili meso. Svakako mora da bude vruć“, kazala je Budimka.

Stevan Ilić rekao je da burek jede samo u Nišu, nigde u drugim mestima i isključivo sa sirom ili mesom. Jede i specijalitete sa višnjama i kremom koji se prodaju na „Buregdžijadi“, ali njih ne smatra burekom već pitama.

„Probao sam i u drugim gradovima, ali nije to to. Naročito nije ako vam ga prodaju na grame i daju vam pribor za jelo. Burek se prodaje na četvrtine i osmine, a jede prstima, nikako nožem i viljuškom. Uz četvrtinu ide pola litra pekarskog jogurta. Burek bez jogurta ne ide“, rekao je Ilić.

Milan Kostić rekao je da burek nikada ne jede hladan, samo baš „dobro“ vruć.

Foto: MIljana Isailović/Nova.rs

„Mora da bude vruć i mastan, a kad ga jedeš da klokoćeš ustima. Posle bureka, najbolje ide hladno pivo“, kategoričan je Kostić.

Prema rečima pekarke Marije Pavlović za dobar burek potrebno je dobro brašno, dobar sir i dobar majstor.

„Mnogo je teško napraviti dobar burek. Učim se da pravim, ali ide teško. Potrebno je dosta vremena, ja evo učim mesec dana, ali mi slabo ide“, kazala je Pavlović.

Pekar iz Sofije Kenan Aljijev objasnio je da priprema bureka zahteva više sati i da se taj specijalitet ne može napraviti na brzinu.

Foto: MIljana Isailović/Nova.rs

„Testo se najpre dosta rastanji, a potom opet umesi i tako mora da odstoji makar tri sata. Posle se ponovo rastanji, onda filuje i prave jufkice. Može da se filuje sirom i jajima, može mesom, a može i sirom i jajima sa dodacima praziluka ili spanaća“, rekao je Aljijev.

Foto: MIljana Isailović/Nova.rs

Predsednik Unije pekara Niša Bratislav Vukadinović podseti je za Novu.rs da je ovogodišnja buregdžijada 19. po redu.

„Potrudili smo se da ove godine dovedemo i buregdžije iz Bugarske, na žalost nismo uspeli da dovedemo pekare iz Turske. Bila nam je želja da posetioci ‘Buregdžijade’ vide razliku između bureka koji se prave kod nas i u drugim zemljama“, rekao je Vukadinović.

Foto: MIljana Isailović/Nova.rs

On je podsetio da je Niš postojbina bureka i da se u tom gradu vekovima pravi okrugao, a seče na četvrtine i osmine.

„Prema prvom zapisu o bureku, koji potiče iz 1498. godine, prvi burek u Srbiji napravljen u Nišu, a prvi buregdžija bio je Turčin, Mehmet Oglu. On je mesio burek po propisima koji su važili za celo osmansko carstvo, a odnosili su se na debljinu kore i vrstu materijala“, rekao je Vukadinović.

Kako je kazao Vukadinović, na kvalitet bureka mnogo utiče kvalitet brašna, sira i masti, a njih pekare sve teže nabavljaju.

„Pekarima nikada teže nije bilo zašto što cene materijala svakodnevno skaču, sve svakodnevno ide naviše. Postoji i nelojalna konkurencija“, izjavio je Vukadinović.

Ljubitelji bureka moći će da degustiraju taj specijalitet na niškoj Buregdžijadi sve do 4. septembra.

Foto: MIljana Isailović/Nova.rs

BONUS VIDEO Nije baš zdrav, ali najčešće radni dan u Srbiji počinje baš s njim

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar