"Rebalansom Programa poslovanja JKP GSP "Beograd" predviđena je nabavka smart telefona za potrebe vozača GSP-a, u iznosu od 50 miliona dinara. Kako ova nabavka nije bila predviđena godišnjim planom nabavki, već se pojavljuje upravo u trenutku kada gradonačelnik najavljuje ukidanje postojećeg sistema za monitoring i naplatu vozila javnog prevoza, logičan zaključak je da je to iznuđeno ad hok rešenje, kojim ova gradska vlast pokušava da ublaži haos koji će nastati kada ne budemo imali uvid u realnom vremenu gde se koje vozilo nalazi, što stvara ogromne mogućnosti za zloupotrebu i izvlačenje novca za neizvršene polaske", kaže Nikola Jovanović iz Centra za lokalnu samoupravu.
Dodaje da u GSP-u radi oko 2900 vozača linijskog prevoza, ne računajući privatne prevoznike.
„Kako će se ukidanjem sistema za monitoring vozila izgubiti svaka mogućnostza kontrolu, praćenje i nadzor nad radom autobusa, trolejbusa i tramvaja, „genijalno“ rešenje je – dati svakom vozaču po smart telefon.
„To bi onda značilo i da će neko morati da dobije posao da izradi aplikaciju za mobilne uređaje. Ovakvo rešenje za javni prevoz u Beogradu nije ozbiljno niti pouzdano, a stvara i dodatne troškove“, kaže Jovanović.
Isitiče i da su do vozači imali svoje personalizovane službene kartice i vozački panel koji je istog oblika kao validator, a sam softver koji je deo sistema poznatijeg kao BusPlus imao je razvijene funkcije koje su potrebne kako bi vozač u svega par klikova prijavio vožnju i uneo potrebne podatke.
„Dakle, treba da odustanemo od opreme koju već imamo, od softvera koji već koristimo i da kupujemo u nedogled smart telefone i angažujemo opet neku drugu firmu koja će nam izraditi aplikacije koje već koristimo?“, napominje Jovanović.
BONUS VIDEO: Nova rušenja po Beogradu: Ko je sad odgovoran? Nikola Jovanović