Stanovnici niškog naselja Delijski vis protestovali su i blokirali u toku popodneva na jedan sat kružni tok na Trošarini, na Bulevaru svetog cara Konstantina u Nišu, koji povezuje Niš i Nišku Banju zahtevajući da ulice u njihovom naselju budu asfaltirane.
Građani su istakli da im je gradonačelnica Niša Dragana Sotorivski sa svojim saradnicima pre više od dva meseca, nakon više njihovih protesta, obećala “ekspresno” asfaltiranje, ali da su radovi trajali vrlo kratko i da je vrlo malo urađeno na rešavanju njihovog višedecenijskog problema.
Dejan Veličković, jedan od okupljenih građana kazao je da su pre pet dana od gradonačelnice dobili mejl da se asfaltiranje odlaže za proleće.
“Gradonačelnica je navela da su mašine ostale zaglavljene u blatu i da će radovi biti nastavljeni na proleće. Međutim, mi ne želimo da provedemo još jednu zimu bez asfalta. Nama je blata preko glave. Bezbednost stanovnika našeg naselja ugrožena je zbog čestih poplava kuća, podruma i garaža, koje nastaju usled jakih kiša, a sve zbog neasfaltiranih ulica i nedostatka atmosferske kanalizacije“, istakao je Veličković.
On je kazao da su stanovnici Delijskog visa uradili sve što su mogli na rešavanju imovinskih odnosa, što je bio zahtev grada da bi krenulo asfaltiranje.
„Od nas se tražilo da kod notara overimo potpise vlasnika kuća i placeva da ulice mogu da se rade. Mi smo vozili kod notara ljude koji su se odselili iz naselja, pronašli telefone onih koji više ne žive u naselju. Sa naše strane smo dali maksimum, samo da se što pre reše imovinski odnosi i da što pre bude urađen asfalst“, naglasio je Veličković.
On je istakao da se ne radi o asfaltiranju kilometarskih saobraćajnica, već sedam, osam ulica dužine stotinak metara koje su neasfaltirane već 60 ili 70 godina.
Živojin Anđelković je kazao da nije tačno da su mašine ostale u blatu u njihovim ulicama i da ne može da se dalje radi.
„Ulice su suve, može da se radi, nego samo odugovlače dok ne prođu izbori, a kad prođu izbori „doviđenja“. Ne dešava nam se ovo prvi put. Pred izbore nam obećaju, a posle izbora ih nema više. Kada je gradonačelnica dolazila da obiđe naše naselje kazala je da kad ona nešto obeća, da je to sto posto tako, ali nije tako“, izjavio je Anđelković.
Stanovnik Delijskog visa Rade Grozdanović je istakao da je rešavanje imovinskih odnosa koje grad traži za asfaltiranje, samo izgovor da se ulice ne rade.
„Ukoliko se plac i kuća vode na nekog pokojnika, da li mi treba da čekamo 180 godina da naslednici reše imovinske odnose. Na kraju krajeva, ne tražimo da naprave bulevar širine devet metara, nego ulice široke tri, četiri metra”, naglasio je Grozdanović.
Lalica Zlatković kazala je da niko od nadležnih iz grada nije došao da vidi kako oni prolaze ulicama kada pada kiša.
„To nikog ne zanima, ali ih zanima da li plaćamo porez i druge dažbine. Sve uredno plaćamo, porez, komunalije, vodu, struju. Kuću sam legalizovala, sudski je prenela. Sve sam uradila što treba, samo izgleda asfalt nikad neću da vidim. Obećali su nam ulicu i pre dve i pre pet i pre 10 godina. Obećali, pa ništa od toga nije bilo”, izjavila je Zlatković.
U mejlu koji je su stanovnici Delijskog visa dobili od gradonačelnice Niša Dragane Sotirovski ona je navela da je uslov za nastavak radova “vreme”.
“Sve ulice su pod velikim nagibom. Insistirali ste da se sto pre počne ne želeći da verujete niti da čujete šta je struka govorila – da je najbolje da se sačeka proleće. Pošto su Vaši predstavnici insistirali ZA SAD i ODMAH, mašine su počele ali su sada zaglavljene jer je blakto do kolena. Da bi radobi bili završeni, uslov je vreme.
Da ste bili složniji kao što niste, brže bi bili sakupljeni potpisi. Pošto su neki odustajali pa pristajali, pa odustajali pa pristajali, rezultat vidite i sami. Dakle, strpljenje i ništa drugo“, napisala je u mejlu Sotirovski.
Stanovnici Delijskog visa najavili su nove proteste i blokade saobraćajnica ukoliko radovi ne budu hitno nastavljeni.
BONUS VIDEO: Blokirani prilazi selu Banjska