Privatni vrtići s velikom pažnjom biraju vaspitače. Neophodno je da svi koji žele da rade u privatnom vrtiću budu te struke, tj. školovani za poziciju za koju se prijavljuju. Važno je i iskustvo, ali i mlade osobe dobijaju šansu da uz starije kolege vode grupe u privatnim vrtićima. Jasno je da je pravilan odabir vaspitača ključan za uspeh privatnog vrtića.
Važno je da se zacrtani program rada sprovodi kako treba, a za to su zaduženi vaspitači, ali njihova uloga je daleko veća od toga. Oni su ti koji komuniciraju sa decom, rešavaju svakodnevne situacije u kojima se mališani nađu, razgovaraju sa roditeljima i obaveštavaju ih o svakodnevnim aktivnostima deteta. Znamo svi koliko je važno da dete ima dobrog vaspitača u kog ima poverenja. To je osetljiv period kada deca prolaze kroz razne faze. Od početka, deca treba da prođu prvo period adaptacije. Nekom detetu je potrebno više vremena da prihvati svakodnevne odlaske u privatni vrtić i razdvajanje od roditelja.
Uloga vaspitača od prvog dana je najvažnija. Neophodno je da postoji besprekornakomunikacija sa roditeljima i međusobno razumevanje. Svaki problem na koji dete naiđe predočava se roditeljima. Ali zašto je toliko važno da privatni vrtići imaju dobre vaspitače? Pre svega, vaš prvi utisak o nekom privatnom vrtiću, kad kročite u njega, formiraće se na osnovu atmosfere i izgleda prostora. Jasno je da je prvo što ćete zapaziti kakvo je dvorište, kako su opremljene sobe, da li ima puno dece i kakva atmosfera vlada. Tako ćete, obilazeći privatne vrtiće, praviti poređenja gde vam se šta više dopada. Međutim, kada upišete dete u odabrani privatni vrtić, veoma brzo prestaćete da primećujete prostrane lepo opremljene sobe, sa mnoštvom novih igračaka i centara interesovanja. Neće vam više u fokusu biti veliko dvorište, koje je bezbedno, ograđeno, ima igralište i video nadzor. Kada svakog dana dođete po svoje dete, najvažnije će vam biti kako se ono tog dana osećalo u privatnom vrtiću. S kim se najviše družilo, kako je jelo, kako je raspoloženo? Ukoliko je bilo nekih problema sa drugom decom, da li su i kako rešeni? U svemu ovome apsolutno najvažnija je uloga vaspitača. Naravno da je početak svega to kako vi u kući vaspitavate svoje dete i kakav odnos sa njim gradite, ali ono u ovom uzrastu još uvek dosta toga uči i sa nekim situacijama se suočava prvi put. Stoga je uloga vaspitača u privatnom vrtiću veoma velika.
Ne prija svakom detetu svaki vaspitač. Međutim, nisu deca ta koja treba da se
prilagođavaju vaspitačima, već obrnuto. Treba prepoznati koje su detetove potrebe i kakav pristup je najbolji i u skladu sa tim reagovati svaki put. Vaspitač je taj koji treba da proceni na koji način da priđe i pomogne detetu kada mu je pomoć potrebna.
Uloga vaspitača u privatnom vrtiću je da stalno drži balans. Kada se igraju edukativne igre u okviru dnevnog plana aktivnosti, u njima treba podjednako da učestvuju sva dece. Ukoliko to nije moguće u svakoj igri, prilikom naredne aktivnosti to će biti ispravljeno i u prvom planu će biti neka druga deca. Nijedno dete u vrtiću se ne sme izdvajati i favorizovati. Deca to osete. Neka od njih se kod kuće bore za pažnju jer imaju braću ili sestre, dok jedinci nisu navikli na to da je neko drugi u fokusu osim njih. Svako dete dolazi u kolektiv sa nekom svojom idejom kako da tu funkcioniše, a vaspitači u privatnom vrtiću su ti koji vode čitav proces.
Dobra stvar je i što su u privatnim vrtićima deca podeljena u manje starosne grupe. Kada se kaže manje, misli se na optimalan broj, koji se kreće od osmoro do dvanaestoro dece. Ovakva podela koje praktikuju privatni vrtići, omogućava vaspitačima da sprovode razne aktivnosti u koje će biti uključeni svi i uvek će biti mesta za sve. Kada su grupe dece u vrtićima velike, i broje čak preko dvadesetoro dece, kao u školi, onda ne može da se napravi balans tako da sva deca budu uključena u timsku igru. Uvek se neko više ističe. U privatnim vrtićima postoji ‘raspored časova’. Misli se na osmišljen program koji uključuje učenje o svetu oko nas, čitanje priča i razgovaranje o njima, časove plesa, pevanja i muzike, časove likovnog, kvizove znanja. Manji broj dece koju vodi jedan vaspitač je idealno rešenje za najefektnije učenje kroz igru u privatnom vrtiću.
Upis u privatne vrtiće otvoren je tokom cele godine. Kada se odlučite da upišete svog mališana, treba pronaći i izabrati konkretnu privatnu predškolsku ustanovu. Usluga boravka deteta u privatnom vrtiću naplaćuje se na mesečnom nivou. Sve bolje privatne vrtiće možete pronaći na veb-sajtu Oglasiko gde možete saznati sve o njima – detalje u vezi sa programom rada, videti fotografije prostora, aktivnosti koje su uvršćene u redovni program vrtića, kao i sve kontakt podatke. Najbolje je da ih potom pozovete i najavite svoj dolazak. Obiđite više privatnih vrtića pre nego što se odlučite koji vam se najviše dopada. Možete uzeti u obzir i preporuke prijatelja, ali ipak najbolje je da sami napravite poređenje i odaberete privatni vrtić koji će pohađati vaše dete.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar