Iako je još juče, prema obaćenjima koja su stigla iz užičke "Toplane" bilo sigurno da će grejna sezona u ovom gradu zapadne Srbije početi na vreme ukoliko jutarnja temperatura bude niža od dvanaest stepeni, to se nije desilo.
Direktor JKP „Toplana“ Užice, Branko Filipović za Nova.rs kaže da je razlog nedostatak gasa, čiji pritisak jutros nije imao snagu da pokrene sistem. Obećanja od snabdevača AD „Užice-gas“, prema rečima Filipovića“, normalizaciju najavljuju za sutra.
Jutro u Užicu je osvanulo uz temperaturu od pet stepeni iznad nule, do devet je dostigla osam, a do deset još dva stepena više, što je manje od dvanaest stepeni. To su bii uslovi da svim korisnicim usluge JKP „Toplana“ Užice stanovi budu topli ali su se obećanja, već prvog dana izjalovila. Ipak, za grejnu sezoni nije bilo sve spremno.
„Mi smo u suštini jutros krenuli sa grejanjem, ali su nas sprečili tehnički nedostaci za koje očekujem da če se rešiti tokom dana. Iz AD „Užice-gas“ nas uveravaju da je problem nastao sa „Srbijagasom“ i da nema dovoljno gasa. Najveća kotlarnica „Lipa“ nije mogla da se zagreje zbog nedostatka pritiska. Kotlarnica na mazut blok „Zlatibor“, biće u funkciji od sutra, danas nije bila ni u planu za pokretanje. Grejanje je krenulo u gradskoj opštini Sevojno, pojedinim delovima grada gde su kotlarnice na pelet, i deo oko naselja „Aleksića most“ pa bih rekao da je polovina građana priključenih na naš sistem jutros imala grejanje ili bar mlake radijatore a verujemo da će sutra grejanje biti u potpunosti uspostavljeno“, kaže za Nova.rs direktor JKP „Toplana“ Užice, Brnko Fiipović.
Filipović je još rekao da su kotlarnice na gas, ukoliko gasa ne bude, pripremljene za konvertovanje na mazut a količine energenta su spremne za sedmodnevni period, u skladu sa mogućnostima za skladištenje. Ukoliko do toga dođe, vreme konverzije traje od 24 do 48 časova, kada bi građani ostajali bez grejanja.
Takva situacija bi dodatno loše uticala na aerozagađenje, problem sa kojim se Užičani bore decenijama. Bez obzira na to što grejna sezona nije počela u punom kapacitetu, kvalitet vazduha već često biva loš, jer su vlasnici individualnih ložišta, koji spadaju i u najveće zagađivače, već u septembru krenuli sa grejanjem.
Konfiguracija grada u kotlini, gust saobraćaj u gradskom jezgru i nedostatak strujanja vazduha dodatno utiču negativno na kvalitet. Imajući u vidu najavljivanje restrikcije u isporuci električne energije i energenata za iduću zimu, Užičani su, pogotovo oni koji se greju na struju, u odnosu na prethodne godine, nabavili daleko veće količine ogrevnog drvta i uglja, što će takođe negativno uticati na kvalitet vazduha koji udušu Užičani.
Trenutna cena grejanja, koju Užičani pružaocu usluge plačaju tokom čitave godine, je 119,87 dinara po metru kvadratnom. To je cena koja je uvećana od 1.juna ove godine za 9%, čiju primenu je Vlada prethodno odložila na šest meseci. Nedavno je užička toplana og od osnivača, Grada Užica, zatražila ponovno uvećanje cena za dodatnih 18% za šta još uvek nije stiglo zeleno svetlo od strane Skupštine grada.
Na sistem daljinskog grejanja u Užicu je priključeno oko 6.400 korisnika od čega je 5.800 fizičkih lica a ostatak čine pravni subjekti. Individualnih ložišta je oko 16.000.
Bonus video: Energetski stručnjak pojasnio u kom slučaju možemo da očekijemo prekid grejne sezone
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare