Crni lešinar Foto:EPA/Axel Halley

Na području Stare planine primećen je crni lešinar, nekada najveća ptica Balkana, za koju se šest decenija smatralo da je iščezla u Srbiji.

Stručnjaci tvrde da se na Staroj planini uvećao broj beloglavih supova, koji su se do sada gnezdili isključivo na jugozapadu naše zemlje.

„Utisak je neverovatan. Ptica sa rasponom krila od skoro tri metra. Stvarno je neverovatan osećaj kada vidite da krstari nebom jedan takav div“, naglašava biolog Danilo Penić.

Crni lešinar je bio u društvu velikog broja beloglavih supova, koji su se do sada gnezdili isključivo u jugozapadnoj Srbiji.

„Jedino objašnjenje je njihova migracija između hranilišta u Bugarskoj i hranilišta u Srbiji. Jednostavno sve im je poželjnije i lepše stanište na Staroj planini“, navodi Slobodan Marković iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

Drugi razlog je odličan višedecenijski rad ornitologa iz Bugarske i Španije. Oni su sa druge strane Stare planine uspeli da uvećaju populaciju supova i bele kanje.

„Nemamo gnezdeće parove u tom kraju i to je gubitak za celu našu zemlju, jer su lešinari kod nas nastanjeni u zapadnom delu Srbije, a na istoku ih nema već šezdesetak godina zbog nekih trovanja koja su se tamo dešavala“, napominje Marković.

„Ono što mi treba da uradimo jeste da formiramo hranilišta. Imamo godišnje preko 250 tona biološkog otpada, tako da su to neka minimalna ulaganja“, kaže Penić.

Lešinari su čistači prirode i bio bi veliki gubitak za ekosistem kada ne bi ponovo naselili budući Nacionalni park Stara planina.

***

BONUS VIDEO – Lešinari, trešnje i Ferari – simboli protesta „Srbija protiv nasilja“

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar