Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Direktori KBC "Dragiša Mišović" i Instituta za onkologiju i radiologiju za Nova.rs kažu da očekuju da se rad njihovih ustanova vrati "u normalu" početkom juna. Ipak, postoje i bolnice koje još uvek ne znaju kada će se njihov rad normalizovati, a preduslov vraćanja u uobičajeni režim rada jeste značajan pad broja obolelih od koronavirusa, pošto su neke pretvorene u kovid bolnice.

Kliničko bolnički centar “Dr Dragiša Mišović”, u kom je od početka epidemije bio smešten najveći broj kovid pozitivnih pacijenata u teškom stanju, trenutno ima osam pacijenata na respiratoru, a direktor ove ustanove hirgurg prof. dr Vladan Đukić kaže za Nova.rs da bi do 1. juna “Mišović” mogao da se vrati uobičajenom načinu rada.

„Mi smo sad u fazi potpune stabilizacije i kontrole bolesti. Trenutan broj pacijenata na respiratorima daje nadu da bi za dve nedelje mogli da očekujemo da se lagano pregrupišemo i transformišemo. I onda dok se izvrši još dezinfekcija, detaljno čišćenje bolnice, odmor osoblja… Mislim da nije realno pre 1. juna da se vrati kompletan KBC”, kaže Đukić i dodaje da postoje i planovi da se delovi bolnice vrate i ranije.

Povezane vesti:

Navodi kako svi zaposleni u KBC „Dragiša Mišović“ sa nestrpljenjem očekuju da se sve vrati u pređašnje stanje, i raduju se tome, ali da se svakako “ne sme srljati”.

Podseća da kada je u Srbiji bilo ukupno 150 pacijenata na resipratorima, u „Mišoviću“ je bila smeštena trećina.

“Od 600 pacijenata, koliko smo ukupno imali, 190 je bilo u intezivnim negama. Dosta je komplikovano bilo. Mi smo u dve zgrade radili na nekoliko nivoa”, objašnjava profesor.

Kako kaže, otkad je pretvoren u kovid bolnicu, u „Mišoviću“ je u jednom danu bilo najviše 312 pacijenata.

U ovoj bolnici se od koronavirusa trenutno leči ukupno 140 pacijenata, od čega 31 dete, 14 majki, i 4 trudnice. Po rečima direktora, deca i trudnice su dobro, a na intezivnoj nezi se nalazi ukupno osam pacijenata obolelih od koronavirusa.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Dr Đukić kaže da, iako je prethodni period bio težak, najviše ga raduje to što su svi zdravstveni radnici dobro.

U KBC “Dragiša Mišović” do sada je bilo ukupno 16 obolelih zdravstvenih radnika, što po njegovim rečima nije puno u odnosu na 1300 zaposlenih, posebno ako se uzme u obzir da su radnici u ovoj bolnici bili “najeksponiraniji i najugruženiji”.

“Drago mi je što nismo imali nikog s nekim stravičnim posledicama ili da je preminuo. Stariji kolega, za koga smo brinuli, naš jako poznat gastroenterolog, danas je izašao iz bolnice”, objašnjava on.

KBC “Zemun” bez prognoza o normalizaciji stanja

Zemunska bolnica je već mesec i po dana rezervisana za prijem kovid pozitivnih pacijenata, a direktor ove bolnice prof. dr Dragoš Stojanović kaže za Nova.rs da još uvek ne može da tvrdi do kad će to trajati.

“Kao i svuda, u celoj Srbiji, tako i kod nas. Iskreno, nepredvidivo je. Očekujemo veliko smanjenje sada, imamo manje pacijenata i dosta lakših pacijenata, ali nepredvidiva je dinamika”, kaže dr Stojanović.

Po njegovim rečima, pre tri nedelje je u KBC “Zemun” bilo smešteno 375 kovid pozitivnih pacijenata, danas ih ima 175.

“Tako je otprilike u svim bolnicama, ima tendenciju smanjenja, ali i dalje traje”, objašnjava on.

Stojanović tvrdi da je svaki pacijent koji je u njihovu bolnicu stigao sa koronavirusom dobio adekvatnu negu.

Iz KBC „Zvezdara“ nam je rečeno da ova ustanova ostaje otvorena za prijem kovid pozitivinih pacijenata sve dok za tim bude bilo potrebe.

U Kliničkom centaru Srbije od sledeće nedelje prijem slučajeva koji nisu hitni

U Kliničkom centru Srbije smanjen je broj pacijenata zaraženih koronavirusom, zbog čega je u planu da od naredne nedelje počne prijem pacijenata koji nisu hitni, preneo je Tanjug reči direktora KCS Milike Ašanina.

On je rekao da su na Infektivnoj klinici na respiratoru dva pacijenta, dok je na Klinici za pulmologiju KCS devet pacijenata na mehaničkoj ventilaciji.

Podseća da su klinike u okviru KCS tokom epidemije radile kapacitetom od 20-30 odsto, da su primale samo hitne slučajeve, a sada se prave planovi kako da se aktiviraju liste čekanja i počne prijem pacijenata koji nisu hitni.

“Planovi su da od naredne nedelje krenemo sa prijemom elektivnih pacijenata i da popunjenost kapaciteta bude 50 odsto, a zatim da se iz nedelju u nedelju povećava prijem pacijenata“, rekao je Ašanin za TV Pink.

Foto: TANJUG/ DRAGAN KUJUNDZIC/ nr

 

Portal Nova.rs je tražio od ministarstva zdravlja informaciju o tome kada će se normalizovati rad bolnica, međutim, nismo dobili odgovor.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je juče da interna B i Klinika za dermatologiju KCS, koje su bile u pripravnosti da postanu kovid bolnice, mogu nastaviti s normalnim radom.

Lončar je juče takođe rekao da će Institut za ortopediju Banjica biti prvi isključen iz kovid sistema, što znači da neće više primati novozaražene pacijente.

Kako je rekao, to ne znači da će bolesnici koji trenutno tamo leže biti raspoređeni po drugim bolnicama, već da će Banjicu napustiti tek kada budu izlečeni.

Grujičić: Normalizacija rada u Institutu za onkologiju početkom juna

Direktorka Instituta za onkologiju i radiologiju Danica Grujičić za naš portal kaže da normalizaciju rada njene ustanove očekuje za nekih mesec dana, početkom juna.

„Bar narednih mesec dana moramo da se pridržavamo ovih mera predostrožnosti, kontrolišemo pacijente na ulasku, mora da im se meri temperatura, da se uzima detaljna anamneza“, kaže ona.

Kako nam objašnjava, ta normalizacija rada bi, pre svega značila da pacijentima više neće biti potrebna potvrda o negativnom testu na koronu da bi mogli da uđu na Institut.

„Bolje da se bude oprezan još mesec dana, nego da posle opet imamo situaciju kao što smo imali“, kaže Grujičić. Njena ustanova radi smanjenim kapacitetom, ipak, nada se da „pauziranje“ u pojedinim terapijama neće imati veće posledice po pacijente.

„Pokušali smo da ublažimo sve moguće posledice, a kakve će definitivne posledice biti, videćemo“, navodi Grujičić. Ona precizira da hirurgija sada radi sa 70 odsto kapaciteta, hemioterapija sa 100 odsto, a pacijenti su od juče počeli da se vraćaju i u Stacionar za radioterapiju koji je bio zatvoren oko tri nedelje.

Bojana Milovanović

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar