Ministarstvo informisanja i telekomunikacija i dalje se ne oglašava povodom poslednjih izmena medijskih zakona koje su unete preko noći i mimo znanja članova Radne grupe koje su radili na izradi dokumenata. Sporne izmene nisu se nalazile među komentarima koji su stizali tokom javne rasprave, pa je nejasno odakle su se pojavile u predlozima zakona i ko ih je predložio.
Novinari N1 uputili su još u petak 13. oktobra službi za odnose sa medijima Ministarstva pitanja kako su se ove odredbe našle u predlozima zakona koji su umalo bili usvojeni u četvrtak na sednici vlade. Ni posle jutrošnjeg ponovljenog pitanja, odgovori od resornog ministra nisu stigli.
Nove informacije, kako su nam rekli, nisu dobili tokom vikenda i današnjeg dana ni predstavnici novinarskih i medijskih udruženja, kao ni članovi Radne grupe koji su radili na izmenama zakona.
Podsetimo, nakon završene javne rasprave o medijskim zakonima i tik pred njihovo usvajanje vlast je dodala odredbe po kojima su svi kablovski operatori obavezni da u svojoj ponudi imaju pored javnog servisa i programe privatnih televizija sa nacionalnim frekvencijama i da im plaćaju po ceni koju će određivati REM, bez mogućnosti da ih ukinu.
Takođe, predviđen je i obavezan raspored kanala koji podrazumeva da prva dva mesta moraju biti rezervisana za kanale javnog servisa, a da na narednim pozicijama moraju biti nacionalne televizije Pink, Prva, B92 i Hepi.
Ove izmene unete su bez znanja članove Radne grupe koja je radila na zakonima, a nakon što su isplivale u javnost predstavnici novinarskih i medijskih udruženja su izrazili nezadovoljstvo.
Usvajanje zakona je odloženo, jer je Misija OEBS u Srbiji pozvala vladu na dodatne konsultacije koje bi trebalo da se održe u utorak 17. oktobra u 10 časova.
BONUS VIDEO: Jača pritisak Vlade na nezavisne medije: Novim zakonima se obesmišljava posao regulatornih tela i ugrožava javni interes