Iz Ministarstva poljoprivrede stigla je nova potvrda dogovora sa malinarima koji ariljski malinari ne prihvataju. Hladnjačari iz Arilja veruju da je predlog, koji prvi put garantuje najnižu otkupnu cenu, dobar u odnosu na tržišne uslove. Nezadovoljni proizvođači sutra, kako su potvrdili za Nova.rs, blokiraju požešku petlju.
Posle 31. maja, kada je Ministarstvo poljoprivrede izašlo sa informacijom da su se sa proizvođačima i hladnjačarima dogovorili da otkupna cena maline bude 250 dinara, najveće udruženje malinara iz Arlja “Vilamet”, demantovalo je tu informaciju pa su u nedelju 2.juna održali protesnu vožnju od Arilja do Požege, tražeći da cena bude za 100 dinara veća. Pošto reakcije nije bilo, nezadovoljni proizvođači za sutra su najavili blokadu požeške magistralne petlje ali i odustajanje od berbe. Na sve to, minister Aleksandar Martinović, juče je za medije potvrdio da je dogovor postignut 31.maja, da su se proizvođači saglasili sa cenom od 250 dinara, ali da su se kasnije predomislili, što nije uzeto u obzir.
“Mi smo 31.maja postigli dogovor da početna otkupna cena maline bude 250 dinara po kilogramu plus formula 60/40% od izvozne cene maline, u korist proizvođača. Tog dana, na putu od Beograda do Arilja, jedno udruženje je promenilo svoje mišljenje. Oni su me tog dana nazvali i rekli da dogovor, što se njih tiče, više ne važi i da će oni da izađu na put i blokirati pojedine saobraćajnice, što su i uradili i to na dan održavalja lokalnih izbora”, izjavio je juče minister poljoprivrede Aleksandar Martinović.
Iz Udruženja malinara “Vilamet” tvrde te nije reč o jednom niti bilo kakvom udružanju malinara već o najvećem u Arilju, koje broji oko 600 čalanova, i koje su podržala brojna manja udruženja širom Srbije. Predsednik tog udruženja Mileta Pilčević, za Nova.rs kaže da sve što je minister poljoprivrede juče izneo, nije istina i da se oni ni jednog trenutka nisu saglasili sa ponuđenim predlogom. Oni tvrde da se pored malinara, sa tim predlogom se nisu složili ni brojni drugi hladnjačari van Arilja, jer bi takva raspodela ugušila rad manjih hladnjačara.
“Nikakav dogovor nije postignut niti smo se mi sa bilo čime složili. Posle žučne rasprave minister Martinović je sam zaključio da je to konačan dogovor i završio sastanak. Mi smo odmah ispred zgrade Ministarstva poljoprivrede novinarima izneli svoje nezadovoljstvo ponuđenom cenom i rekli da mi na to ne pristajemo. Tačno je da smo pozvali ministra i to mu još jednom saopštili, odnosno rekli da ćemo se za bolju cenu boriti na putevima, na šta su poljoprivredni proizvođači u ovoj zemlji osuđeni. Mi nismo nikakvi neprijatelji ni države ni ministra, kako smo predstavljeni, mi samo tražimo pomoć od države i borimo se za opravdanost proizvodnje i našeg uloženog rada. Proizvodnja maline je naš osnovni i jedini izvor prihoda, od toga živimo. Ukoliko to Ministarstvo poljoprivede i državu ne interesuje onda će poljoprivredna proizvodnja vremenom biti uništena pa nam takvo ministarstvo neće ni trebati”, objasnio nam je Pilčević.
On još kaže da je zvanična cena proizvodnje 240 dinara po kilogramu, kako je ustanovio Institut za Voćarstvo iz Čačka, a ne 160, kako je juče saopštio minister Martinović.
“To apsolutno nije tačno već je izvučeno iz konteksta. Ako bi prinos po aru bio veći od 200 kg onda bi se moglo govoriti da je to 160 dinara ali naš prinos ove godine neće preći 100 kg/aru, što je prema rečima Jevremovića 240 dinara. Izvrnuli su sve što je iz Instituta za voćarstvo iz Čačka rekao Darko Jevremović na temu cene koštanja proizvodnje maline.”, dodaje Pilčević.
Na jučerašnjem sastanku, od strane proizvođača prisustvovao je predsednik Skupštine saveza “Srpska malina” Milan Đukić, predsednik Udruženja “Spas”, Zoran Milićević, predsednik saveza “Srpska malina” Milutin Živković i član Udruženja “Vilamet”, Milan Radojičić.
U želji da saznamo detalje o jučerašnjem sastanku, pozvali smo i neke od predstavnika proizvođača koji su mu juče prisustvovali. Jedini sa kojim smo uspeli da uspostavimo telefonsku vezu bio je Milan Đukić, koji nije želeo da detaljnije govori o tome jer je, kako kaže, po njegovom povratku u Arilje došlo do verbalnog sukoba između njega i nezadovoljnih malinara. Na pitanje koliko proizvođača iz Arilja pripada savezu “Srpska malina”, Đukić nije želeo da odgovori.
Sa druge strane Pilčević tvrdi da to nisu nikakvi realni predstavnici proizvođača maline.
“Đukić je bivši predsednik Udruženja “Vilamet”, Radojičić nije više naš član, kako se navodi na sajtu ministarstva. Milutin Živković je iz Nove Varoši a za Milićeviće i ne znamo ko je, sigurno nije iz Arilja. Radi se o ljudima koji su stariji od 70 godina, ne radi se tu ni o kakvim ozbiljnim udruženjima koja bi predstavljala malinare. Sinoć su nas neki od tih učesnika jučerašnjeg sastanka zvali i izvinjavali se jer oni navodno nisu znali zbog čega su pozvani i da su prevareni. Smatramo da je sve fingirano i da su ti ljudi odabrani da budu pozvani. Zašto nas, kao najveće udruženja koje ima podršku najvećeg broja proizvođača iz srca proizvodnje, Arilja, juče na taj sastanak niko nije pozvao?” pita se Pilčević.
Ispred hladnjačara prisustvovali su direktori preduzeća “Stanić”, Milan Stanić i “Drenovac” Slobodan Obradović, pa smo i njih pitali, šta se juče desilo u Ministarstvu poljoprivrede?
“Ja mogu da govorim u svoje ime i u ime hladnjačara Arilja. Juče je i zvanično potpisan sporazum o otkupnoj ceni maline sa proizvođačima. Ja ne bih ulazio u to koja su to udruženja i koliko članova broje, samo znam da su neki od njih bili i na prethodnom sastanku. Ono što mogu da kažem, u odnosu na trenutno stanje na tržištu, jeste da je pristanak, na prvi put zagarantovanu cenu maline, veliki rizik za nas otkupljivače, jer sam izvoz maline i njena izvozna cena nisu zagarantovani.Cena od 250 dinara je trenutno najveća ponuđena otkupna cena maline, koja je zagarantovana i nije konačna. Svi se radujemo da izvozna cena bude veća, što će biti dodatni benefit za proizvođače i za nas. Država je stala u zaštitu i jednih i drugih pa ako cena bude niža, finansiraće razliku. Ja ne kažem da je trenutna cena dobra ali znam da je diktiraju uslovi tržišta i da je, u odnosu na Arilje, u drugim krajevima znatno niže kao npr.na jugu gde se malina trenutno otkupljuje za po 200 diinara po kilogramu”, kazao je za Nova.rs direktor “Drenovca”, Slobodan Obradović.
Uglavnom, u stavovima malinara se ništa nije promenilo. Sva prepucavanja minister Martinovića i pokušaj, kako kažu u “Vilametu”, manipulacije i obmanjivanja javnosti, za njih nemaju značaj. Od za sutra najavljene dvočasovne blokade požeške petlje ne odustaju. Pre toga će se u 12 časova okupiti u Arilju odakle će u kolikoni krenuti ka Požegi. Sve što traže jeste da otkupna cena maline bude 350 dinara +pdv a u suprotnom, berbe neće biti, ili će od nje odustati veliki broj proizvođača što će vremenom dovesti i do gašenja proizvodnje “crvenog zlata”.
BONUS VIDEO: Malinari prete novima blokadama za vikend: Poručuju da nisu zadovoljni cenom jer je ona ispod svakog minimuma za preživljavanje
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare