U situaciji vanrednog stanja romska naselja ponovo su se našla na udaru. Paralelno, u zdravstvenim ustanovama Srbije trenutno se više od 40 lekara i zdravstvenih radnika romske nacionalnosti bori sa epidemijom koronavirusa, a inicijativom "Medicinari Romi za Srbiju" pokušavaju da ukažu na zajedništvo svoje zajednice sa građanima Srbije.
„Činjenica je da u ovakvim kriznim situacijama ljudi pokušavaju da usmere krivicu, a Romi su jedna od najranjivijih grupa. Zato inicijativom pokušavamo da stavimo do znanja da Romi dele i dobro i zlo, bez obzira na sve, i mi smo na prvim linijama borbe. Romi su i deo rešenja kada neki problem nastane, ne samo deo problema“, kaže za portal Nova.rs dr Dejan Dimitrov iz Doma zdravlja Bački Petrovac.
Dr Dimitrov se inicijativi „Medicinari Romi za Srbiju“ – zdravstveni radnici romske nacionalnosti okupljeni oko Udruženja romskih studenata – priključio kako bi ublažio rastući pritisak u odnosu na Rome i srušio neke predrasude s kojima se i sam susretao tokom svog obrazovanja i lekarske karijere.
„Predrasuda je bilo, i zato ima dosta Roma koji se na svom akademskom putu nisu izjašnjavali kao Romi. Ja mislim da smo dužni, ako smo postigli neki uspeh, da na taj način stanemo uz svoj narod i pokažemo da nisu svi Romi na margini. Čak i na vest o inicijativi ‘Medicinari Romi za Srbiju’ bilo je negativnih komentara u pravcu – zašto se sad Romi izdvajaju. Svi smo u ovome, ali kad se pogleda u srž problema – nismo svi isti, nismo svi ravnopravni“, smatra Dimitrov, svestan da su se mnogi njegovi sunarodnici sad našli u prilično bezizlaznoj situaciji.
Desetine hiljada Roma u Srbiji živi u neformalnim naseljima, bez struje, vode, gotovo bez načina da prežive u vanrednom stanju.
„Višestruko su ugroženiji u odnosu na ostatak populacije. Njima je urgentno potrebna tekuća voda, hrana, sredstva za higijenu da bi imali elementarne uslove za život. Većina se bavi skupljanjem sekundarnih sirovina, te su izuzetno izloženi riziku od zaraze“, kaže Dimitrov.
„Problem je i što nisu dovoljno informisani, a žive u nehigijenskim uslovima, rade sa sekundarnim sirovinama… Ako neko iz naselja pokupi koronavirus, mogao bi da se napravi mnogo veći problem nego što možemo da zamislimo“, nadovezuje se Sedat Drmaku, koji radi kao viši medicinski tehničar, a trenutno je u samoizolaciji.
„Uvek kažem: ‘Čovek je čovek’. Nema više tog začaranog kruga, nema više ‘karton sitija’. Ima nas Roma edukovanih na mnogo polja, ne samo u oblasti medicine“, kaže Drmaku. To je i njegova poruka u vezi sa inicijativom „Medicinari Romi za Srbiju“. Kaže, nada se, da će i druge motivisati da se školuju i rade na sebi.
„Ja nisam imao problema s predrasudama, mislim da u 90 odsto važi da kako se ti postaviš, tako će i tvoje okruženje. S kolegama na poslu provodim više vremena nego s porodicom. U ovom vanrednom stanju je kolegijalnost dostigla novi nivo. Svi smo ‘jedan za sve’, jedna ruka. Svako pomaže drugom, bodrimo se, šta god da treba mi smo jedan tim. Situacija je takva da nam znači i topla reč, a aplauz nas svako veče podseća da su svi uz nas“, zaključuje Drmaku.