Požar koji je 24. oktobra izbio u Specijalnoj bolnici za cerebrovaskularne bolesti “Sveti Sava”, na sreću je brzo ugašen, a još brže “zataškan”. Posledica ovog incidenta mogla je biti katastrofa, tačnije eksplozija helijumskih boca koje bi celu ustanovu digle u vazduh, da troje zaposlenih nije na vreme zaustavilo širenje vatrene stijihe. Incident je, prema rečima zaposlenih, posledica višegodišnje nebrige, tačnije neodržavanja sobe tehnike, u kojoj su medicinski aparati za hlađenje magnetne rezonance (MR), kojom je u vreme izbijanja požara rađeno snimanje jednog pacijenta. Na problem sa strujom tehničari su upozoravali više od godinu dana, ali ih niko iz uprave „nije čuo“.
Dva tehničara i jedna medicinska sestra prebačeni su tog dana na Vojnomedicinsku akademiju (VMA), nakon što su se u sobi tehnike u borbi sa vatrom i u misiji spašavanja pacijenta, koji je u to vreme, prema saznanjima Nova.rs, bio u kapsuli magnetne rezonance, nagutali dima.
“Htela sam da tužim bolnicu, ali odustala sam, ne vredi boriti se sa vetrenjačama, samo ću izgubiti živce, a tog dana mogla sam da poginem. Koleginica koja je sa pacijentom bila u prostoriji, gde je magnetna rezonanca, osetila je miris paljevine. Otrčala je do tehničke sobe gde se nalazi konzola MR, kako mi zovemo taj uređaj, a odmah za njom smo otišli kolega i ja. Kad je otvorila vrata, vatra je buknula. Uhvatila nas je panika, ali znali smo da moramo nekako da ugasimo vatru, jer je postojala realna opasnost da uhvati boce sa tečnim helijumom, koje se takođe nalaze u sobi tehnike MR, a koje su pod pritiskom i mogle su lako da eksplodiraju i možda dignu celu bolnicu u vazduh. Kolega je uzeo protivpožarni (PP) aparat, ali bio je neispravan, zatim je uzeo drugi aparat, i taj je bio neispravan. Kako na našem odeljenju nije više bilo PP aparata, koleginica je potrčala niz stepenice prema prijemnoj ambulanti, vičući ‘Upomoć požar!’. Vatru smo pokušali da obuzdamo nekim ćebetom koje smo našli, jer u tom trenutku nismo imali čime drugim. Nedugo zatim, došlo je još kolega, sa drugih odeljenja, noseći PP aparate, koje su pokupili usput. Dok smo bili zauzeti gašenjem požara, gospođa koja je došla u pratnji pacijenta, koji je čekao snimanje, pozvala je vatrogasce. Oni su stigli nakon desetak minuta, a do njihovog dolaska nekako smo uspeli da ugasimo vatru“, priča za Nova.rs Nevena Maksimović, medicinska sestra u bolnici “Sveti Sava”, koja je posle požara, uz još dvoje medicinskih tehničara zbrinuta na VMA.
U vreme požara, na odeljenju, nalazilo se troje pacijenata, od kojih dvoje nepokretnih, u kolicima.
“Jedan pacijent je u trenutku požara bio na snimanju magnetom, dok su dva pacijenta čekala ispred. Kada smo osetili dim i videli vatru, kolege sa odeljenja su evakuisale pacijente, dok smo je mi gasili. Najveći problem je što već više od godinu dana upozoravamo nadležne iz bolnice da postoji opasnost da se ovako nešto dogodi. MR se već duže vreme pregreva, iskače
sklopka po više puta dnevno, usled čega aparat staje sa radom. Međutim, šef tehničke službe, se našem glavnom tehničaru smejao u lice, kada mu je ovaj rekao šta može da se desi, ako se pod hitno nešto ne preduzme po pitanju instalacija i klima uređaja, u toj sobi, a evo sad ni da se izvini”, kaže Nevena.
U sobi tehnike se nalazi uređaj koji služi za pokretanje magnetne rezonance, koja je u drugoj prostoriji gde se snimaju pacijenti, a od ove sobe odvojena je zidom.
“Taj uređaj se hladi pomoću klima, koje se nalaze takođe u istoj sobi i ako dođe do pregrevanja, iskaču sklopke i MR prestaje da radi. Sve te instalacije su nestručno povezane na istu ploču uključujući i velike klima uređaje koji hlade sobu tehnike. Kako tehničari i inženjeri tvrde, dolazi do preopterećenja i iskaču osigurači. Požar je i izbio na ploči gde su te instalacije povezane. Naš šef je ukazivao više puta da to nije dobro i da može doći do požara. Da je potrebno da klime budu ispravne i servisirane i da rade konstantno, baš zbog pregrevanja uređaja (konzole). Odgovor šefa tehničke službe, bio je međutim:‘Pa nemate klime ni kod kuće. Otvorite vrata i vetrite prostoriju’”, navodi naša sagovornica.
Posle akcije „gašenja požara“, ovo troje zaposlenih od direktorke su dobili 10 odsto povišicu na platu.
„Nisam očekivala nikakvu novčanu nagradu za nešto što bi svako ko ima bar malo savesti uradio, nisam očekivala ni hvala. Ipak, očekivala sam da me direktorka pozove telefonom ili makar pošalje poruku, da pita kako sam. Umesto toga dobila sam poniženje, kad mi je sutradan suprug izbačen iz bolnice, na inicijativu sekretara. Bez obzira što ga svi znaju, jer je radio u ‚Svetom Savi‘ do pre dve godine. Nije pravio probleme, došao je kao moja pratnja jer sam bila u lošem stanju i jedva sam se kretala i tek što sam otpuštena sa intenzivne nege VMA. U bolnicu sam došla na poziv, da bih dala izjavu o požaru i dostavila podatke neophodne za popunjavanje povredne liste, a niko iz uprave nije našao za shodno da siđe da me vidi, da pita kako sam, ni mene, ni kolege, koji su sa mnom proveli noć na VMA“, revoltirano priča Nevena, koja boluje od astme, pa je tog dana, posle požara, dobila napad, a pritisak joj je skočio na 160 sa 100.
U vreme požara v.d. direktorka Marjana Vukićević, kako kažu zaposleni, bila je u bolnici, ali nije sišla do sobe tehnike da im pomogne. Naprotiv, ona je ubrzo potom izjavila za medije da se dogodio „manji požar“ i da je najvažnije da nijedan pacijent nije bio ni blizu. Međutim, na naše pitanje o stanju pacijenta koji je ipak bio blizu, na snimanju magnetom, u trenutku izbijanja požara, odgovara:
“Nije bilo nikakvog rizika da se pacijentu nešto desi. Aparat nije pretrpeo nikakvo oštećenje i proradio je vrlo brzo, a pre mesec dana bila je i kontrola Komore, koja je dala pozitivan izveštaj o prostornim i kadrovskim uslovima u Radiološkoj službi”, kaže za Nova.rs dr Vukićević.
Takođe, ona tvrdi da se u bolnici rade redovni servisi i održavanje, a da uprava uvažava sve preporuke.
„MR je instaliran je 2007. u prostoru koji je odobren od proizvođača, a svi ovakvi aparati se rashlađuju vodom, tako da je povezan na vodovod, to je princip na kojem rade. Zgrada je stara i održava se, proverena je ispravnost aparata i svih uređaja u tehničkoj sobi i dobijena saglasnost od ovlašćenog servisera za rad. Služba koja vrši održavanje zgrade prati stanje, menja dotrajalo, a serviseri su angažovani za aparate”, kaže v.d. direktorka Vukićević.
Zaposleni u ovoj bolnici kažu da je od 2019. godine, od kada je doktorka Marjana Vukićević na čelu ove ustanove, situacija neodrživa.
“Od tada do danas, bolnicu je napustilo oko 200 ljudi, najvećih stručnjaka, koji nisu mogli da podnesu uslove rada koje je uvela. Inženjeri su je upozoravali na brojne kvarove i hitne popravke u sobi tehnike, ali ih nije slušala. U toj sobi je kompletna tehnička podrška za ovaj zahtevni i skupi uređaj. Prostorija je mala i neadekvatna za te potrebe”, objašnjava za Nova.rs Bojan Todorović, koji je do pre dve godine bio šef tehničke službe u ovoj bolnici.
Magnetnu rezonancu je neophodno vrlo pažljivo, redovno i detaljno održavati, naglašava on.
“Tako je bilo do pre tri godine, ali sa dolaskom nove uprave, bolnica se raspada. Sistem za hlađenje MR, koji je jedan od ključnih za rad i bezbednost, se pokvario i umesto da ga poprave, hlađenje se vrši tako što je crevo iz vodovoda uvedeno u komoru i kroz nju 24 sata teče voda iz slavine, što je nedopustivo”, priča Todorović.
Inače, MR u bolnici „Sveti Sava“ trenutno čeka više od 1000 ljudi. Na listi za MR kičme je 328 pacijenata, a termini su do oktobra 2023., dok MR čeka 705 ljudi, a poslednji stiže na red tek 24. januara 2024. godine.
BONUS VIDEO
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare