Radoš Petrović Foto: Slavica Panić/Nova.rs

U selima Lužničke doline, oko svakog kontejnera nastala je mini deponija jer užičko JKP „Bioktoš“, iz ovih sela, od potpune blokade deponije, ne odvozi otpad. Iako je prikupljanje otpada normalizovano na teritoriji grada Užica već posle nekoliko dana, od 4.novembra u Lunovo selo, Karan, Trnavu i Ribaševinu, kao i na teritoritoriju sela Duboko, komunalci ne dolaze.

Nadležni za Nova.rs nisu želeli da govore o ovoj temi, a građani ovih sela, koji su pokrenuli proteste i blokade deponije, sve vide kao odmazdu grada ka njima.

Ružna slika pretrpanih kontejnera narušila je izgled nekoliko sela Lužničke doline, ali je prikazala i prvu sliku užičke vlasti i JKP „Bioktoš“, koji danima, baš sa ove teritorije ne odvoze otpad. Radoš Petrović iz Lunovog sela misli da je namera očigledna.

Foto: Slavica Panić/Nova.rs

„Danima ne dolaze i siguran sam da ovo namerno rade zbog nas u Lunovom selu pre svega, zato što smo pokrenuli akciju oko zaustavljanja nelegalnog deponovanja smeća na deponiju Duboko. To je nama zaista godinama nanelo i nanosi velike štete i nismo imali više izbora, osim da se selimo dok niko ne pita imamo li gde. Zato oni sada zauzvrat neće da kupe đubre, da bi eto nešto dokazali kako smo mi tobož nešto loše uradili“, kaže za Nova.rs Petrović.

Foto: Slavica Panić/Nova.rs

On još kaže da do 4. novembra, od kada su deponiju blokirali i za užički otpad, nije bilo sličnih situacija.

„Do tada su redovno praznili, pogotovo iz Lunovog sela jer su valjda znali da tom selu nanose najveću štetu. To su radili vrlo revnosno, nisu čekali ni da se kontejneri napune. Sada kao odgovor na ovo što smo se pobunili i rešili da se zaštitimo od neprilika, namerno su obustavili odvoz smeća. To je njihova politika da svoju krivicu traže u građanima“, zaključuje Petrović.

Foto: Slavica Panić/Nova.rs

Predsednika Udruženje građana „Da (ne)dišemo Duboko“, Jovana Topalovića, inače meštanina Lunovog sela, pitamo da li su se i kome obraćali i kakav su odgovor dobili.

„Obraćali smo se zvanično kao udruženje ali i pojedinačno kao meštani Lunovog sela i Karana. Desetine nas se obraćalo putem kol centra i dobili informaciju da imaju poteškoće u sakupljanju smeća, te da je bio vikend i državni praznici kao i da su u prvim danima imali problema zbog blokade. Sada navodno rade po planu, kažu da će smeće biti odnešeno ali ne znaju kada jer nisu uspostavili kontinuitet“, kaže za naš portal Topalović.

Foto: Slavica Panić/Nova.rs

Ono što na takva obećanja baca dodatnu sumnju jeste i činjenica da je ova pojava prisutna samo u ovih nekoliko sela Lužničke doline i sela gde se deponija nalazi i odakle građani takođe učestvuju na već tromesečnim danonoćnim blokadama. Topalović to vidi kao očiglednu disktriminaciju.

„Mi smo za njih neka treća zona grada, kao i za čišćenje snega i sve ostalo, periferija svega. Zato se sela prazne, omladina i narod odlaze u grad gde su prioriteti. Mi smo zadnji, kada više ništa nije prioritetno u gradu, onda će ako se ukaže prilika, doći i kod nas jer za njih nismo ni hitni ni bitni. Sve je to ipak jedan čin osvete jer su uglavnom meštani Lužničke doline bili inicijatori zatvaranja bivše divlje i nesanitarne deponije Duboko. Mislim da je to svjevrsna odluka Grada Užica i preduzeća Duboko, kao vid njihove odmazde“, rekao nam je Topalović.

Šta je zaista razlog, pokušali smo da saznamo od nadležnih. Pozvali smo direktora JKP „Bioktoš“ Aleksandra Popovića ali on, kao i do sada, nije odgovarao na pozive naše redakcije. Porukom je zahtevao da se obratimo pisanim putem, što smo i učinili ali na pitanje zbog čega se otpad iz sela Lužničke doline ne odvozi, odgovor nije stigao.

Foto: Slavica Panić/Nova.rs

Potpuna blokada deponije „Duboko“, što znači obustavu odlaganja i užičkog otpada, desila se 4. novembra. Direktor JKP „Bioktoš“ je tog dana, zajedno sa svojim zaposlenima i kompletnim gradskim rukovodstvom, bio u grupi koja je bagerima, podignutih kašika krenula na građane. Već idućeg dana je dogovoreno da se otpad iz Užica vozi u Lapovo, čemu se i pristupilo, posle pokušaja stvaranja slike haosa jer je, nekim čudom, pored uglavno praznih ili polupraznih kontejnera stajao otpad u gradskoj zoni.

Nakon što se lažna slika proširila društvenim mrežama, i taj problem je brzo rešen ali sela Lužničke doline već više od deset dana ne stižu na red.

***

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar