Foto:Zoran Lončarević

Planirate odmor, željni ste mora i jedva čekate da spakujete kofere? Sudeći po odgovorima koje smo dobili iz nekih od naših konzulata, strpite se još malo, a za neke dugoročnije planove i odluke sačekajte 15. jun. Stvari dodatno komplikuju svakodnevne informacije o većem broju novozaraženih koronavirusom u Srbiji. U konzulatima Crne Gore, Grčke i Hrvatske poručuju da prate i postupaju po odlukama tamošnjih zvaničnih organa i da našim građanima još uvek ne mogu da poruče da se slobodno spremaju za letovanja i putovanja.

Ulazak državljana Srbije u Crnu Goru odavno je prestalo da bude isključivo zdravstveno pitanje, to je poprimilo političke, ali i ekonomske posledice. Podaci uprave za statistiku Crne Gore pokazuju da turistički dolasci iz Srbije čine oko 19 odsto ukupne posete, a srpski gosti su uz Ruse proteklih godina ostvarivali najviše noćenja.

Foto:Shutterstock/Karl Allen Lugmayer

U Konzulatu Srbije u Crnoj Gori još uvek nemaju odgovor na pitanje, kada bi građanima Srbije mogao da bude dozvoljen ulazak u Crnu Goru.

„Nemamo nikakvih preciznijih informacija, osim da državljanima Srbije koji nemaju prebivalište u Crnoj Gori nije dozvoljeno da uđu u Crnu Goru, bez obzira na test“, rekla nam je jedna od službenica.

Na pomen najava koje se mogu čuti u medijima, da bi od 15. juna i crnogorska barijera za građane Srbije i njihov odlazak na more trebalo da padne, dobijamo iskren odgovor službenice Kozulata u Herceg Novom.

„Verujte da nemam nikakvih informacija i nagoveštaja, rado bih vam rekla. Oni treba da donesu odluku, kad Vlada i njihovo Koordinaciono telo saopšte, tada ćemo i mi znati“, kaže službenica i podseća da za građane Srbije ulaska u Crnu Goru nema čak ni uz testove.

„Ne bi vas pustili da uđete“, objašnjava nam službenica.

Grčka: Čekaju se zvanične odluke

 

Ogromno je interesovanje za ulazak u Grčku, a najave o otvaranju granica od 15. juna sa pažnjom prate i iščekuju i brojne turističke agencije.

Foto:Shutterstock

 

„Zvanično je još zabranjen ulazak u Grčku za lica koja nemaju boravak ili državljanstvo Grčke. Grci jednom nedeljno, ponedeljkom, objavljuju nove odluke i saopštenja. Najave o otvaranju granica od 15. juna još nisu zvanične. Planira se otvaranje granica ka nekim zemljama, najverovatnie je to vezano za EU. Za sva lica koja uđu idalje je obavezan karantin. Ako je test negativan, sledi nedelju dana karantina, a ako je test pozitivan karantin traje dve nedelje“, kaže službenik konzulata u Solunu.

Upitan o napisima u medijima koji sugerišu da je ulazak od 15. juna u Grčku zagarantovan, on napominje da „u novinama svašta pišu“ i da to još nije zvanično.

Ipak, kaže da nije isključeno da se Srbija nađe na spisku zemalja čiji građani će od 15. juna moći da uđu u Grčku.

„Stvarno ne zmam šta da vam kažem, s obzirom na to da ukoliko se neko razboli u inostranstvu, najverovatnije sam snosi sve troškove“, kaže nam ovaj službenik konzulata i tako stavlja znak pitanja na najave prema kojima će Grčka snositi troškove lečenja.

„Grčka kao država obavezela da će ukoliko se neko zarazi i bude mu potreban karantin, da će se lečiti i biti u karantinu o trošku Grčke“, rekao je jutros Aleksandar Seničić, diretor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Yuta.

U konzulatu u Solunu, kažu da nemaju takvih zvaničnih informacija.

Hrvtska: Probajte, možda vas puste na graničnom prelazu

 

Ni u Hrvatskoj se situacija ne čini mnogo jasnijom.

Foto:Shutterstock

„Zvanično je da su granice do 15. juna za državljane trećih zemalja zatvorene još uvek, moguć je neki tranzit. Ja ne mogu da vam kažem krenite i slobodno ćete ući u Hrvatsku. Možda mera bude i produžena, da li će za dan, dva, tri oni reći da je ulaz moguć ili da se ta mera produžava, mi to ne znamo“, kaže nam službenica naše ambasade u Hrvatskoj.

Iako nema garancija, ona, ipak ne isključuje mogućnost i da pređete hrvatsku granicu. Pa, ko ne može da izdrži, neka proba.

„Možda će vas i pustiti na graničnom prelazu, ali uz dokaz rezervacije aranžmana i podatke o tome koliko ostajete. Ja opet ne mogu da vam garantujem, sve zavisi ko je na graničnom prelazu, neko tumači ovako, neko onako“, iskrena je ova službenica.

Ono što je sigurno je da, ukoliko uspete da pređete granicu i kročite u Hrvatsku, tamo nema izolacije.

 

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare