Lekari iz crvenih zona i kovid bolnica konačno mogu da odahnu. Sve je manje pacijenata, pa i medicinari mogu da iskoriste godišnje odmore koji ih čekaju još od 2019. godine, pre nego što je bilo ko slutio invaziju korone.
Lekari, oni koji su se bespoštedno borili za naše živote, za Nova.rs, svedoče o tome da je se bolnički kapaciteti prazne, pa je konačno moguć više nego zasluženi odmor.
„Možemo da odmorimo ljudstvo. Kod mene na anesteziji je bilo dvadesetak lekara koji su imali godišnje odmore iz 2019. I ja sam sada na godišnjem odmoru iz 2019. Trenutno je situacija malo mirnija, pa možemo ljude da pustimo na godišnje odmore. Sledeće je korišćenje odmora iz 2020.“, kaže zamenik direktora Kliničkog centra Niš Radmilo Janković.
On napominje da virus više nema takav potencijal da napravi neki veliki pik i prodor. Ipak, ne isključuje mogućnog talasa slabijeg intenziteta i magnitude.
„Olakšanje slično onom koje smo imali u maju prošle godine, pa nakon toga u septembru. Broj zaraženih rapidno pada, smanjuje se broj prijema. To omogućava da se relaksiraju kapaciteti. Nemamo više pacijente na mehaničkoj ventilaciji. Posle 426 dana anestezija je izašla iz kovid sistema. Nemamo pacijente na intenzivnoj nezi. Imamo još 20 pacijenata u novom Kliničkom centru i verovatno ćemo za pet do sedam dana imati uslove da potpuno napustimo tu zgradu i da tu više nema kovid pacijenata. Ako ovakva epidemiološka situacija bude ostala narednih dana, nama će samo Infektivna klinikam ostati za prijem kovid pacijenata, a za dalje lečenje, one koji zahtevaju hospitalizaciju, ćemo transportovati u kovid bolnicu u Kruševcu“, objašnjava naš sagovornik.
Epidmiološkom situacijom i stanjem u bolnicama zadovoljna je i Gorica Đokić iz Glavnog odbora Sindikata lekara i farmaceuta. Ona je neurolog u Klinici za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević“, ipak i ona je bila angažovana u „crvenoj zoni“ batajničke kovid bolnice. Svi kapaciteti su morali da se angažuju.
„Oseća se olakšanje. Hvala Bogu, pocrkasmo. Mnogo je bolja situacija. Vidi se i efekat vakcinacije na zdravstvenim radniima“, kaže Đokić za Nova.rs.
Ona napominje da i dalje ima teških pacijenata, da se i dalje mnogo radi, ali se konačno vidi svetlo na kraju tunela.
„Smanjuje se drastično broj pacijenata, samo da to potraje. Polako se sve vraća u normalu. Mnogo je bolja situacija, jer po prvi put nekako vidimo kraj i onda trošite poslednje atome entuzijazma“.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar