Nakon što je više od 15 zaposlenih u Vazduhoplovnoj akademiji dalo ostavke na rukovodeće pozicije, iz Sindikata su saopštili da su podneli krivičnu prijavu protiv novog v.d. direktora ove visoke škole, člana Srpske napredne stranke, Miroslava Lepira.
U saopštenju zaposlenih i Sindikata Vazduhoplovne akademije stoji obrazloženje o podnetoj krivičnoj prijavi zbog samovlašća, odnosno prekoračenja ovlašćenja i zloupotrebe službenog položaja, o kojoj je obavešteno nadležno Ministarstvo prosvete, koje, očekivano – ne reaguje.
“Prva odluka v.d. direktora, koga je predložila ministarka prosvete, Miroslava Lepira, bila je da u noći 8. januara, tačnije u 20 i 45 sati, iz Vršca, sa službenog mejla administrativno-tehničkog saradnika Nikoline Dragičević, pošalje Direktoratu civilnog vazduhoplovstva antidatiran predlog na 9. januar. Taj predlog odnosi se na imenovanje novog odgovornog rukovodioca centra za obuku ATO Vazduhoplovne akademije, naravno, nedavno sa te funkcije smenjenog Miloša Đokića”, stoji u saopštenju.
Naime, zaposleni navode da je 8. januara ove godine, direktor ove akademije i jedino ovlašćeno lice još uvek bio razrešeni dr Goran Cvijović, zbog čega je Lepir “požurio” sa uputstvima za nova rukovodeća mesta, odnosno prekršio je zakon.
“Po Rešenju o Imenovanju br119-01-00358/2024-03 Miroslav Lepir trebao je da stupi na funkciju v.d. direktora tek 9. januara, a pravno lice koje je nosilac svih sertifikata je Vazduhoplovna akademija sa sedištem u Beogradu, ul. Bulevar vojvode Bojovića 2. Sindikat Vazduhoplovne akademije podneo je krivičnu prijavu protiv Miroslava Lepira iz člana 330 kaznenog zakona stav 1.2. samovlašće, i o tome obavestio nadležno Ministarstvo prosvete Republike Srbije”, naglašavaju oni.
Podsetimo, više od 15 zaposlenih koji su bili na rukovodećim pozicijama i u Školskom odboru podneli su ostavke u Vazduhoplovnoj akademiji, nakon što je doneta odluka o smeni direktora Gorana Cvijovića. Na njegovo Ministarstvo prosvete predložilo je Miroslava Lepira, člana SNS, za koga kažu da nema nikakvog iskustva u avijaciji.
Ostavke profesora uzrokovale su kompletnu obustavu teorijske i praktične nastave u ovoj školi.
„Na osnovu pravilnika o dozvolama, centrima za obuku i zdravstvenoj sposobnosti letačkog i kabinskog osoblja, zbog ostavke odgovornog rukovodioca, 8. januara obustavljena je teorijska i praktična obuka pilota. Zbog odgovornog rukovodioca i rukovodioca obuke Centra za obuku osoblja koje pruža usluge zemaljskog opsluživanja od 9. januara obustavljen je rad centra. Sada sledi procedura obaveštavanja Direktorata civilnog vazduhoplovstva i EASA – Agencije EU za bezbednost vazdušnog saobraćaja o podnetim ostavkama odgovornih rukovodilaca”, navodi se u saopštenju.
Kako je ranije objavljeno, profesori Vazduhoplovne akademije su nosioci licenci i sertifikata za rad, kao i međunarodnih priznanja neophodnih za funkcionisanje škole. Njihovim odlaskom Vazduhoplovna akademija izgubila je sertifikate za rad jer ona sama po sebi nije nosilac licenci, već se oslanja na sertifikate koje imaju nastavnici, a učenici su samim tim sada prepušteni na milost i nemilost sistemu.
Kako je N1 pisao, geneza problema počela je navodno kada je Cvijović smenio jednog od rukovodilaca obuke pilota, uz tvrdnje da je njegovim angažmanom ugrožena bezbednost obuke i pilota. Potom su u lokalnim medijima usledile optužbe na račun Cvijovića da je naklonjen opoziciji, zbog čega roditelji učenika i nastavno osoblje smatraju da je odluka o smeni – politička.
Na naša pitanja o ostavkama i sertifikatu za rad Vazduhoplovne akademije, iz Ministarstva prosvete, ni iz nove uprave ove škole, nisu odgovorili do objavljivanja ovog teksta.
***
BONUS VIDEO: Rukovodioci Vazduhoplovne akademije podneli ostavke