Foto:Vesna Lalić

Državljani Srbije i dalje zbog pandemije neće moći da bez ograničenja putuju u zemlje Evropske unije. Nova procena za ulazak u EU zemlje iz Srbiji biće obavljena krajem septembra. U međuvremenu, član Kriznog štaba Predrag Kon nam objašnjava da ćemo u zemlje Evropske unije moći kada na dnevnom nivou u kontinuitetu budemo imali oko 50 zaraženih. Sa druge strane, njegov kolega epidemiolog Zoran Radovanović smatra da je problem u tome što Evropska unija u nas nema poverenja i ne veruje dovoljno našim brojkama.

Prilikom jučerašnje odluke o reviziji spiska zemalja čiji građani mogu neometano da uđu u EU, prema rečima zvaničnika u Savetu ministara EU, neke članice Unije su smatrale da bi, zbog znatno manje zaraze i bolje epidemiološke situacije, Srbiju ipak trebalo skinuti sa spiska zabrane, ali je većina ambasadora bila mišljenja da se konačna odluka ostavi za kraj meseca.

Većinski stav predstavnika članica EU je bio da u Srbiji ipak stepen zaraze premašuju ključno merilo Unije za odobrenje putovanja: najviše 16 zaraženih koronavirusom na 100.000 stanovnika.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Kon objašnjava da se Srbija sada šeta između žute i plave liste EU.

„Nekada su u zemlje EU puštali i zemlje sa plave i žute liste, sada samo sa zelene“, objašnjava Kon.

On dodaje da se procene EU o epidemiološkoj situaciji sumiraju i zbrajaju tokom 14 dana, zato je potreban kontinuitet i to da u tom peridu konstantno bude nizak broj zaraženih.

Epidemiolog i čest kritičar rada i postupaka Kriznog štaba Zoran Radovanović ukazuje da je Evropska unija u načelu podozriva prema zemljama van svojih granica, ipak u našem slučaju postoji poseban problem.

„Što se Srbije tiče, EU je bila svesna više i od nas samih koliko smo napadno ulepšavali stvarno stanje ili, da budem sasvim direktan, masovno krili stvarne brojeve obolelih i umrlih.

koksaki virus
Zoran Radovanović Foto: Ivan Dinić/Nova S

Sada smo verovatno manje nego ranije skloni toj morbidnoj kozmetici, ali napori koje činimo u cilju otkrivanja rezervoara zaraze nedovoljni su da bi pružili uvid u stvarno stanje. Mi oskudevamo sa testovima, štedljivo ih koristimo, ne testiramo osobe koje su bile u kontaktu sa bolesnicima, te je logično pretpostaviti da nam je epidemiološka situacija manje ružičasta nego što uveravamo sebe i druge“, kaže Radovanović.

On podseća da je Srbija već dve nedelje na oko 100 novootkrivenih, ali problem je, smatra on, to što mi ne testiramo kontakte.

„Ne veruje nam svet“, zaključuje Radovanović.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare