Prosvetni radnici u Srbiji uspeli su da, uprkos brojnim pritiscima, održe celonedeljni štrajk u školama u Beogradu i u Požarevcu. Od ponedeljka će đaci u Vojvodini i u Valjevu imati skraćene časove na 30 minuta, a prosvetari poručuju da u sredu Vladi Srbije predaju "strateški važan" dokument. Ako premijer i ministarka prosvete i dalje budu ćutali, najavljuju totalnu obustavu rada, a to su - zaključane škole. +2 rečima sagovornika Nova.rs, više od 300 škola radiće skraćeno.
Štrajk prosvetnih radnika u Beogradu i u Požarevcu završen je danas, uprkos raznim pritiscima koje su dobijali od direktora i školskih uprava.
Od ponedeljka će đaci u Vojvodini i Valjevu imati skraćene časove, a Dobrivoje Marjanović iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije poručuje da tu ne staju, nego da se štrajk nastavlja do kraja meseca i u drugim gradovima u Srbiji.
Marjanović za Nova.rs kaže da im se predstavnici Vlade nisu nijednom obratili tokom ovog štrajka, te da će oni načiniti „prvi korak“ i već u sredu predati im važan dokument.
„Vlada Srbije nam se nijednom nije obratila tokom ove nedelje. Dobijali smo razne pretnje i ucene, pritiskali su nas sa svih strana, ali su nas oni ‘posmatrali’ u tišini sve vreme. Mi ćemo da prekinemo tu tišinu i da načinimo prvi korak. U sredu ćemo Vladi Srbije poslati dokument koji smatramo strateškim dokumentom. Ponovo ćemo im poslati zahtev za pokretanje pregovora oko kolektivnog ugovora i unutar tog dokumenta predložićemo rešenje za koje smatramo da može da bude adekvatno. Želimo da rešimo ovaj problem“, navodi Marjanović.
Prema njegovim rečima, više od 70 odsto beogradskih škola bilo je u štrajku, dok je u Požarevcu ta brojka malo veća.
Zadovoljni su, iako su pritisci na njih krenuli još pre odžavanja protesta 1. novembra.
„Pojačavaju se pritisci, kolegama dolazi vanredna inspekcija, direktori traže spiskove i planove nadoknade. Dobijali smo i pretnje da će biti pokrenut disciplinski postupak, svašta se dešava. Ali ne plašimo se, idemo dalje. Borimo se za prosvetu, za obrazovanje u ovoj državi. Vlada Srbije je odustala od potpisanog pregovora, rekli su nam da ne mogu da ispune, da nemaju sredstava i da je ponuda 11 odsto za sve u obrazovanju. Ta ponuda više liči na pijacu nego na razgovor ljudi koji su ozbiljni“, smatra Marjanović.
Dodaje da se štrajk nastavlja jer će budžet za narednu godinu biti usvojen bez povećanja plata u procentu koji su tražili od Vlade Srbije.
„Nakon Beograda i Požarevca, u drugoj nedelji časovi će biti skraćeni u školskim upravama u Vojvodini i Valjevu, potom u centralnoj Srbiji, i na kraju u južnoj. O svim koracima obaveštavaćemo javnost svake nedelje. Mi pozivamo celokupnu javnost da nas podrži, a posebno roditelje jer je ovo borba za bolje obrazovanje njihove dece. Ovo je odbrana sistema obrazovanja. Ne smemo da dozvolimo da zaposleni u prosveti imaju najmanje plate u regionu“, naveo je Marjanović.
Poručuje da ako Vlada Srbije i dalje bude „mirovala“, prosventi radnici moraće da sprovode radikalnije mere.
„To je totalna obustava rada na neodređeno. Šta to znači? Pa, zaključavanje škola. Nemamo drugi izbor. Ne odustajemo i istrajaćemo u našoj borbi“, ističe Marjanović.
Podsetimo, reprezentativni sindikati u prosveti odbili su ponudu Vlade Srbije da zaposlenima u predškolskom, osnovnom, srednjem i visokom obrazovanju plate budu povećane za 11 odsto od januara 2025. godine.
Oni traže da njihove plate budu izjednačene sa republičkim prosekom.
Početna plata nastavnika je oko 740 evra i za oko 80 evra je manja od prosečne plate u Srbiji koja je 818 evra.
Ministar finansija Siniša Mali potvrdio je 8. novembra da je budžetom za narednu godinu planirano povećanje plata u prosveti za 11 odsto.
BONUS VIDEO: Snežana Romandić: Prosvetari do sada izloženi neviđenim pritiscima
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare