parking

Apsurdna situacija sa parkiranjem u centru Kragujevca prema kojoj je kazna za neplaćeno parkiranje, jeftinija od celodnevne parking karte, poslednjih dana je tema u javnosti. U JKP "Šumadija" koja rukovodi gradskim parkiralištima, navode da je u ovom slučaju pogrešno interpretiran pojam kazne i da oni nemaju nadležnost da kažnjavaju za nepropisno ili neplaćeno parkiranje, već da vozačima za koje ustanove da nisu uplatili ovu uslugu, izdaju doplatnu dnevnu kartu.

Naime, parkiranje u strogom centru Kragujevca u nultoj zoni, za 24 sata košta 781 dinar, a ukoliko građani uopšte ne uplate parkiranje, kontrolori će im izdati doplatnu kartu od 990 dinara, na koju se odobrava popust od 50% ako se uplati u roku od osam dana. Kragujevčani zbog uštede na parkiranju, koriste ovu rupu u propisima, pa umesto plaćanja, radije sačekaju kaznu.

Ušteda na parkiranju za samo jedno korišćenje ove rupe u propisima iznosi 286 dinara, odnosno, tolika je razlika između zvanične parking karte u nultoj zoni koja košta 781 dinar i doplatne karte kojom se „kažnjavaju“ zaboravni vozači. Da je ovakav vid uštede uzeo maha, pokazuju i podaci JKP „Šumadija“ prema kojima je samo tokom avgusta izdato 3.506 doplatnih karti.

Vozači koji na svojim vozilima zateknu „kaznu“ u vidu uplatnice, imaju zagarantovano parkiranje naredna 24 sata i rok od osam dana da uplate 495 dinara, koliko iznosi doplatna karta sa popustom od 50%.

Međutim, ova računica je isplativa samo za nultu zonu, pošto u ostalim delovima grada, celodnevno parkiranje putem SMS-a, košta oko 100 dinara. Dok sa jedne strane građani koriste rupu u propisima, ima i onih koji smatraju da je parkiranje u centru grada nerealno skupo i da je to pljačkanje naroda.

Uplatila celodnevnu kartu misleći da košta 110 dinara

Profesorka engleskog jezika Nataša Marković, nedavno je SMS-om uplatila celodnevnu parking kartu, znajući da će u centru da se zadrži duže od tri sata. Ona za portal Nova.rs navodi da je bila iznenađena računom za telefon, koji je bio uvećan za 780 dinara, koliko je koštalo parkiranje. Objašnjava da često koristi opciju celodnevnog parkiranja, koja u drugim gradskim zonama košta oko 100 dinara.

„Mislim da sam na ovaj način opljačkana. Iznos od 780 dinara za parking kartu je nerealan, pogotovo zbog toga što mislim da se niko zaista i ne zadržava 24 sata, koliko ta karta važi. Ja tu opciju koristim kada znam da ću negde da se zadržim duže od dva – tri sata, jer sam onda opuštenija i ne moram da ukucavam poruku na svakih sat vremena“, kaže Nataša, dodajući da građane dodatno zbunjuju i zone za parkiranje koje su nejasno obeležene.

U njenom slučaju, kako navodi, da se parkirala nekoliko metara dalje, karta bi je umesto 780 dinara, koštala samo 110.

„To sad znači da svi mi koji vozimo automobile, u džepu treba da imamo mapu sa obeleženim zonama. Vrlo su nejasne te granice koji parking pripada kojoj zoni“, revoltirana je Nataša i dodaje da posle tog iskustva sada mnogo pažljivije bira mesto za parkiranje.

„To se jednom dogodi, sad dobro gledam gde se parkiram. U svakom slučaju i ukoliko budem morala da se parkiram u nultoj zoni, sačekaću da mi izdaju doplatnu kartu“, zaključuje ona.

Prema podacima JKP „Šumadija“, tokom avgusta registrovano je preko 13.000 SMS uplata za celodnevno parkiranje, najviše u prvoj i drugoj zoni u kojima karta za 24 sata košta 110, odnosno 99 dinara, dok je iznos od 781 dinara za nultu zonu, uplatilo tek 250 vozača.

U JKP „Šumadija“ za portal Nova.rs pojašnjavaju da je ovakav cenovnik odredio Nadzorni odbor preduzeća, a odobrilo ga Gradsko veće i da su sadašnje cene na snazi od 1. septembra 2017. godine. U ovom preduzeću dodaju da razmišljaju i o korekciji cena, kao i da trenutno rade na analizi postojećeg zonskog sistema parkiranja.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare