Krizni štab za borbu protiv koronavirusa sutra bi trebalo da se sastane nakon višednevnog stalnog porasta broja zaraženih. Dok se mnogi pitaju da li će ovo voditi novom skraćivanju radnog vremena kafića i restorana, ugostitelji se protive novim ograničenjima i poručuju da su spremni da prihvate i kovid porpusnice, ukoliko je to jedini način da nastave da rade kao do sada.
Po ugledu na Francusku i Srbija je blizu uvođenja kovid propusnica, tako bar glase najave pojedinih članova Kriznog štaba, koji sve češće u medijima spominju to kao moguću meru. Krizni štab zaseda sutra, a još nije poznato koje bi mere mogle da budu usvojene nakon stalnog porasta broja zaraženih koronavirusom u Srbiji poslednjih dana.
Ideju o kovid propusnicama podržali bi i ugostitelji ukoliko je to jedino rešenje da izbegnu novo ograničavanje poslovanja.
Predsednik Udruženja noćnih barova i klubova, Miša Relić, rekao je da oni podržavaju sve mere osim onih koje podrazumevaju bilo kakvu vrstu zatvaranja ili limitiranja noćnih barova i klubova, kao i ugostiteljskih objekata uopšte.
„Ukoliko je jedini način da mi funkcionišemo to da građani moraju da se testiraju ili imaju zeleni karton da su vakcinisani, odnosno da su prelezali i imaju antitela, svi ugostitelji će to prihvatiti. Ono što nećemo prihvatiti to je bilo kakvo ograničavanje našeg poslovanja ili bilo kakav vid zatvaranja“, kaže Relić za Nova.rs.
Relić ističe da ne strahuju od toga da će Krizni štab na najavljenoj sednici ograničiti radno vreme.
„Nadam se da to nije ni u naznakama, mislim da se razmatra ono što se događa manje-više svuda u svetu, a to je da kafići i restorani funkcionišu kao što funckionišu festivali. Ko hoće da se vakciniše, vakciniše se, ko neće, testira se taj dan negde ili u klubu kada dođe“, ističe predstavnik ugostitelja i dodaje:
„Mi smo se već raspitali i obezbedili liniju za brze antigenske testove tako da je samo pitanje kontrole i to da li će država to kontrolistati ili da li ćemo imati zaposlene za tu kontrolu.“
Sumirajući stanje u ugostiteljstvu tokom godinu i po dana epidemije koronavirusa u Srbiji, naš sagovornik ukazuje da su ugostitelji na ivici snage, a nije im pomogla ni ova letnja sezona da se oporave. Ističe da bi svako ograničavanje ugostitelja vodilo dodatnom uništavanju privatnih biznisa.
„Možda su neki uspeli da se stabilizuju tokom leta, ali većina nas je samo dobila neku nadu i osnovicu da ćemo moći da se oporavimo narednih godinu, godinu i po dana punog poslovanja, prema tome, bilo kakvo limitranje znači uništavanje privatnih poslova i ako ne daj bože do toga dođe, to će država morati da pokrije ali ovaj put u potpunosti“, kaže Relić za naš portal.
Kakve je posledice pandemija koronavirusa ostavila na ugostitelje, možda se najbolje vidi na primeru da je, prema podacima ovog udruženja, čak 20 odsto zimskih noćnih klubova trajno zatvorilo svoje biznise.
Predstavnik ugostitelja ističe da su dugovi ogromni, a da je finansijska pomoć države, na šta je zahvalan naš sagovornik, samo trećina onoga što je ugostitelje koštalo za neposlovanje tokom prethodnih godinu dana.
„Ima nas dosta koji smo pod znakom pitanja da li ćemo opstati čak i da nas puste da radimo normalno, vrlo je veliko pitanje. Mi moramo da radimo, mi nemamo drugu opciju“, ističe nam Relić.
O ideji propusnica sve češće govore i epidemiolozi i članovi Kriznog štaba. Tako je ranije danas epidemiolog Radmilo Janković rekao da smatra da će Krizni štab i vlada ići u pravcu kovid propusnica.
„Nešto se mora učiniti, mislim da smo dostigli maksimum sa vakcinacijom, ne mislim da se sada može još mnogo toga učiniti apelima“, naveo je Janković.
Za ove propusnice je i član Kriznog štaba i državni sekretar u Ministarstvu zdravlja, Mirsad Đerlek, a kao primer za to je naveo Egzit i druge festivale.
„Pokazale su se kao odlična stvar, tu nismo imali povećanje broja novoobolelih. I ne bih se složio s pričama da je to kažnjavanje nevakcinisanih zato što možete ući i ako priložite potvrdu da ste bolovali kovid-19 ili ste negativni na antigenskom testu. Ako bismo samo delili na vakcinisane i nevakcinisane, to je diskriminacija, a ovako ne bi bilo diskriminacije, a zaštitili bismo živote ljudi“, rekao je ranije Đerlek.
On uvođenje ovih propusnica vidi kao potpuno opravdano i dodaje da su ih i neke druge zemlje u svetu uvele.
Đerlek je dodao i da bi plaćanje antigenskog testa u tom slučaju moglo da bude još jedna stimulacija za vakcinaciju, što bi pomoglo da ne produžavamo ovu agoniju i ne dozvolimo virusu da mutira.
I epidemiolog Predrag Kon zalaže se za uvođenje propusnica i tom prilikom naveo da se više ne može ovako, već da se moraju ili uvesti propusnice ili ograničiti rad ugostitelja i tržnih centara.
Kovid propusnice još od kraja jula počele su da se primenjuju u Francuskoj, gde bez nje ili negativnog PCR testa ne može da se pristupi bilo kakvim zabavnim ili kulturnim objektima koji primaju više od 50 ljudi. To se odnosi na bioskope, umetničke galerije, biblioteke, muzeje, sportske i poslovne događaje. Ova posebna propusnica je potrebna i prilikom posete Ajfelovoj kuli.
Za kafiće, restorane i vozove kovid propusnice važe od početka avgusta.
Inače, ove mere u Francuskoj deo su Makronovog napora da ponovo pokrene vakcinaciju u toj zemlji usred četvrtog talasa pandemije.
Bonus video – Beograđani podeljenih mišljenja o kovid propusnicama
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare