Do sada je u domovima za stare u Srbiji registrovano ukupno 243 korisnika i 32 radnika. Najveći broj zaraženih, čak 140 njih, bilo je smešteno u Gerontološkom centru u Nišu, dok se deo nalazio u četiri beogradska privatna doma. Predsednik Udruženja privatnih domova za stare Radoslav Milovanović kaže kako se nada da korona više neće ulaziti u centre u kojima su smešteni najstariji, jer su tamo preduzete ozbiljne mere zaštite.

Ispred ulaza u Dom Voždovac, u kom boravi oko 270 starijih sugrađana, stoje dva vojnika – u uniformi i sa hirurškim maskama na licima. Ulaz je, kažu, kao što je i napisano, zabranjen svima koji nisu zaposleni. Dok snimamo sa dozvoljene udaljenosti, obris jedne starije gospođe se pojavljuje na prozoru, i ubrzo iščezava, a druga na kratko izlazi na terasu.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Na trenutak se pojavljuju tri osobe sa zaštitnom opremom, koje vade nekoliko paketa iz automobila. Vojnici se pomeraju sa ulaza i jedan od njih ulazi unutra.

Na ulazu u dvorište privatnog doma u Železniku, situacija ista, samo što ovde umesto dvojice, dežura jedan usamljeni vojnik. Na kapiji stoji tabla koja upozorava na zabranu ulaska u ovaj dom za stare.

Uprkos tome što je zabrana posete gerontološkim domovima zabranjena još 12. marta, a ispred domova postavljeni vojnici da ih čuvaju, prema poslednjim podacima više od 270 osoba je zaraženo upravo u domovima za stare.

Pre dva dana je uhapšen direktor Gerontološkog doma u Nišu, zbog sumnje da nije preduzeo sve neophodne mere i radnje kako bi sprečio širenje zarazne bolesti. Prema podacima izrečenim na jednoj od konferencija za medije (bez medija), uprkos izričitoj zabrani, ovaj dom je primao posete i nakon zabrane svih poseta.

Predsednik Udruženja privatnih domova za stare Radoslav Milovanović  kaže za Nova,rs da je vrlo teško da se ustanovi kako je virus ušao u neka od mesta na kojima su smešteni stari, ali postoje pretpostavke vezane za dom „Doživeti stotu“ u Zemunu, u kom je zaraženo 12 korisnika.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

„Bilo je indicija da se virus nalazio na jednom paketu koji je još krajem februara, početkom marta, stigao iz inostranstva. U njemu je bila fabrički spakovana hrana. Prepostavlja se da je osoba koja je to dobila od svoje srodnice prva bila zaražena u tom domu, direktorka i ona“, objašnjava on.

Milovanovića, koji i sam vodi jedan od privatnih domova, tvrdi da osim zaposlenih u domove mogu da uđu još samo hitna pomoć, lekari sudske medicine i eventualno pogrebna služba, ali i oni moraju da poseduju kompletnu zaštitnu opremu.

Radoslav Milovanović / Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

 

„Niko ne može da uđe ako nema kompletnu zaštitnu opremu. Mora da postoji i saglasnost ministarstva za ulazak u dom, bilo privatni bilo državni“, kaže on i objašnjava da zaposleni ulaze po posebnim procedurama:

„Svi prvo ulaze u prostor doma koji je specijalno napravljen za to, skidaju svu garderobu sa sebe, prolaze dezobarijere, oblače novu garderobu u posebnoj prostoriji, koja je prethodno pripremljena za tako nešto, koja je zagarantovano bez virusa. Oblače sve novo, sve što je prethodno pripremljeno i tek onda ulaze u dom“, objašnjava on.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Milovanović, koga smo zatekli u magacinu u kom su se pakovale maske, rukavica i dezinfekciona sredstva za privatne domove, kaže da se u domove sve unosi u paketima, kao i da se tamo ne ulazi bez kompletne zaštitne opreme.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Na pitanje kako se sada tretiraju pošiljke od srodnika i prijatelja korisnika doma, i da li neko pokušava da prekrši zabranu, Milovanović odgovara kako su procedure po tom pitanju jasne.

„Dođu ljudi ispred nekih domova, pa bi doneli neke pakete i krenu na kapiju, ali vojnici ih uvek u tom slučaju zaustave. Sve što se donese, ostaje na posebnom tretmanu, a unosi se posle dezinfekcije i nakon određenog broja sati koliko je potrebno da virus iščezne sa nekog materijala“, kaže Milovanović.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

On naglašava i da su zbog zaštite zaposlenih od korone, koji su i potencijalni prenosioci, mogi domovi počeli da prihvataju preporuku Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, da uvedu dvonedeljnu organizaciju rada zaposlenih, koji 14 dana neće smeti da izlaze iz tih centara.

U domove koje smo „posetiti“ do ulaznih vrata, ovaj virus još nije ušao, a na osnovu čega bi trebalo da se nadamo da se to neće ni dogoditi, iz Gerontološkog centra Beograd nismo dobili odgovor.

„Hvala Vam na interesovanju, ali zbog previše obaveza nismo u mogućnosti da odgovorimo Vašim zahtevima. Nadamo se da će biti više prilike po okončanju ovog vanrednog stanja“, pisalo je u odgovoru na naš zahtev da dobijemo sagovornika ili pisane odgovore iz Gerontološkog centra.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs