Foto: Shutterstock

Vladan Šćekić iz Centra za unapređenje životne sredine objasnio je šta je institut "kupac-proizvođač" električne energije, ali i predočio građanima koliko bi koštalo uvođenje solarne elektrane. Kaže da troškovi zavise od slučaja do slučaja, te da su po 1 kW instalisane snage oko 1.200 evra.

U Srbiji, od početka primene novouvedenog instituta „kupac-proizvođač“ električne energije, više od 300 domaćinstava odlučilo je da samostalno započne proizvodnju struje za sopstvene potrebe. Ističe da su solarni paneli najzgodniji jer ih je najlakše postaviti.

Govoreći o troškovima ugradnje, kaže da zavise od slučaja do slučaja.

„Ali kada bismo sabrali sve troškove koji postoje, negde izađe oko 1.200 evra, odnosno 140.000 dinara po 1kW instalisane snage. Svaka solarna elektrana je slučaj za sebe, zavisi od pozicije na kojoj se nalazi i koliko dobija sunčeve energije, koliki broj sunčanih dana ima, moramo da računamo i subvencije koje država daje, izdvojeno je milijardu dinara za mere energetske efikasnosti, deo toga je otišao za ovo. Ministarstvo rudarstva i energetike daje 25 odsto, lokalna samouprava 25 odsto, sve to zajedno je do 50 odsto, ostatak finansiraju građani“, kaže.

Ističe da se najčešće instaliraju solarne elektrane do 6kW, jer je to neki najčešći slučaj potrošnje.

„Oko 7.000 evra, a negde do 50 odsto su subvencije, znači oko 3,5 do 4 hiljade evra sa subvencijom košta građane. To je sistem namenjen sopstvenoj potrošnji, ne prodaji. Koliku potrošnju imamo na računima za 12 meseci, to je osnov za računanje kolika nam je elektrana potrebna“, kaže Šćekić.

Opširnije čitaje na portalu N1.

BONUS VIDEO – Ana Džokić i Saša Petrović: Da li nam se isplate solarni paneli?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar