Foto: Science Photo Library / Sciencephoto / Profimedia

Na koji način da odaberete starački dom za ostarelog člana porodice ili srodnika? Jedan od najefikasnijih načina je sistemom poređenja i odbacivanja lošijih ponuda. Na ovaj način donosite zaključke koji je starački dom bolji prema vašim postavljenim kriterijumima. Međutim, postoje i drugi načini selekcije staračkih domova, a to je pomoću davanja ocena

Lako je informisati se o svemu što nude domovi za stare. Ima ih puno, što je svakako prednost, jer velika konkurencija utiče na povećanje kvaliteta njihovih usluga.

Međutim, nekome ko se teško odlučuje, dodatno je komplikovano da izabere najbolji dom za stare, pri tako velikoj ponudi. Ima osoba koje se rukovode svojim osećajem. Obiđu par domova za stare, ne želeći previše da analiziraju svaki, biraju onaj dom koji je na njih ostavio generalno najbolji utisak. Ima i onih koji su dosta studiozniji, te prave čitave tabele ocenjujući staračke domove prema zadatim kriterijumima. I jedan i drugi sistem odabira mogu dati dobre rezultate, sve zavisi kako kome više odgovara da dođe do rešenja.

Ukoliko sebe možete okarakterisati kao štrebera koji sve radi detaljno i sistematično, onda bi vam više odgovaralo da uradite opsežno istraživanje i svoj domaći zadatak u vezi sa domovima za stare. Zanima vas koji su to kriterijumi na osnovu kojih ocenjujete sve staračke domove koje ste kontaktirali i obišli, kako bi vaša konačna ocena bila što objektivnija.

Svesni ste činjenice da svaki vaš odlazak u neku od ovih ustanova predstavlja priliku da uprava tog doma za stare vama proda svoje usluge. Neko je bolji prodavac, a neko lošiji. Međutim, to ne znači da bolji prodavac ima bolji proizvod, tj u ovom slučaju uslugu. Stoga, na osnovu prikupljenih informacija samostalno donosite sud, koji dom za stare je najbolji.

Foto: matej kastelic / Panthermedia / Profimedia

Prvi kriterijum na koji treba da obratite pažnju je generalna atmosfera u domu. Dajte joj neku ocenu od jedan do deset, na primer. Potrudite se da budete što objektivniji. Iako je vaša poseta domu za stare radi upoznavanja obično kratke, ipak obratite pažnju na neke sitne detalje, ali i na sve ono što je na prvi pogled uočljivo. Iako u staračkim domovima borave osobe koje imaju narušeno zdravlje, to ne znači da atmosfera treba da bude suviše tiha i depresivna. Takvi prostori ne zaslužuju veliku ocenu.

Za atmosferu je zaduženo osoblje. Ukoliko primetite da se zaposleni trude da animiraju korisnike i da se čuju njihovi zvonki i veseli glasovi, ocena za atmosferu u domu treba da bude visoka. Kada je reč o ovoj oceni, tu se ne misli na utisak o izgledu i opremljenosti prostora, već samo o tome kakvu energiju šire ljudi koji tu borave, a naročito zaposleni. Ukoliko poželite da što pre izađete odatle, to nije dobro mesto za vašeg ostarelog roditelja, baku ili deku.

Važno je i da ocenite spremnost konkretnog staračkog doma da zbrine stariju osobu zdravstveno. Ukoliko nije reč o nekom komplikovanijem i težem slučaju, većina domova za stare biće u mogućnosti da primi novog korisnika, koji ima standardne tegobe tipične za starost.

Foto: Shutterstock

Higijena je veoma važna stavka. Važnija je od luksuza i opremljenosti. Starački domovi treba da mirišu na čisto. U trpezariji doma može da se oseti miris ukusnih obroka koji se tu serviraju. Zajedničke prostorije i sobe korisnika treba da budu čiste, i da imate utisak kao da ste ušli u nečiju kuću. Prostor treba da bude čist, ali ne bi trebalo da se u vazduhu osećaju sredstva za dezinfekciju, kao da ste došli u dom zdravlja ili bolnicu. Dom za stare treba da miriše kao neka uredna i čista kuća, u kojoj živi jedna velika porodica. Ocena za higijenu doma veoma je važna.

Tek na kraju ocenite izgled prostora i opremljenost. Važnija ocena koja ide pre nje je veličina soba, hodnika, dnevnog boravka i dvorišta staračkog doma. Izbegavajte mesta gde se vidno štedelo na kvadratima, koja su adaptirana tako da što više soba stane na što manjem prostoru. Prednost dajte dobro osvetljenim staračkim domovima u koje tokom čitavog dana prodire dosta sunčeve svetlosti.

Mračna mesta sa spuštenim roletnama treba zaobići. Bašta i dvorište su veoma važni. Neophodno je da postoji proctor u domu gde će se korisnici šetati samostalno ili uz pomoć osoblja. Svakodnevni boravak napolju veoma je važan za dobrobit korisnika staračkog doma.

Kao što je već napomenuto luksuz ne treba da bude neki bitan faktor, ako su ostali kriterijumi zadovoljeni. Još jednu ocenu možete dati za to koliko je starački dom opremljen svim onim što olakšava mobilnost korisnika. Pozitivno je ako starački dom ima lift ili pokretnu stolicu na stepenicama. Treba da postoji dovoljno rukohvata na zidovima i dovoljno ortopedskih pomagala za sve one kojima su neophodna.

Na kraju, saberite sve ocene i pronađite koji starački dom je najbolji za vas. Ukoliko je nerešeno, zadajte još neki dodatni kriterijum. Uzmite u obzir i lokaciju, tj. blizinu doma u odnosu na mesto stanovanja kako biste često mogli da dolazite u posete budućem korisniku doma.

Usluge svih boljih staračkih domova pronaći ćete na veb-sajtu Oglasiko gde možete dobiti sve informacije u vezi sa njima, što će vam biti od velike pomoći kada krenete u potragu za mestom za onim koji zadovoljava sve vaše kriterijume.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare