Vrucina Novi Sad
Vrućina u Novom Sadu Foto:Nenad Mihajlović/Nova.rs

Afrički toplotni talas doneo nam je ekstremno visoke temperature, danas i do 40 stepeni pa će najtraženiji biti debela hladovina, klimatizovane prostorije i obavezna voda. Građevinci su među onim radnicima koji uglavnom rade u teškim uslovima, ali poslodavci imaju obavezu da im taj rad olakšaju. Koje su obaveze poslodavaca i šta su inspektori na terenu utvrdili?

Maja Ilić iz Inspektorata za rad Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja rekla je za RTS da vrše pojačani inspekcijski nadzor pre svega na gradilištima. Samo u sredu izvršili su 221 inspekcijski nadzor.

Utvrđeno je da poslodavci nisu obučili odgovarajući broj zaposlenih za pružanje prve pomoći i nisu obezbedili sredstva za pružanje prve pomoći. Ilićeva ističe i da su poslodavci u obavezi da organizuju rad na drugačiji način, da obezbede zaposlenima češće pauze uz obezbeđivanje odgovarajućih, osvežavajućih napitaka i pre svega dovoljne količine vode.

Takođe, potrebno je da se češće menjaju zaposleni koji rade na otvorenom, kao i da budu informisani o svim opasnostima i rizicima koji se vezuju za rad na otvorenom na visokim temperaturama.

„Apelujem na sve poslodavce i zaposlene da kada je temperatura iznad 36 stepeni, naročito u periodu od 11 do 16 časova, organizuju svoj rad tako da zaposleni ne rade teške fizičke poslove i da ne budu direktno izloženi sunčevom zračenju, a takođe i da poštuju smernice za bezbedan i zdrav rad na otvorenom, na visokim temperaturama, koje je donelo Ministarstvo za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja“, rekla je Ilićeva.

U slučaju da ne poštuju mere bezbednosti na radu, poslodavcima koji imaju svojstvo pravnih lica prete kazne od 1.500.000 do 2.000.000 dinara, preduzetnicima od 400.000-500.000, a pravnim licima 50.000-150.000 dinara.

Utvrđeno da na gradilištima rade i radnici na crno

Inspektori su u sredu utvrdili i da je radno angažovano i zaposleno 801 lice, ali i da je 58 lica radilo na crno. Dva subjekta su neregistrovano obavljala delatnost, što znači da nisu registrovali svoju delatnost u Agenciji za privredne registre. Tom prilikom inspektori su izrekli osam zabrana rada na mestu rada.

Ukazuje da je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja otvoreno za svaku vrstu prijava, kako zaposlenih i radno angažovanih lica, tako i svih građana koji imaju bilo kakvo saznanje da se negde ne primenjuju mere bezbednosti i zdravlja na radu. To se može prijaviti pozivom na broj 0800 300 307.

***

BONUS VIDEO – Anketa: Kako Beograđani podnose vrućinu?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare