Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović bila je prva među dekanima koja je javno stala uz svoje studente, kada su punih šest sati blokirali zgradu Univerziteta u Nišu, a potom saopštili da stupaju u blokadu Fakulteta. Izazvala je veliku pažnju javnosti, rekavši da konačno ima generaciju koja želi promene i poručila da će biti uz njih do kraja. Tako je postala "meta" režimskih medija. Ona, međutim, poručuje da joj takvim "piskaranjem" samo podižu rejting. Ističe da se ne plaši, iako sumnja da je prate i prisluškuju.
Natalija Jovanović je jedan od retkih čelnika fakulteta u Srbiji koji je javno istupio i podržao aktuelne studentske zahteve i protest. Prema njenom mišljenju, to bi trebalo da učini i svaki drugi profesor ili dekan, jer im to nalaže profesija kojom se bave i lična savest.
Ona je na čelu Filozofskog fakulteta u Nišu punih devet godina, a malo ko zna da je ovakvu situaciju sa studentima proživljavala devedesetih godina, kada je bila „mladi asistent“, ali „dovoljno zrela“ da shvati da je potrebna mladim ljudima. Zbog toga je obožavana među Nišlijama kojima je ona predavala.
„Tada je bilo jako teško vreme, bilo je zatvoreno društvo i veoma rigidno. Mi smo znali kada smo se upuštali u to šta će nam se dešavati. Ipak, niko od nas profesora nije imao dilemu. I tada su bili paralelni protesti studenata, građanski protesti, protestovali su radnici elektronske industrije… Svi oni su izlazili na ulice da podrže svoju decu. Bila je festivalska atmosfera i mnogo razloga za strah. I tada su bili policajci u oklopima, sa kapuljačama i oružjem. Izgledalo je stravično, znali smo da nas prate, kao i što sada mene verovatno prate i prisluškuju me. Nisam imala nikakav strah ni tada, kao što ga ni sada nemam“, ističe u razgovoru za Nova.rs dekanka Jovanović.
Dekanka Jovanović priča da je oduvek bila aktivna, te da je prošla kroz različite situacije, a čak je imala i okršaj sa policajcem.
„Bila sam aktivna i dvehiljaditih godina, imala sam okršaje u nekim situacijama. Oduvek sam bila na ulicama jer je cilj bio da pomognemo da se napravi bolje i odgovornije društvo. Hrabrilo me je to što je postojala ogromna solidarnost među ljudima. Sećam se tih devedesetih godina posebno 96/97, kada smo u kolonama prelazili kilometre i kilometre jer smo demonstrirali nezadovoljstvo zbog krađe izbora. Bila je ogromna solidarnost između mladih i starijih, između radnika i intelektualaca. Svi su vapili za boljim životom, za slobodom i građanskim društvom. Imala sam direktan okršaj sa policajcem. On bio bahat, gurao je sve redom. Video je mene nejaku, tada nisam bila krupna. Gurnuo me je, ali ja sam mu uzvratila, naravno. I svi koji su bili oko mene uzvratili su. Tada su građani pokazali visoku solidarnost“.
Tada nije snosila nikakve posledice što je učestvovala u studentskim protestima, a kaže da neće ni sada. A i da ih bude, ne plaši se toga.
„Tek sada se ne plašim, verujte mi. Ja sam pomišljala u jednom periodu da odem odavde, na neko bolje mesto jer sam konstantno imala utisak da mi gnječe mozak, sa svim onim čime nas pritiskaju naši zvaničnici. Jednostavno me sramota toga. Neko bi rekao ‘Ženo, sedi i uživaj, šta ti to treba’, ali šta sam ja radila celog života, ako sada sagnem glavu pred bilo kim i bilo čim, pred nekom ucenom? To mi ne dozvoljava entuzijazam mojih studenata. Ja sam na njihovim licima prepoznala dovoljno hrabrosti, odlučnosti i umeća, kako se oni organizuju, kako funkcionišu… Ja sam prosto oduševljena. Presrećna sam što u ovakvom trenutku imamo ovakve studente“.
Na pitanje šta misli o negativnoj kampanji pojedinih režimskih medija jer je podržala studentske blokade, odgovara da je ne dotiče.
„Ne dotiče me, sve sam ja to prošla. Ono što me ne ubije, ojača me, a oni mi samo podižu rejting“, poručuje ona.
Inače, pojedini mediji počeli su da šire informaciju da je Jovanović uhapšena u policijskoj akciji SBPOK jula ove godine, zbog sumnje da je učestvovala u izvršenju krivičnih dela primanje i davanje mita, trgovina uticajem i zloupotreba službenog položaja, kao i u nameštanju tendera u korist jednog niškog preduzeća.
Dekanka je to demantovala i rekla da će podneti tužbu protiv medija koji su to objavili, preneo je „Danas“.
Dekanka Jovanović priznaje da je primetila pozitivnu reakciju ne samo studenata, nego i starijih Nišlija koje je zaustavljaju na ulici i pijaci, hrabreći je jer podržava decu.
„Mislim da ti ljudi imaju potrebu da ih neko oslobodi straha. S druge strane, ja nisam uradila ništa neuobičajeno. Učinila sam jedan ljudski gest koji se, po meni, podrazumevao, da stanem ispred moje dece, da zaštitim njihov integritet i dostojanstvo jer došli smo do kraja, do kraja. Dalje nema. Drago mi je što je Niš vesnik boljih vremena. Nekako smo svi mlade doživljavali kao neku mladu generaciju koji žive u nekom svom virtuelnom svetu, ali ove njihove akcije su pokazale da to uopšte nije tako“, smatra ona.
Studenti Filozofskog fakulteta su već peti dan u blokadi. Dekanka ih svakodnevno posećuje, pa čak i uveče.
Navodi da joj fakultet nikad lepše nije izgledao.
„Fakultet je pun mladih, finih i odgovornih ljudi. Oni čiste za sobom, uopšte ne dozvoljavaju tehničkom osoblju da im pomogne. Organizovali su se sjajno, imaju dosta donacija, građani im donose hranu i sve što im je potrebno. Studenti organizuju tribine i radionice. Zapravo, mi se tek sada upoznajemo, to me je oduševilo. Deluje mi da su se uželeli neposrednog kontakta. Pokazuju puno kreativnosti, prave pesničke večeri, iznose svoje mudre misli… Mi smo bili zapanjeni koliko imaju inspiracije i baš su nas nadmašili. Mislim da su im ove blokade omogućile da počnu da rzagovaraju između sebe i da razumeju jedni druge i to je velika vrednost ovih protesta koji se dešavaju“, kaže dekanka Jovanović.
BONUS VIDEO: Studenti razgovarali sa dekanom Filozofskog u Novom Sadu, bez dogovora
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare