Dekan Fakulteta tehničkih nauka (FTN) u Novom Sadu Boris Dumnić juče je u zgradu fakulteta uveo policiju, što se, kako tvrde pojedini, prvi put desilo u istoriji te visokoškolske ustanove.
Fakultet tehničkih nauka juče je stupio u blokadu, verovatno najmasovniju do sada. I FTN se nije samo zbog toga našao u centru pažnje medija, nego i zato što se na toj visoko-školskoj ustanovi pojavila policija. Kako su objavili mediji, nju je pozvao dekan Boris Dumnić, a tu je bio i prorektor Novosadskog univerziteta Damnjanom Vakanjcem koji je viđen kako snima kolege. Međutim, morali su se povući jer je plenumu juče na FTN-u prisustvovalo najmanje tri hiljade studenata, koji su pokazali odlučnost u nameri da blokiraju rad fakulteta do ispunjenja studentskih zahteva, što su i učinili.
Opozicione partije pozvale su dekana Dumnića da podnese ostavku, a ako to on ne učini, pozvali su Savet FTN-a da ga hitno smeni. Podsetili su da nikada za 64 godine policija nije ušla na taj fakultet da legitimiše studente.
“Nije jasno po čijem nalogu, a u vašem prisustvu, uniformisani policajci šetaju hodnicima fakulteta. Niste se izjasnili ko je pozvao policiju”, navela je opoziciona Akcija progresivne Vojvodine u saopštenju za javnost.
Opozicija je podsetila i na član 8 Zakona o visokom obrazovanju, koji glasi: “Prostor visokoškolske ustanove nepovrediv je i u njega ne mogu ulaziti pripadnici organa nadležnog za unutrašnje poslove bez dozvole nadležnog organa te ustanove, osim u slučaju ugrožavanja opšte sigurnosti, života, telesnog integriteta, zdravlja ili imovine“.
Opozicija je postavila i pitanje: “Čiji su sigurnost, život, telesni integritet, zdravlje ili imovina bili ugroženi? I zašto je u pomoć, pored policije, zvao i kriminalce?”
Opozicija je zahtevala od Saveta FTN-a da po hitnom postupku razreši Dumnića dužnosti dekana jer je nesporno prekršio član 54 Statuta FTN-a, stav 4 i 5, koji glase: ‘Dekanu prestaje dužnost pre isteka perioda za koji je izabran: 4. ako grubo povredi odredbe Zakona i odredbe ovog statuta; 5. ako zloupotrebi položaj dekana’“. Da li ga je zloupotrebio – retoričko je pitanje.
Podsećanja radi, isti Boris Dumnić, koji je sada protiv blokade FTN-a, proletos je podržao blokadu rada Filozofskog fakulteta. Tada su studenti i “studenti” kojima su naknadno donošeni indeksi koje u stvari nemaju, tražili da se profesoru i novinaru Dinku Gruhonjiću uruči otkaz zbog izmišljenih optužbi, baziranih na lažnim video snimcima.
Neki od “studenata” nosili su i majice sa likom ubice premijera Zorana Đinđića i nekadašnjeg predsednika Srbije Ivana Stambolića – Milorada Ulemeka Legije. Gruhonjić je od tada neprestano na meti kampanje linča režima, a bezbednost njega i njegove familije je veoma ugrožena.
Gruhonjić je inače nedavno dobio Nagradu za ljudska prava nemačkog Grada Vajmara, koja je ove godine dodeljena po jubilarni, 30. put. Gruhonjić je u društvu prethodno nagrađenih, koji dolaze iz zemalja koje su izrazito represivne prema slobodi govora, poput Irana, Filipina, Turske, Gvatemale, Belorusije… A to samo po sebi govori o činjenici koliko su ljudska prava građana Srbije ugrožena.
Boris Dumnić je javno vređao Gruhonjića i lagao o njegovom pisanju, kada je pred Filozofski fakultet došao sa rektorom Dejanom Madićem i dekanom Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Patrikom Dridom. Oni su podržali “studentske” zahteve i optužili Gruhonjića za govor mržnje, tako što je rektor Madić čitao rečenice iz Gruhonjićevih publicističkih kolumni, izvađene iz konteksta. Blokadu su predvodili student prorektor Damnjan Vakanjac i tadašnja predsednica Studentskog parlamenta Filozofskog fakulteta Ivana Macak.
Inače, oni koji su studirali sa dekanom FTN-a Borisom Dumnićem kažu da je on i tokom Studentskih protesta iz 1996/97. godine, tada kao student, bio na strani režima Slobodana Miloševića. Dumnić je, kao i Madić i Drid, potpisnik javne podrške kandidaturi Aleksandra Vučića za predsednika Srbije na poslednjim izborima. A sada pokušava da drži lekcije studentima da „politici nije mesto na fakultetu“. Studenti su ga ismejali i uzvikivali mu „Ua!“ kada je juče prolazio hodnicima fakulteta.
Boris Dumnić je, kako se navodi u zvaničnoj bografiji, rođen u Bileći, u Bosni i Hercegovini, 1976. godine. Magistrirao je i doktorirao u Novom Sadu i zaposlen je na Departmanu za energetiku, elektroniku i telekomunikacije na Fakultetu tehničkih nauka na Univerzitetu u Novom Sadu.
***
BONUS VIDEO: Policija napušta FTN u Novom Sadu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare