Jutros je u Beogradu u 56. godini preminuo novinar Dušan Mašić. Bio je talentovan i precizan u svom poslu, ali i dobar čovek i retko duhovit, kažu njegove bivše kolege i prijatelji.
Dušan Mašić rođen je u Beogradu 1966. godine. Poslednjih godina bio je novinar „BBC-a“ u Londonu i „BBC News“-a na srpskom u Beogradu. Bio je jedan od osnivača Radija B92.
Novinarka Tamara Skrozza, sa Mašićem je pre nekoliko godina vodila podcast „Možemo samo da se slikamo“, i sa osećanjem velike tuge kaže za Nova.rs da je Dušan Mašić u novinarstvu i životu spajao nespojivo.
– Zapanjivao nas je svojom strašću, preciznošću i talentom. U nizu gubitaka kojima je medijska zajednica u Srbiji pogođena poslednjih nekoliko godina, ovo je jedan od završnih udaraca posle kojih više ništa neće biti isto. Uživala sam radeći sa njim i za to kratko vreme naučila jako mnogo.
Bivši Mašićev kolega sa Radija B92, Miloš Milić, kaže za Nova.rs da je otišao jedan od najboljih novinara sa kojima je radio.
– O radiju je znao sve. Njegovi intervjui na Radiju B92 su mala škola radijskog novinarstva. Od njega si uvek mogao da očekuješ i da računaš na savet, ideju, rešenje i sugestiju posle koje se pitaš – da li ću ikad ja moći ovako da razmišljam. Dobar čovek. Retko duhovit. Autor nekih od najluđih i najhrabrijih emisija informativnog programa Radija B92. Ne znam ni jednu drugu osobu koja je držala dijetu na Coca Coli Zero i bečkoj iz „Sunca“.
Mašić je počeo da se bavi novinarstvom 1989. godine, u tadašnjem Omladinskom radiju B92. Od novinara-saradnika, preko skupštinskog izveštača i ratnog reportera, polovinom devedesetih postao je jedan od prepoznatljivih glasova i urednik informativnog programa Radija B92, čiji je bio jedan od osnivača.
Bio je autor knjige „Talasanje Srbije„ o Radiju B92. Knjiga je lična priča ne samo o radiju i ljudima u njemu, već i o jednom vremenu. Mašić je razgovarao sa više od 100 ljudi koji su uticali na razvoj B92.
Dugi niz godina izveštavao je za Glas Amerike, a honorarno je pisao i za NIN. Bio je prvi direktor ANEM-a, a od 2000. godine je bio konsultant za elektronske medije i jedan od najvećih poznavalaca radijskih prilika na Balkanu.
„Nikada u Srbiji nije bilo lako raditi za strani medij. Najveći broj novinara koji danas rade u BBC News na srpskom ne pamti čime smo se urednica servisa Aleksandra Nikšić i ja nosili tokom devedesetih. Za njih su to priče iz davne prošlosti i možda je najbolje da tako i ostane“, rekao je Mašić u jednom intervjuu.
Bonus video – Srđan Valjarević o Slaviši Lekiću: Retka osobina na toj tvojoj stolici
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare