Zamenica direktora Instituta Batut Darija Kisić Tepavčević izjavila je danas da su kineski stručnjaci puno pomogli našoj zemlji, kao i da je njihov dolazak bio velika podrška u svakom smislu. Kazala je i da u našoj zemlji uskoro počinje studija o antitelima.
Ona je, na pitanje novinara kako ocenjuje doprinos kineskih lekara pošto sutra prva grupa treba da napusti Srbiju, rekla da su pomogli u svakom smislu, stručnom i kolegijalnom i puno im zahvalila na tome.
„To može da se oceni samo najvišim ocenama od svih nas od pomoći koju smo dobili, i u testovima i kada je u pitanju laboratorija i stručna podrška i saveti, koje smo dobijali od onih koji imaju najviše iskustva. Kada su došli kod nas, oni su bili jedini koji su ugasili epidemiju i imali iskustva na velikom broju pacijenata i bili spremni da te informacije podele sa nama“, navela je ona.
Neizmerno hvala za sve što su uradili za nas i što će činiti u narednom periodu, poručila je Kisić.
Upitana kada će biti masovno testiranje društva kako bi se utvrdilo nivo antitela, ona je rekla da je u pitanju studija koja će biti izrađena na reprezentativnom uzorku naše populacije, kao i da će to sprovesti Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu.
„Detaljan dizajn studije je zasnovan na naučnm principima i selekcije uzorka koji će da bude reprezent za čitavu populaciju. Bićete o tome naknadno obavešteni, jer studija će da počne vrlo skoro“, dodala je ona.
Epidemiolog Predrag Kon je, na pitanje gde će se to testiranje raditi, rekao da laboratorija nije tu nikakav problem.
„Za razliku o PCR testiranja koje je vrlo visoko sofisticirano, ovo su testovi koji su opšte poznati i mogu bilo gde da se rade. Sagledaćemo taj protokol, ali to su testovi koji se vrlo brzo završavaju i pokazuju da li ima antitela ili nema“.
Kisić Tepavčević je dodala da je reč o testovima koje smo primenjivali i u prošlosti i za druge vrste virusa i za šta imamo velike kapacitete, laboratorijske i u kadrovima, za sprovođenje takve vrste istraživanja.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: