Kiša koja pada duže od 24 sata napravila je haos u Čačku i okolnim selima. Meštani kažu da osim toga što gaze po blatu, ogromna je šteta na kulturama koje su stigle, ali i onima koje treba da poseju. Aleksandar Sretenović priča za Nova.rs da je situacija na Ljubić keju kritična. "Nivo vode na Zapadnoj Moravi raste i ona se preliva u kanal kod nas.
Trenutno preti da se izlije i ugrozi domaćinstva u ovom naselju.
Ukoliko bude jači pljusak ne znam šta ćemo i gde ćemo“, objašnjava on za Nova.rs.
Dodaje da je kritična situacija i u Mojsinju.
„Tamo mi žive rođaci, zemlja ne može da primi ogromnu količinu padavina, ljudi gaze po blatu, a šteta na kulturama je ogromna“, kaže naš sagovornik. Dana Jakovljević iz čačanskog sela Baluga navodi da joj je propalo više od dvadeset ari krompira.
„Parcela je pod vodom, sve je satrulilo i propalo, nemam čak ni za seme da izvadim“, očajno priča za naš portal. Kako kaže papriku još nije ni zasadila.
„Prekjuče sam još jednom frezerisala kada je bilo sunčano, zvala ljude da prostru foliju i bace đubre. Čim sam to završila počela je kiša i tu više ulaska nije bilo“, priča za naš portal Jakovljević.
Kako kaže, voda joj je ušla i u plastenik u kome gaji rasad za papriku.
„Kada da je posadim, danas je 16. jun. Ništa ni od nje biti neće“, objašnjava ova meštanka Baluge trnavske.
Prema njenim rečima, ulog u ovu povrtarsku kulturu je bio ogroman, a kiša ne dozvoljava da se uđe u njivu.
„Rekoh vam i za krompir, prošle godine sam uzela 4000 evra, a sada ne valja ni za stoku. Više sam sredstava dala i za njega jer sam morala da kropim zbog nepovoljnih vremenskih uslova. Samo jedno kropljenje je bilo 6070,00 dinara, pokušala sam da ga povratim pre kiše, ali sve je uništeno“, kaže Dana Jakovljević. Navodi dalje da su propali hektari i hektari kako u Baluzi, tako i u Zablaću.
„Dakle krompir ne mogu ni za seme da iskoristim. Truo je, bolestan i oštećen. Ista je situacija i sa travom, pšenicom, ječmom, kukuruzom i kupusom“, navodi naša sagovornica.
Prema njenim rečima, bale sena od prošle godine su potrošene, pa nema ni stočne hrane.
„Ne sme vlažna trava da se daje kravama, hoće da pocrkaju. Komšija koji ima 30 krava je oterao prikolicu trave da baci. Nije moglo da se osuši. Kad je sunce mogli smo da zalijemo, ali od kiše nema spasa“, očajno navodi. Kako kaže u plasteniku su joj sve kulture satrulile.
„Luk, paradajz sve je trulo. Ne znamo šta ćemo i kako ćemo“, zaključuje Jakovljević za Nova.rs.
U Kačulicama, selu nadomak Čačka ništa ni od voća nije ostalo.
Porodica Marić na nekoliko hektara ima šljive, kajsije, breskve.
„Ove godine nećemo imati ni za džem od kajsija. Prvo su je oštetili kasni mrazevi, a kiša je dokusurila“, priča Smiljka Marić za naš portal.
Inače, u Čačku i dalje pada kiša, pa je jutros bilo zastoja na starom putu Čačak – Kraljevo u Trnavi.
Kako kažu vozači, bilo je formirano „malo jezero“, pa su automobili više „plivali“, nego što su se normalno kretali.
Sve najnovije vesti o poplavama širom Srbije pratite u našem BLOGU UŽIVO.
BONUS VIDEO: Zbog obilnih padavina poplavljeni putevi u selima kod Kruševca