Nekadašnja kovid bolnica u Batajnici, ostaće, očigledno, zauvek samo “bivša ustanova”. Od juna 2023. zgrada ne prima pacijente, ležajevi i najmodernija medicinska oprema skupljaju prašinu i paučinu, a na vratima je “katanac”. Ministar zdravlja Zlatibor Lončar, međutim, na svakih nekoliko meseci se premišlja i iznosi u javnost nove ideje i planove za objekat, koji nas je koštao više od 45 miliona evra, i koji u 2025. ulazi bez pacijenata i bilo kakve prenamene.
U oktobru 2024. dobili smo najnovije rešenje za batajničku bolnicu, kada je najavljeno da će u ovoj zgradi biti otvoren Centar za dijalizu. Na korak od 2025. međutim, korov gotovo da ulazi kroz prozore, vlaga jede zidove, a od pacijenata ni traga.
Obišli smo ovu bivšu kovid bolnicu krajem oktobra 2024, a samo dan nakon objave teksta na Nova.rs, o ustanovi koja je sa svojih 14.000 kvadrata ostavljena “na milost i nemilost sudbini”, ministar Lončar odlučio je da je poseti i pokaže javnosti da je bolnica, zapravo, u “odličnom stanju”.
Tog dana, Zlatibor Lončar je u pokušaju da demantuje naš tekst, nahvalio zgradu, koja čuva najmoderniju, skupocenu medicinsku opremu. Objasnio je kako sve izgleda kao novo, a opet zvrlji prazno, dok se u bolnicama po Beogradu i širom Srbije, iz dana u dan traži postelja više, a pacijenti otpuštaju pre vremena zbog nedostatka kapaciteta.
Međutim, ministar smatra da je “odlično” što imamo bolnicu koja je u izvanrednom stanju, opremljena po najsavremenijim standardima i koja ne služi ničemu! Tačnije godinu i po dana, svoja vrata ne otvara za pacijente.
Da se mediji povremeno ne osvrnu na stanje u kojem se nalazi bolnička zgrada na batajničkom drumu, na nju bi, sigurni smo, i bog zaboravio, a ne nadležno Ministarstvo zdravlja.
Dakle, ministar je nakon obilaska bolnice, 26. oktobra, najavio da će ova zgrada “u narednim nedeljama” postati Centar za dijalizu za ceo Beograd, kao i da će se u okviru nje pacijentima pružati palijativna nega.
Lončar je tada pompezno izjavio i da će se dve operacione sale u okviru bolnice koristiti, kako bi se smanjile liste čekanja.
„Ovde ćemo dodati još televizore, radićemo adaptaciju kako bismo obezbedili najbolje uslove za pacijente. Sada ovu bolnicu moramo da pripremimo za dijalizu, za palijativu i za skidanje lista čekanja, odnosno za operacije. Naši timovi već rade“, poručio je Lončar krajem oktobra.
“Naredne nedelje”, koje je pominjao ministar, sada su već iza nas.
Bolnica još nije primila nijednog pacijenta i nestrpljivo čeka rešenje statusa.
Ova poslednja najava, koja nam je s jeseni 2024. stigla od vrha srpskog zdravstva, dolazi nakon brojnih planova, koji su, očigledno, prethodno propali. Naime, pre Centra za dijalizu, medicinsko osoblje Infektivne klinike očekivalo je da njihova ustanova bude useljena u zgradu u Batajnici, kako je ranije najavljivano. Ipak, pre toga objekat je pripreman za palijativni centar, koji je sad ponovo “u igri”.
“Ne mogu tek tako da usele ovde drugu bolnicu. Ovo mora da se sredi. Sve je propalo, zapušteno, nije u stanju za pacijente. Vlaga se oseća na svakom koraku. Bili su skoro neki ljudi iz Evropske unije. Nešto su tu gledali, snimali, ali uglavnom je bolnica prazna, unutra nema nikoga. Ponekad dođe neko od lekara iz Kliničkog centra, ali retko”, ispričao nam je još u oktobru, pre “gostovanja” ministra, jedan od radnika, koji čuvaju zgradu.
Iako su prema izjavama vlasti, završeni svi administrativni poslovi i regulisani imovinski odnosi, koji su, navodno kočili prenamenu ustanove, zgrada i posle godinu i po dana služi kao magacinski prostor za medicinsku opremu i ležajeve.
Grejanje i struja, međutim, nesmetano rade, a računi se podmiruju iz budžeta.
Podsećamo, Fond solidarnosti EU tražio je hitan odgovor Vlade Srbije za opremu koja se nalazi u svim kovid bolnicama u u Srbiji, kako je ranije pisao N1. U klauzuli ugovora o donaciji od 12 miliona evra, prema pisanju ovog medija, stoji da se oprema mora koristiti isključivo u prostorijama kovid bolnica. S obzirom na to da su dve od tri u Srbiji zatvorene, oprema se mora vratiti EU. Međutim, nijednu od ovih informacija građani Srbije nemaju, jer se Minisstarstvo zdravlja po tom pitanju, kao ni po mnogim drugim, ne oglašava.
Naime, bolnicu u Batajnici platili smo 42 miliona evra, a tek u avgustu ove godine saznali da se zgrada delimično nalazi na privatnom posedu, pa je država iz budžeta dodala još 3,5 miliona evra (420.825.620,75 dinara) kako bi isplatila privatnika i otkupila zemljište. Bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić, koja se zalagala za otvaranje palijative, više puta je upozoravala da su upravo nerešeni imovinski odnosi nad zemljištem kočili prenamenu.
Nakon što su, navodno, regulisani svi imovinski odnosi, javnost je očekivala da status zgrade konačno bude rešen, ali ništa od toga.
Podsetimo i da bolnica u Batajnici zauzima prostor od 14.000 kvadrata. Obuhvata čak tri objekta, sa parkingom od 700 mesta, a prva prenamena najavljivana je do novembra 2023. godine. Od tada se rešenje statusa prolongira, dok poreski obaveznici plaćaju struju i grejanje napuštene zgrade.
Takođe, ovaj objekat, u kojem se tokom pandemije lečilo hiljade ljudi, ima kapacitet za preko 900 pacijenata. Tokom najjačih talasa kovida 19, u ovoj zgradi radilo je više od 300 zdravstvenih radnika, a dešavalo se da imaju i više od 1.000 pacijenta u jednom danu. Vredna oprema koju su koristili i dalje je na istom mestu, ali bez funkcije. U junu 2023. iz bolnice je otpušten i poslednji pacijent, pandemija je zvanično prestala, a zgrada je pala u zaborav.
***
BONUS VIDEO: Zlatibor Lončar o kovid bolnici u Batajnici