Pravoslavni bogoslovski fakultet u Beogradu bio je poslednji fakultet u okviru Univerziteta u Beogradu koji je ušao u blokade. Međutim, obustava rada u ovoj ustanovi trajala je vrlo kratko - svega četiri dana, pošto je u ponedeljak na vanrednom plenumu studenata izglasana odluka o prekidu blokade. Sagovornici Nova.rs ističu da je cela priča o blokadi ovog fakulteta farsa, te da studenti nisu ni boravili na fakultetu, a još manje ga blokirali. Razlog tome je Uprava koja je akademce, pretpostavljamo, zastrašila da će izgubiti blagoslov za studiranje...

Studentske blokade u Srbiji traju od 25. novembra, a prvi korak napravili su akademci Fakulteta dramskih umetnosti, izrevoltirani jer su oni i njihovi profesori napadnuti tokom akcije „Zastani Srbijo“, kada su odavali poštu nastradalima u Novom Sadu.

Svakim danom u blokadu su ulazili novi fakulteti i to ne samo beogradski, nego i u Novom Sdau, Nišu i Kragujevcu. Poslednji fakultet u okviru Univerziteta u Beograud koji je proglasio obustavu rada je Pravoslavni bogoslovski fakultet.

Reakcija studenata Bogoslovije čekala se nekoliko dana, o čemu je Nova.rs ranije pisala. No, oni su ušli u blokaud, ali se nisu zadržali dugo – svega četiri dana.

Teolog i urednik sajta teologija.net. Blagoje Pantelić prokomentarisao je na društvenoj mreži X izlazak Pravoslavnog fakulteta iz blokada, za koji kaže da je farsa.

„Po mojim informacijama: Blokada Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta je fejk. U zgradi nema studenta. Štaviše, juče je bio novi plenum, izglasali su da se prekida blokada, i da u ponedeljak nastavljaju s predavanjima. Videćemo šta će biti do nedelje…“, napisoa je on.

U izjavi za Nova.rs, teolog Pantelić navodi da je bio neprecizan prilikom objave, te je pojasnio do kojih informacija je došao.

„Na prvom plenumu na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu, i sad je ovo važno – Univerziteta u Beogradu (ne Srpske pravoslavne crkve, kako je stajalo u prvom, kratkom saopštenju studenata) – izglasana je blokada i nastava je obustavljena. Tada je, po mojim informacijama koje treba uzeti s rezervom, jedan profesor, inače blizak saradnik patrijarha, zaključao zgradu fakulteta“, objašnjava teolog.

PROČITAJTE JOŠ:

Dodaje da studenti Bogoslovije nisu imali „klasičnu blokadu“ kao što je praktikuju akademci drugih fakulteta, u smislu dežurstava i noćivanja u zgradi fakulteta.

„Dakle, nismo imali klasičnu blokadu kao na ostalim fakultetima, da studenti tamo dežuraju 24 časa i slično. Sutradan je taj patrijarhov vratar poslao – on, a ne studenti – ono duže saopštenje koje je odmah preneto na Instagram profil fakulteta i na FB profil patrijarha. Potom je usledilo obaranje te fb stranice, za šta su optuženi hakeri“.

Farsa

Teolog smatra da je blokada studenata Pravoslavnog fakulteta bila farsa.

„Da je reč o nekoj farsi govori nam, između ostalog, i činjenica da sličnu objavu patrijarhov agitprop nije objavio i na njegovom Ig nalogu. Očigledno je bio plan da objave post, sačekaju da se proširi mrežama, pa obrišu fb stranicu. Verovatno imaju više pratilaca na Instagramu, pa zato nisu nju žrtvovali. Postavlja se pitanje šta je bio cilj te, očigledno iz patrijaršije, koordinirane akcije? Ne znam“, ističe teolog.

Foto: Nova.rs

Moguće je, kaže on, da su hteli (patrijaršija) na taj način da pokušaju da demantuju da su pretili studentima da će im biti oduzeti blagoslovi za studiranje.

„To jest, da će na taj način biti izbačeni s fakulteta. I da javnost stekne utisak da patrijarh kao podržava studente, što nigde nije jasno naznačeno. Šerovanje saopštenja nepoznatog autora preko Fb, po mom sudu, svakako ne može da se tumači kao podrška studentskim protestima. A posebno ne može nakon navodnog hakerskog napada. Mislim da su tom akcijom pokušali da kao podrže studente, ali tako da se režim ne naljuti. Dakle, i Vučić sit, i ovce na broju“.

Blagoje Pantelić Foto: Nova

Teolog naglašava da je Pravoslavni bogoslovski fakultet u potpunosti pod kontrolom, ali ne Srpske pravoslavne crkve nego episkopa bačkog.

„Episkop bački ili koja mu je sada titula ne znam, i patrijarha (tim redosledom). Imam u vidu profesore i Upravu fakulteta. S druge strane, očigledno je da pomenuta dvojica i njihove kolege episkopi ne mogu da iskontrolišu sve studente tog fakulteta, i da postoji jedna grupa mladih ljudi koji se ne plaše i koji nisu spremni na kompromise, posebno ne sa savešću. I da ta grupa nije malobrojna. To smo videli na prvom plenumu na kojem je izglasana blokada. U međuvremenu je jedan broj studenata morao da ode kućama, što je iskorišćeno da se organizuje drugi plenum, na kojem je bilo manje studenata, i na kojem je dogovoren prekid blokade“, objašnjava teolog.

Zanimljivo je, naglašava on, da ta odluka nije odmah stupila na snagu, već da je najavljeno da se blokada obustavlja u ponedeljak.

„Vidim na mrežama da se studenti PBF-a bune, tako je pitanje šta će se dešavati u narednim danima. Nadam se da će studenti uspeti da se izbore sa strahom i da će sačuvati svoju autonomiju. I da tako neće obrukati ni sebe, ni svoje prethodnike koji su u svim studentskim protestima od ranih devedesetih bili u prvim redovima“, poručuje teolog.

„Kakav plenum od 22 studenta?“

Teolog i nekadašnji profesor Pravoslavnog fakulteta Vukašin Milićević istakao je za naš portal da je kontekst cele situacije oko blokade ovog fakulteta „prilično jasan“.

„To je katastrofa. To samo govori da je njih briga za fakultet i za to kakav je njegov ugled u javnosti. Sve je jasno. Taj izgovor o prekidu blokade je presmešen. Ta poslednja nedelja decembra, retko ko tada drži predavanje, i ranije dok sam ja predavao, studenti su odlazili kućama da proslave krsnu slavu, tako da to nikako nije izgovor. Kakav plenum od 22 studenta? Taj fakultet ima nekoliko stotina upisanih studenata, čini mi se oko 1.100“, rekao je on.

Prema njegovim rečima, mnogo profesora ne drži predavanje posle Svetog Nikole, a izgubljena master predavanja bi mogla da se nadoknade jednom blok nastavom.

Iako je odluka o prekidu blokade doneta, ona još nije zvanično saopštena. Kako je objašnjeno, zvanično saopštenje podrazumeva da student delegat odnese odluku u Rektorat Univerziteta u Beogradu.

Inače, za prekid blokade glasalo 22 studenta, uz obrazloženje da studenti master i doktorskih studija nemaju dovoljno predavanja, što bi moglo da ugrozi njihov semestar, javio je Danas.

BONUS VIDEO: Blokada Stomatološkog fakulteta

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar