Studenti Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu koji su u blokadi kao i svi ostali fakulteti, objavili su na njihovom zvaničnom profilu na Instagramu savete za sve studente kako treba da se ponašaju u situaciji ako dobiju poziv na informativni razgovor, što se i dešavalo prethodnih dana. Oni navode koja su, tada, njihova prava.

Student Fakulteta organizacionih nauka Lazar Stojaković objavio je na Instagramu da je pozvan na informativni razgovor u BIA.

„Želim da vas obavestim da sam pozvan na informativni razgovor sa tajnom službom BIA u prostorijama MUP-a na Novom Beogradu. Ovo doživljvam kao vrstu pritiska i nadam se da će država na zahteve mojih kolega i mene odgovoriti kroz institucije kojima se obraćamo, a ne kroz tajnu službu, koja ima drugačiju ulogu u državi“, napisao je Stojaković.

Upravo zbog toga, studenti Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu koji su u blokadi, kao i svi ostali fakulteti, obavestili su svoje kolege kako treba da se ponašaju u takvim situacijama i koja su njihova prava.

PROČITAJTE JOŠ:

„Usled saznanja da se na pojedine kolege sa drugih fakulteta vrši pritisak i dobijaju pozive na informativne razgovore, smatramo da je važno da svi znaju kako se treba ponašati u toj situaciji i koja su naša prava.

  1. Obaveštenje javnosti. Studentski predstavnici koji su targetirani kao organizatori blokada i skupova suočavaju se sa pritiscima u vidu poziva na informativne rzagovore. Tokom tih rzagovora, postavljana su sledeća pitanja: Ko je organizator skupova i plenuma? Koji su vaši dalji planovi? Koliko će blokada trajati?

Ovim putem javnost obaveštavamo da ovakvi potezi predstavljaju pokušaj zastrađivanja i diskreditacije studnetskog pokreta.

2. Prava studenata i ponašanje u situaciji

Pravo na advokata. Niste u obavezi da prisustvujete razgovoru bez prisustva advokata.

Novi Sad protestna šetnja studenata Foto:BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

Pravo na informisanost. Policija je dužna da vas jasno objasni razlog zbog kog ste pozvani.

Pravo na ćutanje. Niste obavezni da odgovarate na pitanja koja mogu da vas kompromituju, na svako pitanje možete da odgovorite sa „ne znam/nisam upućen/ne sećam se/.

U slučaju da dobijete poziv ili budete privedeni, odmah kontaktirajte pravnu pomoć. Ukoliko nemate kontakt, pozovite kontakt centar Građanskih inicijativa za pravnu pomoć i oni će vam odmah obezbediti advokata: 069 192 1920.

Važno je da ostanemo solidarni i informisani, kako bismo se zajedničkim cljevima suprotstavili pritiscima. Nećemo dozvoliti da nas zastraše!“, poručuju studenti.

View this post on Instagram

A post shared by @blokada.arh.bg

BONUS VIDEO: Da li se BIA zaigrala sa studentima?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare