Osnovna škola Ratko Mitrović Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Nastava u osnovnim i srednjim školama u Srbiji od ponedeljka bi trebalo da se vrati u normalu, na čas od 45 minuta, to je posledica dogovora četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika sa Vladom Srbije. I sve to, kako tvrde, može da bude privremeno. Takođe, deo sindikalnog članstva nezadovljan je postignutim, pa je jednodnevna obustava rada najavljena u beogradskim gimnazijama, ali i u školama širom Srbije.

Đaci se sa zimskog raspusta vraćaju na časova od 45 minuta, jer su četiri reprezentativna sindikata stavila moratorijum na štrajk u kom su od septembra i nastavljaju pregovore sa Vladom Srbije o povećanju plata.

Međutim, iz Unije sindikata prosvetnih radnika objašnjavaju za Nova.rs da moratorijum može da se ukine ukoliko Vlada Srbije ne ispuni dogovoreno.

Tri ključna datuma

“Prvo čekamo 5. februar, kada treba da nam bude zarada uvećana za 11 odsto. Paralelno će teku i pregovorima o posebnom kolektivnom ugovoru, kojim ćemo obezbediti mere u slučaju da plata u prosveti padne ispod republičkog proseka”, preciziraju u Uniji.

U pitanju su, kako navode, odredbe kojima će se prosvetarima obezbediti da mogu dva puta godišnje da pokrenu pregovore o povećanju zarada ukoliko one padnu ispod republičkog proseka. Pregovara se, kako dodaju, i o odredbama koje omogućavaju ukrupnjavanje norme za nastavnike koji rade u više škola.

Foto: FoNet/Milica Vučković

Posebni kolektivni ugovor trebalo bi da bude potpisan do 5. marta, kada će prosvetari, kako objašnjavanju u USPRS, procenjivati da li Vlada poštuje dogovoreno. Zatim je ključni datum 5. april, kada bi trebalo da im bude uvećana zarada na osnovu povećanja koeficijenta od pet odsto po uredbi, koja istovetno povećanje predviđa kasnije i u oktobru.

Ako ne ispune obećano, moguć totalni štrajk

“Sve to vreme moratorijum sa štrajka može da se skine ukoliko nešto od dogovorenog ne bude ispunjeno. Ako do toga dođe, predložićemo potpunu obustavu rada”, preciziraju u Uniji.

Iz tog sindikata, koji se smatra najvećim sindikatom prosvetnih radnika u Srbiji, upozoravaju da sada jednostavno nisu imali osnovu za odluku o potpunoj obustavi rada, jer većina članstva nije uopšte htela da se izjasni o tom predlogu.

Naime, kako navode, od 28.406 članova koliko ima Unija, samo 9.554, odnosno 33 odsto, odgovorilo je na anketu koja im je dostavljena iz centrale sa pitanjem da li da se krene u radikalizaciju protesta, odnosno da škole stanu od ponedeljka. Od onih koji su se izjasnili u anketi, njih 7.720, što je oko 27 odsto članstva, bilo je za totalnu obustavu rada.

Obustava rada u beogradskim gimnazijama

Međutim, u delu škola će ipak doći do obustave rada.

Velika većina beogradskih gimnazija, prema procenama iz Foruma beogradskih gimnazija, u ponedeljak će održati jednodnevnu obustavu rada kojom žele da pokažu da nisu zadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati postigli sa Vladom Srbije, kao i načinom na koji su vođeni ti pregovori.

Ana Dimitrijević, potpredsednica Foruma beogradskih gimnazija, objašnjava za Nova.rs da bi sutra trebalo da budu precizirani detalji te obustave, kao i eventualnog protesta prosvetara koji će najverovatnije da bude na Platou ispred Filozofskog fakulteta.

Treća beogradska gimnazija Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Forum beogradskih gimnazija, koji se izjasnio protiv prihvatanja dogovora, deo je Sindikata radnika u prosveti Srbije, jednog od četiri reprezentativna sindikata, koji je postigao dogovor sa Vladom Srbije.

Forum ima članstvo u 17 beogradskih gimnazija, što je velika većina, ali to ne znači da će u svim tim školama u potpunosti stati nastava, već tamo gde njihovo članstvo većina. Pojedine srednje škole, poput Treće beogradske gimnazije, samostalno su, nezavisno od samog Foruma, odlučile da obustave rad.

„Prosvetari nezadovoljni odlukom sindikata“

“Mnogo je nezadovoljnih prosvetnih radnika i u drugim reprezentativnim sindikatima i mi ih sve pozivamo da se pridruže jednodnevnoj obustavi da pokažemo da nismo zadovoljni šta se dogovorilo i kako se pregovaralo”, poručuje Ana Dimitrijević.

Veruje da će ukoliko se toj jednodnevnoj obustavi pridruži veliki broj prosvetnih radnika, to biti osnova za neke nove akcije i zahteve i prema samo rukovodstvu reprezentativnih sindikata.

Ana Dimitrijević u Utisku nedelje, Foto: Ivan Dinić/ TV Nova

Ana Dimitrijević misli da se ni pregovori ni izjašnjavanje sindikalaca nije vodilo na pravi način.

“Ako vidite da vam se članstvo ne javlja na inicijativu za totalnu obustavu, trebalo je da se vratimo štrajku u zakonskom okviru, jer verujem da je većina za to. Ne moramo da idemo đonom, ali trebalo je da odbijemo ovaj dogovor koji je postignut”, ističe.

Priznaje da ukoliko jednodnevom obustavom prosvetari ne pokažu dovoljnu snagu, moraće da se vrate u učionicu na način kako su dogovorili reprezentativni sindikati sa Vladom.

Staju i pojedine novosadske škole

Pored beogradskih gimnazija u ponedeljak u učionice neće ni Jovina gimnazija u Novom Sadu. Naime, članovi Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Vojvodine (NSPRV), koji su zaposleni u Gimnaziji „Jovan Jovanović Zmaj“ u Novom Sadu, neće prekidati štrajk.

Nezavisnom sindikatu prosvetnih radnika Vojvodine, koji je deo reprezentativnog Sindikata radnika u prosveti Srbije, pripada većina prosvetnih radnika u ovoj školi.

Maturanti Jovine gimnazije obustavili blokadu Foto:N1

Iako je krovna organizacija postigla dogovor sa Vladom Srbije, zaposleni u Jovinoj gimnaziji sumnjaju u pregovore koji su vođeni i zahtevaju garancije za ispunjavanje obećanog.

I nastavnici Gimnazije u Sremskim Karlovcima odlučili su da u ponedeljak, 20. januara stupe u potpunu jednodnevnu obustavu rada i pozvali roditelje učenika da ih podrže tako što toga dana neće poslati decu u školu.

„Ovim činom izražavamo podršku studentima i njihovim opravdanim zahtevima, kao i zabrinutost zbog neadekvatne reakcije nadležnih institucija povodom narušene bezbednosti naših učenika i kolega“, navodi se u saopštenju nastavnika Karlovačke gimnazije.

I novosadska elektrotehnička škola „Mihajlo Pupin“ najavila je potpunu obustavu nastave 20. januara. Kako saopštavaju, zaposleni nisu zadovoljni postignutim dogovorom zato što on ne odražava stav radnika.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar