Udruženje privatnih vrtića u Beogradu i Skupština grada Beograda nisu postigli dogovor o promeni načina refundacije troškova. Vrtići ukazuju da je predloženo rešenje zakonski neutemeljeno i finansijski neodrživo.
Udruženje privatnih vrtića u Beogradu i Skupština grada Beograda nisu postigli dogovor o promeni načina refundacije troškova. Vrtići ukazuju da je predloženo rešenje zakonski neutemeljeno i finansijski neodrživo.
Vrtići smatraju da po zakonu nemaju prava da primaju sumu koja se vodi kao socijalna pomoć i koja mora da glasi na fizičko lice odnosno pojedinca.
Takođe, poručuju da je za vrtiće finansijski neodrživa zamisao Grada o tempu kojom bi se isplaćivao novac, piše N1.
„Mi, kao partneri u odrastanju vaše dece, smatramo da je ova naknada pravo porodice i deteta i ne želimo da budemo primaoci pomoći koja je zakonski vama namenjena. Isplatom novčanih sredstava direktno na račune privatnih predškolskih ustanova stavlja se van snage vaše rešenje o subvencionisanju iz 2015. godine koje važi do polaska u školu, a na snagu stupa neko novo rešenje koje važi po principu – dok ima novca u budžetu“, stoji u obaveštenju za roditelje Saveza udruženja privatnih predškolskih ustanova Beograda.
Vrtići se nadaju nastavku pregovora sa Sekretarijatom, a kako se saznaje, u slučaju da ne dođe do dogovora spremni su čak i na obustavu rada.
„Privatne predškolske ustanove Beograda su se zbog rešavanja ovog važnog pitanja ujedinile u Savez i trenutno se vode pregovori sa Sekretarijatom, putem kojih želimo da zaštitimo vaše i naše interese, a takođe želimo da zaštitimo profesiju i autonomiju poslovanja, kao i da obezbedimo opstanak privatnih predškolskih ustanova“, navode iz Saveza.
Prema zamisli grada, Sekretarijat ima nameru da tu transakciju prebaci na ustanovu putem saglasnosti roditelja, da subvencija bude uplaćivana na račun uprave trezora vrtića.
„Ovi postupci su dugotrajni i ograničavaju slobodu poslovanja jednog privrednog subjekta. Ova odluka je kako se ističe finansijski neizdrživa za vrtiće i dovodi u pitanje funkcionisanje ovih ustanova“, navode iz Saveza.
N1 saznaje da na komentare privatnih predškolskih ustanova da ne žele da budu budžetski korisnici, stav Sekretarijata je da mogu da prihvate ili ne prihvate uslove, a da su oni odluku doneli.
U međuvremenu, veliki broj roditelja prijavio je kako još nisu dobili refundaciju za septembar a da su im u Sekretarijatu za obrazovanje i decu rekli da „nema para“.
Za sredu, 8. novembra, od 18 časova zakazana je javna debata u prostorijama Dečjeg kulturnog centra u Beogradu, a za 13. novembar najavljena je konferencija za medije Saveza udruženja privatnih predškolskih ustanova Beograda.
Roditelji dece koja idu u privatne vrtiće podneli su 6. novembra peticiju sa više od 11.000 potpisa u kojoj se traži vraćanje stare odluke Skupštine grada o refundaciji i da se prekine, kako su naveli, sa politikom diskriminacije. U Skupštini grada su tada rekli da nema roka za odgovor, jer se posle raspuštanja Skupština bavi samo hitnim stvarima, piše N1.
Gradonačelnik u ostavci Aleksandar Šapić je u aprilu ove godine u uskršnjem intervjuu za TV Pink izjavio da će od 1. septembra vrtići u Beogradu biti besplatni za svu decu. Međutim, u letošnjoj odluci Skupštine grada i sekretarijata za mlade, umesto besplatnog vrtića našla se suma 28.140 dinara, koliko je prema Rešenju o utvrđivanju iznosi ekonomska cena programa i vaspitanja i obrazovanja u predškolskim ustanovama.
Najnovijom odlukom, naknada za dane odsustva deteta, bilo ono opravdano ili ne, roditelji su dužni da plaćaju za taj period 50 odsto pune cene dnevnog iznosa, čime se deca dikriminišu jer su bolesna.
Sredinom oktobra Šapić je rekao da će Grad Beograd od 1. decembra isplaćivati po 33.000 dinara subvencija za svu decu koja idu u privatne predškolske ustanove. On je tada najavio kako će od tada novac biti isplaćivan direktno vrtićima.
***