Cene osnovnih životnih namirnica su "podivljale", a ono, što je izvesno, pekari kažu da će, najverovatnije, hleb u narednim mesecima dostići cifru od oko 80 dinara. To je sve uslovljeno ratnim sukobima koji se dešavaju u Ukrajini, pa su žitarice poskupele na svetskim berzama. Situacija se odrazila i u našoj zemlji.
Prodavci u čačanskim radnjama navode, da se ujutru, pre svega, proda hleb „Sava“, koji je najjeftiniji i košta 46 dinara, a potom ostale vrste.
„Penzioneri su najčešči kupci ove osnovne životne namirnice, tako da u popodnevnim satima nemamo tu vrstu hleba u našoj prodavnici“, rekla nam je radnica koja je zaposlena u jednoj trgovini. Prema njenim rečima, starije osobe, osim hleba, kupuju najjeftinija peciva, mleko i, eventualno, jogurt.
„Zaista se oseća kriza. Ne znam do kada ćemo ovako izdržati. Brašno je u našoj radnji 62 dinara po kilogramu. Manja je, drastično, prodaja, nego što je bila“, zaključila je naša sagovornica.
Penzionerka Radovinka Damljanović iz Čačka kaže da je šokirana poskupljenjima, ali dodaje, da ne može ništa da izmeni. Prema njenim rečima ukoliko hleb poskupi na 80 dinara, biće u katastrofalnoj situaciji.
„Da je lako, nije. A bilo je teško i pre ovog sukoba u Ukrajini. Vidite da jedva hodam, sa štapom, imam u kesi tri namirnice, a najbolje znam kako je kada u kući mnogo treba, a nema se para. Dovijam se na svaki način kako moram“, ispričala nam je ona.
Na naše pitanje da li ima nekoga na selu da joj pomogne, Radovinka kaže da, nažalost, nema.
Dr ekonomskin nauka, Vlade Zarić sa Agronomskog fakulteta u Zemunu kaže za Nova.rs da će povećanje cena hleba biti veliki udar na džepove građana Srbije.
„Vliki broj žitelja naše zemlje prima minimalac ili nisku platu i penziju. To će biti veliki udarac za svako domaćinstvo, a oni veći deo dohotka troše upravo za osnovne životne namirnice“, naveo je dr Zarić.
Prema njegovim rečima, kada se preračunaju dnevne potrebe ljudi koji su ugroženi, oni će morati da se odreknu od osnovnih stvari.
„Ti građani će stići u kategoriju socijalnih slučajeva, a verujte od toga mi se lično koža ježi“, rekao je on.
Kako navodi, obzirom da je pšenica osnovni proizvod za ishranu, tj. brašno i hleb, sve zemlje bi trebalo da zadrže stabilnost i imaju ga dovoljno u rezervama da prehrane stanovništvo u ratnim sukobima.
„U ovakvim poremećajima, berze veoma osetljivo reaguju. Države koje su na granici da prehrane stanovništvo moraju da reaguju i obustave izvoz“, kazao je dr Zarić.
On je izrazio očekivanje da će država Srbija merama koje je preduzela osigurati snabdevanje, ali, svakako, treba sačekati do sledeće žetve.
Bonus video: Zbog čega penzioneri mogu da ostanu bez penzije
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook
Twitter
Instagram
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar