Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Nastavnici su ranije brinuli o "puškicama", prepisivanju i šaputanju na času - danas su njihovi problemi mnogo drugačiji. Mobilni telefoni ušli su i u škole, pa je nastala potpuno nova vrsta glavobolje. Neprimereni snimci na društvenim mrežama, fotografisanje i prosleđivanje pitanja i rešenja sa kontrolnih zadataka samo su neki od problema sa kojima nastavnici danas moraju da se bore. Ipak, neke škole u Srbiji rešile su da tome stanu na put.

Nastavničko veće Osnovne škole „Branko Radičević“ iz sela Uljma, kod Vršca, donelo je odluku da se đacima zabrani upotreba mobilnih telefona i pametnih satova. Od ove školske godine učenici više ne smeju u školu da donose ove savremene uređaje, što je izazvalo različita mišljenja, pišu Novosti.

„Svaka odluka u našoj ustanovi donosi se u korist učenika i kvaliteta nastave“, obrazložila je direktorka Olivera Klarić.

Jedino deca iz okolnih sela koja putuju u uljmansku školu mogu da ponesu mobilne telefone i pametne satove, ali će oni do kraja nastave stajati kod odeljenskog starešine.

I u beogradskoj Osnovnoj školi „Josif Pančić“ već nekoliko godina unazad pokušavaju da obuzdaju upotrebu mobilnih telefona i to im, čini se, polazi za rukom.

U toj školi na Banovom brdu bilo je primer i da su đaci fotografisali ili snimali nastavnike, svoje drugove iz škole, a zatim bez dozvole druge dece ili njihovih roditelja objavljivali fotografije i snimke na društvenim mrežama. Zbog toga danas na zivodima ove škole stoji jasan znak:

Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

„Imali smo ozbiljnih problema sa ponašanjem dece i u zloupotrebi korišćenja mobilnog telefona. Na društvenim mrežama su se pojavljivali snimci. Slikate nekoga ko se penje uz stepenice zumirate znate već koji deo, to pustite na društvene mreže, a tamo ima gomila manijaka i dete se oseća loš. Bilo je i problema u nastavi zbog mobilnih trlrfona. Vrlo lako se kontrolni slikaju na brzinu i lako se distribuira dalje. Odlučili smo da tome stanemo na put“, iskren je direktor Milan Bajić.

Naš sagovornik tvrdi da su reakcije roditelja bile pozitivne, a zloupotrebe su smanjene na minimum.

„Deca ne predaju svoje telefone, svako ima svoj telefon. Idemo na savest – nrmoj da koristiš telefon za ono što ne treba. Svesni su da je to prekršaj. Ako slučajno se i desi da neko okači neki snimak i škole, ubrzo to skinemo. Angažuju se spiholog i pedagog, razgovaramo sa detetom. Kontktiramo i roditelje.

Prema rečima direktora đacima, ipak, nije u potpunosti zabranjena upotreba mobilnih telefona.

„Mobilni telefon u školi može da se koristi samo na velikom i malom odmoru kako bi se deca čula sa roditeljima, dok na časovima nije dozvoljeno da ih upotrebljavaju. Zabranjena je svaka zloupotreba đaka ili objavljivanje fotografija na društvenim mrežama da ne bi nekoga izvrgli ruglu zbog neke slike na društvenim mrežama“, pojašnjava Bajić i dodaje da pravila važe i vaše i za niže razrede.

Šta kaže Zakon?

Na osnovu Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, korišćenje mobilnog telefona na času smatra se težom povredom obaveza učenika. Predviđena je i stroga kazna poput ukora. Obavezno je i obaveštavanje roditelja.

Istim zakonom propisano je i da svaka škola ima izvesnu autonomiju pri donošenju statuta, razvojnog plana, programa, godišnjeg plana rada, pravila ponašanja u ustanovi, korišćenje mobilnih i drugih elektronskih uređaja u edukativne svrhe.

Šta kažu roditelji?

Dušan Milić ima dve ćerke jedna ide u peti razred osnovne škole, a druga u prvi razred gimnazije. On smatra da upotreba mobilnih telefona mora da budu kontrolisana.

„Deca mnogo vremena provode na mobilnim telefonima, teško je to nadzirati. Škola bi trebalo da bude mesto u kojem je to svedeno na minimum, svestan sam da je potpuna zabrana nemoguća. Ipak, mislim da bi dok su na času deca trebalo da ostavljaju mobilne telefone u posebnim pregradama i fijokama, dok su na času ne treba da imaju pristup mobilnim telefonima“, smatra Milić.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare