Studentski protest „Bitno je da imaš (u)stav!” ispred Ustavnog suda u Beogradu Foto:OLIVER BUNIC / AFP / Profimedia

Oko 85 odsto studenata, među kojima su i oni koji lično iz različitih razloga ne učestvuju u blokadama, podržava studentske blokade i zahteve, pokazalo je istraživanje sociologa sa Filozofskog fakulteta u Beogradu, u kom je učestvovalo oko 2.000 studenata sa pet državnih univerziteta.

„Studenti koji su aktivni tokom protesta su još jedinstveniji, jer se devet od deset učesnika (92 odsto) slaže i sa zahtevima i sa blokadom fakulteta“, navodi se u saopštenju povodom preliminarnih analiza istraživanja „Nova generacija u protestu“ koje je sproveo tim sociologa iz Instituta za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta.

Skoro dve trećine (63,5 odsto) ispitivanih studenata/kinja su naveli da su „prilično“ ili „veoma zainteresovani“ za politički život u Srbiji, što se vidi i kroz podatak ih je skoro četiri petine (78 odsto) glasalo na izborima u decembru 2023. i u junu 2024. godine.

„S druge strane, zanimljivo je da je samo 2,5 odsto među njima učestvovalo u radu neke političke partije ili političke organizacije“, dodaje se.

Velika većina studenata (90 odsto) oseća dobro i ispunjeno zato što učestvuje u blokadama i protestima, a četiri petine (80 odsto) učesnika oseća pripadnost (studentskoj) grupi upravo zbog protesta i aktivnosti u kojima učestvuju.

Skoro dve trećine (65 odsto) roditelja ispitivanih studenata/kinja izričito podržava učešće svog deteta u protestima, dok veoma mali procenat njih izražava protivljenje (3,8 odsto), pokazalo je istraživanje.

„Podaci ukazuju na to da su u više od polovine slučajeva roditelji studenata koji su trenutno aktivni u blokadama i protestima bili angažovani u građanskim protestima devedesetih i 2000. godine, što ukazuje na značaj međugeneracijskog prenošenja političkog aktivizma“, dodaje se u saopštenju.

Istraživanje je sproveo tim sociologa iz Instituta za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu: Smiljka Tomanović, Dragan Stanojević i Milica Vlajić, od 27. decembra 2024. godine, a sprovedeno je preko onlajn upitnika koji je distribuiran preko mreža kolega i studenata.

„Cilj ovakvog ‘grudva snega’ metoda bio je da se u istraživanje uključi što veći broj studenata bez obzira na to da li su aktivni u protestu ili nisu. Upitnik je popunilo preko 2.000 studentkinja i studenata sa pet državnih univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, i Univerziteta umetnosti u Beogradu. Zbog načina sprovođenja istraživanja, među ispitivanim studentima/kinjama su zastupljeniji oni koji su aktivniji u aktuelnim protestima“, navodi se.

***

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare