Foto: Anne Czichos/Shutterstock; Shutterstock;

Kompaniji "Koto", kojoj su pre nekoliko godina zbog "dubokog pucanja" zidina i rizika od potpunog urušavanja bili zabranjeni radovi na tvrđavi Novo Brdo na KiM, nedavno je dodeljen posao obnove Vidin kapije na Kalemegdanu. Za taj posao Koto će dobiti oko 1,7 miliona evra, a na tenderu je bio jedini ponuđač.

Privremeni organ grada Beograda na poslednoj sednici dao je saglasnost Sekretarijatu za komunalne i stambene poslove da zaključi ugovor sa kompanijom “Koto”. Kako se navodi u Odluci o dodeli ugovora, ova firma dobila je posao “rekonstrukcije, konverzacije, restauracije i revitalizacije Vidin kapije sa bočnim prostorijama i kazamatima, kurtinama 1, 2, 6,7 i 8 i flankom bastiona 2 Beogradske tvrđave”.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

U dokumentaciji piše da je vrednost posla 164.401.314 dinara bez PDV-a, ili 197.281.577 dinara sa PDV-om, odnosno oko 1,7 miliona evra.

Ovo nije prvi put da ta firma dobije posao na nekom spomeniku kulture. Pre pet godina bila je angažovana i na rekonstrukciji zgrade stare železničke stanice u centru Beograda i to bez tendera u pregovoračkom postupku. Razlog za to je bila „hitnost“, iako do danas taj objekat nije priveden (novoj) nameni.

Zabrana radova

„Koto“ je međutim na sebe skrenuo pažnju nešto ranije, kada su izvodili radove na rekonstrukciji tvrđave Novo Brdo, koja se nalazi na Kosovu i Metohiji. Tada je kosovsko Ministarstvo kulture, omladine i sporta preko Osnovnog tužilaštva u Gnjilanu podnelo krivičnu prijavu protiv te kompanije.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Prijave su podnete nakon što je Inspektorat za kulturnu baštinu utvrdio da je učinjena šteta na spoljnim zidinama Tvrđave usled njihovog dubokog pucanja i da postoji rizik od potpunog urušavanja zidina, preneo je Kossev pisanje Kohe.

PROČITAJTE JOŠ

Naime, tada je kosovski Institut za zaštitu spomenika zabranio radove ovoj kompaniji. Kako je rekao direktor Instituta Ismet Hajrulahu rušenje zidova bagerima ove kompanije je krivično delo. On je naveo i da je ta akcija ozbiljno ugrozila stabilnosti zamka.

Taj projekat inače je finansirao Unesko, a obnova je trebalo da se sprovodi pod nadzorom zvaničnika kosovskog Instituta za zaštitu spomenika. Međutim, Koto ne samo što nije obavestio nadzorno telo, nego je angažovan i bager koji je, prema pisanju medija, otpočeo rušenje spoljnih zidova tvrđave.

Preduzeće Koto je između ostalog dobilo poslove na rekonstrukciji i restauraciji spomenika Pobednik na Beogradskoj tvrđavi, rušenje objekata na Beogradskoj stanici, izgradnja gondole na Kalemegdanskoj tvrđavi, restauracija i rekonstrukcija Despotove kapije na Kalemegdanu…

****